23 dni temu

Czy zdecentralizowane protokoły pamięci masowej wyprzedzą rynek pamięci w chmurze?

Według raportu IDC „Global Enterprise Infrastructure Quarterly Tracker: Buyer and Cloud Deployment” oczekuje się, że globalny rynek pamięci masowych w chmurze osiągnie wielkość ponad 100 miliardów dolarów w latach 2020-2025.

Chociaż scentralizowane rozwiązania do przechowywania w chmurze są popularną technologią przechowywania w chmurze, mają wiele wad.

Częste wycieki danych, awarie serwerów, scentralizowana kontrola operacyjna i incydenty włamań sprawiły, że coraz więcej programistów zastanawia się, jak przechowywać dane w bezpieczny, stabilny i tani sposób.

Rozwój technologii blockchain daje nowe możliwości dla zdecentralizowanych usług przechowywania .

Co to jest protokół zdecentralizowanego przechowywania?

Oparte na technologii blockchain, zdecentralizowane protokoły pamięci masowej wprowadzają system motywacyjny do swojego ekosystemu z modelem tokenomiki, aby realizować rozproszone i fragmentaryczne przechowywanie danych w wielu węzłach sieci.

Istnieją dwie główne kategorie protokołów zdecentralizowanej pamięci masowej.

Jeden wykorzystuje pamięć jako moc arytmetyczną, a użytkownicy kopią, zapewniając miejsce na dysku twardym. Ten mechanizm konsensusu jest porównywany z projektami typu Bitcoin, a reprezentatywnym projektem jest Siacoin.

Druga to przechowywanie jako usługa, zapewniająca odpowiednią pamięć jako moc arytmetyczną — użytkownik wykonuje usługę przechowywania danych w celu wydobycia. Reprezentatywne projekty to Filecoin, Arweave i BitTorrent.

Dlaczego potrzebne są zdecentralizowane protokoły przechowywania?

Niezawodność

Blockchain to prosta cyfrowa księga transakcji, która jest replikowana i dystrybuowana w sieci systemów komputerowych. Opierając się na blockchain, protokół przechowywania w chmurze ma cechy decentralizacji i zaszyfrowanego przechowywania oraz buduje niezawodny i zdecentralizowany mechanizm przechowywania danych.

W zdecentralizowanym protokole przechowywania weryfikowane są wszystkie bloki danych. Pracownicy muszą zweryfikować wszelkie zdeponowane dane, zmodyfikowane w celu zapobieżenia manipulacji danymi.

Systemy technologii rozproszonej pamięci masowej zapewniają równoważenie obciążenia i zapobiegają koncentracji ruchu w jednym miejscu, zmniejszając szybkość przechowywania i pobierania danych. Ponieważ przechowują wiele kopii oryginalnych danych w różnych lokalizacjach, użytkownicy nie ponoszą żadnej utraty danych, nawet jeśli jakakolwiek maszyna ulegnie awarii lub przestanie działać.

Bezpieczeństwo

Ze względów bezpieczeństwa każda kopia danych jest szyfrowana, dzielona i przechowywana z wieloma nadmiarowościami w węzłach w całej sieci. Tylko klucz prywatny może uzyskać dane, odszyfrować je i wyświetlić za pomocą cyfrowej waluty. A ponieważ dane są przechowywane w sposób zdecentralizowany, każdy intruz próbujący włamać się do tych węzłów przechowywania otrzyma tylko część danych, a nie cały plik danych.

Skalowalność

Liczba zdecentralizowanych węzłów pamięci masowej jest nieskończenie skalowalna, a każdy węzeł może elastycznie dostosowywać pojemność i jakość pamięci masowej do swoich zasobów.

Uczciwość

Wraz z pojawieniem się milionów zdecentralizowanych węzłów rynek będzie bardziej konkurencyjny i otwarty. Potężni dostawcy scentralizowanych pamięci masowych nie mogą kontrolować kosztów przechowywania danych, co umożliwi bardziej sprawiedliwe ceny dla całego rynku usług pamięci masowej i będzie promować węzły w celu poprawy jakości usług pamięci masowej.

Porównanie czterech projektów protokołów zdecentralizowanej pamięci masowej i wydajności danych

Zdecentralizowane protokoły przechowywania są skutecznym uzupełnieniem przechowywania w chmurze. W erze Web 3.0, w której bezpieczeństwo danych i własność danych użytkowników są bardziej krytyczne, jego niezawodność, bezpieczeństwo, skalowalność i uczciwe ceny rynkowe będą nadal przyciągać więcej firm, zwłaszcza firm typu blockchain.

Footprint Analytics podsumowuje porównanie side-by-side przy użyciu Arweave , Filecoin , BitTorrent i Siacoin jako przedstawicieli projektu.

Porównanie protokołów zdecentralizowanego przechowywania
Porównanie protokołów zdecentralizowanego przechowywania

Według Footprint Analytics wydajność kapitalizacji rynkowej tokenów powyższych czterech projektów jest następująca:

  • Filecoin nadal zajmuje wiodącą pozycję wśród zdecentralizowanych protokołów przechowywania.
  • Arweave, który w sierpniu stał się protokołem przechowywania danych blockchain Solana, odnotował gwałtowny wzrost ceny tokenów, a jego kapitalizacja rynkowa jest na równi z tokenem BitTorrent BTT.
  • Z drugiej strony Siacoin był przeciętnym wykonawcą, niezdolnym do osiągnięcia przełomu.
  • Ogólnie rzecz biorąc, rozwój protokołów zdecentralizowanej pamięci masowej jest nadal stosunkowo powolny.
Analiza śladu: Filecoin zajmuje pozycję numer jeden w zdecentralizowanych protokołach przechowywania
Analiza śladu: Filecoin zajmuje pozycję numer jeden w zdecentralizowanych protokołach przechowywania

Streszczenie

Zdecentralizowane protokoły przechowywania są skutecznym uzupełnieniem przechowywania w chmurze. W erze Web 3.0, w której bezpieczeństwo danych i własność danych użytkownika są ważniejsze, jego niezawodność, bezpieczeństwo, skalowalność i uczciwe ceny rynkowe będą nadal przyciągać więcej firm, zwłaszcza firm typu blockchain.

Kurtyna rewolucji Web 3.0 właśnie się otworzyła, a popularność zdecentralizowanej pamięci masowej nadal wymaga wsparcia w zakresie infrastruktury, finansowania, talentu i konsensusu społecznego.

Większość protokołów zdecentralizowanej pamięci masowej jest wciąż na etapie tworzenia koncepcji lub rozwoju, a polityki krajowe również będą miały wpływ na rozwój branży. Zgodnie z założeniem różnych polityk krajowych i konsensusu rynkowego, przez pewien czas scentralizowane platformy pamięci masowej będą nadal główną metodą przechowywania.

Zastrzeżenie: Treść tego artykułu reprezentuje poglądy Footprint i służy wyłącznie do celów informacyjnych i nie stanowi żadnej porady inwestycyjnej.

Ta praca jest oryginalna autora. Proszę podać źródło do przedruku. Reprodukcja komercyjna wymaga zgody autora. Nieautoryzowane komercyjne powielanie, fragmenty lub wykorzystywanie w inny sposób będą badane pod kątem związanych z tym zobowiązań prawnych.

Ten raport został dostarczony przez Footprint Analytics.

Co to jest ślad

Footprint Analytics to wszechstronna platforma analityczna do wizualizacji danych łańcucha bloków i odkrywania spostrzeżeń. Czyści i integruje dane w łańcuchu, dzięki czemu użytkownicy na dowolnym poziomie doświadczenia mogą szybko rozpocząć badanie tokenów, projektów i protokołów. Dzięki ponad tysiącowi szablonów pulpitów nawigacyjnych oraz interfejsowi typu „przeciągnij i upuść” każdy może w ciągu kilku minut zbudować własne, spersonalizowane wykresy. Odkrywaj dane blockchain i inwestuj mądrzej dzięki Footprint.

Źródło: cryptoslate.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy