miesiąc temu

WTF to .xyz?

Jeśli ostatnio odwiedziłeś witrynę firmy kryptograficznej, prawdopodobnie odwiedziłeś adres URL kończący się na „.xyz” zamiast jego gorszego odpowiednika, .com. Od fintech Block, wcześniej znanej jako Square, przez firmę venture capital Paradigm, po startupy blockchain, takie jak Mirror, .xyz stał się głównym adresem URL dla wielu firm web3. Ale co to znaczy i dlaczego przyjęło się w przestrzeni web3?

.xyz, udostępniony publicznie w 2014 roku, po raz pierwszy zyskał popularność rok później, kiedy nadrzędny Google Alphabet zdecydował się użyć go w swojej rebrandingowej witrynie. Internetowy gigant napotkał coraz bardziej powszechny problem — adresy URL .com ich marki zostały już zajęte, a dział zarządzania flotą BMW używał strony alphabet.com i American Broadcasting Corporation na abc.com .

Dlatego firma Alphabet zdecydowała się otworzyć sklep pod adresem abc.xyz, co stanowiło „nieograniczoną możliwość budowania marki” dla swojej „futurystycznej firmy” , powiedział w e-mailu Daniel Negari, 36-letni założyciel i dyrektor generalny .xyz . Teraz .xyz może być jedną z pięciu domen najwyższego poziomu (TLD) na świecie pod względem ruchu, zgodnie z własnymi danymi DNS firmy.

Według Negari .xyz został stworzony, aby „zapewnić użytkownikom na całym świecie konkurencję i wybór, jeśli chodzi o nazwę domeny” i jest „pierwszym prawdziwie ogólnym rozszerzeniem domeny bez nieodłącznego znaczenia”. Chociaż domena .com była przeznaczona do użytku komercyjnego, .net dla sieci i .org dla organizacji, Negari przewidział .xyz jako wybór TLD dla użytkowników, którzy czuli, że nie pasują do żadnej z tych kategorii lub chcą się wyróżniać.

„Głęboko wierzę, że rynek przyjął naszą mantrę „dla każdej witryny na całym świecie” – powiedział Negari. „Nasza mantra otwartości i integracji dla wszystkich i wszystkiego przebiła się do społeczności kreatywnych myślicieli, którzy przyjęli .xyz jako swoją domenę”.

Jak .xyz spotkał web3?

Negari jest aktywnym inwestorem kryptograficznym z „licznymi” inwestycjami w przestrzeń, w tym Gemini, MoonPay i BlockFi, powiedział. Ze względu na jego zainteresowanie kryptowalutami skontaktował się z twórcą Ethereum Name Service (ENS), Nickiem Johnsonem, aby zaproponować mu współpracę.

„Ta historyczna współpraca umożliwiła wczesnym użytkownikom korzystanie z domeny .xyz jako adresu portfela” – powiedział Negari.

Założyciel i dyrektor generalny .xyz Daniel Negari

Założyciel i dyrektor generalny .xyz Daniel Negari Kredyty obrazkowe : XYZ

ENS umożliwia użytkownikom tworzenie uniwersalnego pseudonimu dla wszystkich ich adresów kryptograficznych, zapewniając przeszukiwalną bazę danych, dzięki której portfele i transakcje kryptograficzne, które w innym przypadku znajdują się na wielu różnych platformach, są łatwiej dostępne. Użytkownicy mogą teraz tworzyć profile, aby udostępniać swoje uchwyty w mediach społecznościowych lub inne dane osobowe w ENS przy użyciu jego rodzimej domeny .eth lub w domenie .xyz.

.xyz nadal szuka sposobów na współpracę z ENS i pracę ze społecznością kryptograficzną. W tym tygodniu ogłosił , że uruchomił usługę „eth.xyz”, umożliwiającą użytkownikom przeszukiwanie poszczególnych profili ENS po prostu przez dodanie „.xyz” na końcu nazwy .eth, bez konieczności przechodzenia do bazy danych ENS w celu ich wyszukania , powiedział Negari.

Pozwalając posiadaczom kryptowalut na kupowanie domen pod ich preferowanymi nazwami za pomocą Ethereum, ENS twórczo spieniężył chęć użytkowników do wykorzystania Internetu jako narzędzia do budowania tożsamości. Na przykład dyrektor generalny Shopify, Tobi Lütke, kupił nazwę domeny ENS tobi.eth na początku tego miesiąca za 30 etherów, co odpowiada ponad 120 000 $ w momencie transakcji.

Chociaż domeny .xyz podlegają obecnie systemowi DNS zarządzanemu przez internetowy organ regulacyjny ICANN , kilka stron pracuje obecnie nad opracowaniem zdecentralizowanej alternatywy dla tego systemu, aby wspierać web3, poinformowała Amanda Silberling z TechCrunch . Strategia .xyz polegająca na proaktywnym dostosowaniu się do firm web3 może zapewnić wiele nowych możliwości zarabiania w oparciu o tożsamość i własność w zdecentralizowanej sieci, ponieważ to pokolenie użytkowników Internetu stawia nowe roszczenia dotyczące domen.

.xyz prowadzi bloga, na którym przedstawia firmy, z których wiele jest rodzimych dla web3, które zdecydowały się używać końcówek nazwy domeny, i podaje powody.

Część z nich zdecydowała się na jego użycie z prostych powodów logistycznych. Platforma Definiująca Matcha powiedziała, że użycie rozszerzenia internetowego .xyz dało jej znacznie więcej opcji nazewnictwa, a narzędzie danych Ethereum Dune wybrało .xyz, ponieważ pozwalało na bardziej zwięzły adres internetowy.

Jego domeny, dostępne dla każdego, kto chce je kupić, również bardziej przystępne cenowo w porównaniu z ich alternatywami. W tym celu .xyz uruchomił klasę domen znaną jako 1.111B, które są 6 do 9-cyfrowymi domenami numerycznymi dostępnymi za 99 centów każdego roku, powiedział Negari.

Poza wygodą i dostępnością, niektórzy twórcy web3 postrzegają .xyz jako symboliczną reprezentację ich ambicji zbudowania nowego internetu.

„Wybraliśmy .xyz, ponieważ symbolizuje decentralizację i nową falę aplikacji Web3” — napisał Réka, założyciel zdecentralizowanej organizacji autonomicznej Agora DAO .

Negari zgadza się, że kulturowe znaczenie domeny .xyz może być jednym z jej najważniejszych atrybutów, ponieważ reprezentuje nową generację innowacji internetowych po erze .com.

„Społeczność składa się z setek tysięcy do milionów osób i małych firm, które aktywnie odrywają się od status quo, aby zająć stanowisko w sprawie przyszłości” – powiedział Negari. „Nie musisz być organizacją non-profit ani komercyjnym podmiotem rejestrującym – możesz być kimkolwiek i kim tylko zechcesz”.

Źródło: techcrunch.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy