24 dni temu

Dlaczego Web3 jest tak ważny dla aplikacji Avalanche Dapps?

Przy szybkim tempie postępu i innowacji, połączonych z co najmniej taką samą ilością szumu nasyconego modnymi słowami, łatwo można zgubić się w rosnącej fali wiadomości, reklam i wybuchów w mediach społecznościowych wokół następnej wielkiej rzeczy.

Dwa z tych modnych słów napędzających rozmowę to „Web3” i „Dapp”. Tym, co utrudnia, jest to, że nie można po prostu odrzucić wiadomości w żadnym z semestrów. Opracowywane są prawdziwie zmieniające świat innowacje, a całe ekosystemy rosną tak szybko, że wydają się pojawiać z dnia na dzień.

Warto zatrzymać się, przejrzeć te modne słowa i zrobić próbkę tego, jak są używane — nie w przyszłym miesiącu, nie za lata, ale dzisiaj — w sposób, który pokazuje, jak ważny jest Web3, Dapps i po prostu jak bardzo się ze sobą połączyły.

Chociaż istnieje wiele dużych ekosystemów, które można zbadać, chcielibyśmy skupić się tutaj na ekosystemie Avalanche Blockchain ze względu na jego architekturę, która sprawia, że ​​wymaga on innowacji, które oferuje Web3 nawet bardziej niż konkurencyjne ekosystemy. Jednak ta zależność zapewnia jeszcze więcej korzyści dzięki platformie klienckiej Dapps.

Dlaczego Web3?

Chociaż można znaleźć wiele świetnych, szczegółowych opisów cech Web3 (i czym dokładnie były Web1 i Web2), zakładamy, że znasz tutaj podstawy i skupimy się na kilku kluczowych elementach, które sprawiają, że Web3 jest naprawdę wyjątkowy w porównaniu z aktualna wersja internetu.

Kluczową cechą – i kluczową obietnicą – dla Web3 jest jego decentralizacja. Na pierwszy rzut oka wydaje się to interesujące, ale im dalej kopiesz, tym lepiej. Decentralizacja oznacza, że ​​nie można łatwo cenzurować użytkowników, ponieważ kontrola jest zdecentralizowana; chociaż gdyby rozproszona społeczność czuła się tak samo, jej członek mógłby rzeczywiście zostać ocenzurowany. Różnica polega na tym, że kontrola jest wysoce zdemokratyzowana, a przymus dostosowania się po prostu nie ma zębów. Decentralizacja oznacza, że ​​usługi płatniczej nie można odmówić ani ograniczyć; płatności często można zrealizować bez danych osobowych i nie można ich zamknąć, ponieważ płatności są realizowane w trybie peer-to-peer. Decentralizacja oznacza solidność; Serwery Web3 są prawie odporne na awarie, ponieważ składają się z sieci wielu, wielu komputerów na całym świecie.

Dlaczego lawina?

Ekosystem Avalanche jest pod wieloma względami podobny do konkurencyjnych ekosystemów, takich jak Bitcoin i Ethereum. Chcieliśmy jednak przyjrzeć się konkretnie Avalanche Dapps, ponieważ jest on zbudowany nie tylko na jednym blockchainie, ale na trzech połączonych blockchainach. Avalanche Exchange Chain (X-Chain) koncentruje się na tworzeniu nowych zasobów cyfrowych dla platformy; Łańcuch kontraktów (C-Chain) koncentruje się na utrzymaniu inteligentnej umowy ekosystemu i implementacji wirtualnej maszyny Ethereum (EVM); a Platform Chain (P-Chain) pracuje nad stworzeniem podstaw dla walidatorów, platform i podsieci.

Ta złożona koordynacja powiązanych i zależnych łańcuchów jest niezwykle ważna i w dużym stopniu opiera się na właściwościach Web3. Bez prawdziwej decentralizacji ekosystem nie byłby w stanie skalować się do ogromnych 4500 transakcji na sekundę – w porównaniu z 7 Tx/s w Bitcoinie i 14 Tx/s w Ethereum. Trzy działające w harmonii łańcuchy, wykorzystujące zaawansowany inteligentny kontrakt i szerszą niż przeciętną dystrybucję konsensusu, tworzą zdecentralizowany ekosystem prawie odporny na włamania, cenzurę i przestoje.

Te elementy mocno spływają kaskadą do wielu Dappów Avalanche, w których wykorzystują one Web3 do działania w sposób niemożliwy w przypadku Web1 lub Web2. Mianowicie, są w stanie prosperować autonomicznie, korzystając z programowalnej logiki biznesowej, opierając się na inteligentnym kontrakcie, co oszczędza czas rozwoju i zapewnia stabilny, przewidywalny system. Swoim klientom przynoszą znaczne korzyści dzięki bezpośredniej własności (samopieka), gdzie nie ma potrzeby, aby pośrednik przechowywał aktywa użytkownika w ich imieniu. I są w stanie działać bez groźby cenzury lub scentralizowanego organu atakującego użytkownika.

Kolonia

Co to jest: Colony wprowadza rozwiązanie Ecosystem Farming. Ponieważ realne projekty w całym ekosystemie są kultywowane, a zainwestowani członkowie DAO są w stanie zebrać plony.

Colony to platforma, która łączy elementy DeFi, gospodarki opartej na tokenach i przynoszących zyski inwestycji; z podejściem opartym na DAO, które wykorzystuje i jest napędzane przez społeczność. Colony wykorzystuje te elementy w celu wspierania wczesnych platform poprzez programy venture capital (VC) utworzone i określone przez DAO.

Dlaczego Web3 ma kluczowe znaczenie: Normalnie (Web2) żaden z tych elementów nie byłby możliwy. Tradycyjne VC są wysoce scentralizowanymi strukturami, z często ukośnymi procesami decyzyjnymi, które eliminują wiele wspaniałych platform, które nigdy nie mogą ruszyć z miejsca. Platforma ta umożliwia normalnym inwestorom dowolnej wielkości stanie się częścią VC, generowanie kapitału dla projektów, na które głosują, i dzielenie się nagrodami, gdy te platformy przyniosą owoce. A bez portfela z obsługą Web3 użytkownicy nie byliby w stanie łączyć się, inwestować i czerpać wysokich zysków, jakie są możliwe dzięki opartej na społeczności platformie VC.

NFTrade

Co to jest: NFTrade to szeroko zakrojony rynek NFT, który otwiera użytkownikom możliwość tworzenia w pełni zdecentralizowanego NFT lub decydowania się na stworzenie całej kolekcji NFT na sprzedaż. Po pojawieniu się na rynku użytkownicy mogą przyciągać kupujących, przeprowadzać transakcje peer-to-peer za pomocą portfeli opartych na sieci Web3 i trzymać te aktywa we własnych rękach, zamiast delegować swoją opiekę na platformę.

Dlaczego Web3 ma kluczowe znaczenie: Platforma w dużym stopniu opiera się na aspektach decentralizacji i inteligentnych kontraktach Web3, aby umożliwić każdemu zbudowanie własnego NFT, co jest złożonym procesem bez odpowiednich narzędzi. Przeciętny użytkownik może wykorzystać platformę do stworzenia unikalnego zasobu cyfrowego, połączenia go z inteligentną umową i udostępnienia tego zasobu do sprzedaży na w pełni zdecentralizowanej platformie, która łączy go z wieloma innymi kupującymi / sprzedającymi na całym świecie.

Kryptoostrza

Co to jest: Cryptoblades to wciągająca, bitewna gra blockchain, w której użytkownicy mogą kupować postacie, broń i walczyć z innymi graczami o prawdziwe nagrody. Bohaterowie i broń, którą kupują, są NFT i są kupowane za pomocą tokenów, aby zapewnić zdecentralizowaną platformę i rynek. Kiedy gracze sprzedają aktywa za tokeny, mogą nawet stawiać żetony, aby uzyskiwać zyski w stylu DeFi.

Dlaczego Web3 ma kluczowe znaczenie: Podobnie jak w przypadku pozostałych dwóch Dappów, Cryptoblades opiera się na swojej inteligentnej umowie do zarządzania różnymi graczami, ich interakcjami na rynku oraz działaniami związanymi z zakupem/sprzedażą/udziałem tokenów. Użytkownicy mają portfele Web3 w celu utrzymania ochrony i opieki nad swoimi NFT i tokenami z gry, a niektóre elementy gry są rejestrowane w łańcuchu, aby zapewnić uczciwość i przejrzystość pomimo zdecentralizowanego charakteru gry.

Zawijanie

Chociaż Web3 i Dapps są obecnie w szumie, satysfakcjonujące jest widzieć przykłady, w których ciężko pracują, wspierając prawdziwe platformy, prawdziwych użytkowników i prawdziwe ekosystemy. Bez Web3 nic z tego nie byłoby możliwe, a wraz z dojrzewaniem Web3, Avalanche i inne ekosystemy blockchain będą nadal znajdować przypadki użycia i platformy wsparcia, które przyniosą dalsze innowacje wykorzystujące Web3 w swoich dappach.

 Zdjęcie: Shubham Dhage na Unsplash
Źródło: www.newsbtc.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy