23 dni temu

Czego można oczekiwać od Androida 13

Android 13 „Tiramisu” nie został jeszcze nawet oficjalnie ogłoszony, ale szczegóły dotyczące początku rozwoju krążyły w Internecie od pierwszych prac. W rezultacie już teraz można zorientować się, co Google planuje wprowadzić w swoim systemie operacyjnym typu open source, najpopularniejszym na telefony komórkowe i tablety.

 • Aktualizacja z iOS 15.2 jest już dostępna; sprawdź wszystkie wiadomości
 • Które telefony otrzymają dynamiczny motyw Androida 12?

Jak zwykle, każda aktualizacja Androida niesie ze sobą szereg nowych funkcji, ulepszeń wizualnych lub zmian w doświadczeniu użytkownika. Wiele rzeczy to drobne poprawki, które są niewidoczne dla przeciętnego użytkownika, a inne to duże dodatki, które nadają systemowi odświeżony wygląd. Jako, że Material You przyniósł już ważną aktualizację wizualną, prawdopodobnie wersja 13 będzie bardziej zmierzona pod tym względem.

Android 13 jest już w fazie rozwoju (Zdjęcie: Alveni Lisboa/Canaltech)

Ponieważ jest to na etapie embrionalnym, wiele odkryć pochodzi z kodu opublikowanego w ramach projektu Android Open Source Project (AOSP) lub ze zrzutów ekranu wstępnych wersji oprogramowania. W rezultacie możliwe jest, że niektóre z tych spekulacji nie spełnią się lub że w ciągu miesięcy pojawi się więcej wiadomości.

– Śledź Canaltech na Twitterze i bądź pierwszym, który dowie się wszystkiego, co dzieje się w świecie technologii. –

Kiedy zostanie wydany Android 13?

Jest jeszcze za wcześnie, aby ustalić dokładną datę premiery następcy Androida 12, ponieważ obecna wersja pojawiła się nieco ponad trzy miesiące temu. Mimo to można założyć okno czasowe oparte na poprzednich wydaniach: Android 13 zostanie prawdopodobnie wprowadzony w maju, podczas Google I/O 2022.

Wersja stabilna i ostateczna powinna pojawić się dopiero w czwartym kwartale tego roku, między październikiem a grudniem. Jednak zanim to nastąpi, oczekuje się, że seria wersji dla testerów i programistów pojawi się na lądzie, aby pomóc ludziom bliżej przyjrzeć się planom Google na przyszłość.

Funkcje Androida 13

Do tej pory były to wyczekiwane wiadomości dotyczące Androida 13:

 • Indywidualne języki dla każdej aplikacji
 • Uprawnienia uruchomieniowe dla powiadomień
 • TARE: Oszczędności zasobów Androida
 • Układ zegara na ekranie blokady
 • Obsługa technologii Bluetooth LE Audio
 • Natywna obsługa DNS przez HTTPS
 • Płatności przez NFC dla wielu użytkowników

Języki aplikacji (wielojęzyczne)

Zamiast stosować jeden język do całego systemu operacyjnego, jak ma to miejsce obecnie, użytkownicy będą mogli zdefiniować określone języki dla każdej aplikacji. Jeśli chcesz na przykład opuścić interfejs Androida w języku portugalskim, a Instagram w języku angielskim, po prostu kliknij program i ustaw żądany język.

Aplikacje w 13 językach na Androida 1
Ta funkcja będzie dostępna w ustawieniach językowych systemu Android 13 (odtwarzanie/programiści XDA)
Aplikacje w 13 językach na Androida 2
Możliwość indywidualnego ustawienia (odtwarzanie/programiści XDA)
Aplikacje w 13 językach na Androida 3
Deweloper musi mieć dostępny odpowiedni język (Playback/XDA-Developers)
Aplikacje w 13 językach na Androida 4
Każda aplikacja może mieć określony język, niezależnie od systemu (odtwarzanie/programiści XDA)

Ta funkcja może być przydatna dla tych, którzy lubią ćwiczyć czytanie w wielu językach lub dla tych, którzy chcą cieszyć się wyjątkowym doświadczeniem każdego programu. W wielu grach nie możesz używać angielskiego lub japońskiego, jeśli twój system jest w języku portugalskim, co powinno się od teraz zmienić. Wszystko zależy od tego, ile języków programista udostępnił do użytku.

Dodatek będzie nosił nazwę Panlingual (nie wiadomo jeszcze, czy utrzyma tę nazwę w języku portugalskim) i powinien zapewnić większą wszechstronność personalizacji telefonów. Oprócz tego, że pojawia się w ustawieniach aplikacji, należy go również ustawić jako nową opcję „Języki aplikacji” w ustawieniach „Języki i wprowadzanie”.

„Zegar” dla powiadomień

Android 13 powinien wprowadzić funkcję zmniejszania liczby powiadomień z telefonów użytkowników poprzez ustawienie „środowiska uruchomieniowego”. Chodzi o to, aby stworzyć pozwolenie określające, w jakich godzinach aplikacja może wysyłać powiadomienia na telefon, na przykład coś, co już istnieje w celu lokalizacji i dostępu do aparatu. Nadal nie jest jasne, które okresy zostaną wydane, ale wydruk pokazuje cotygodniowy licznik alertów.

Powiadomienia na Androida 13 2
Zasób już istnieje, ale bez opcji czasu (Playback/XDA-Developers)
Powiadomienia na Androida 13 1
Możesz ustawić liczbę powiadomień, które aplikacja będzie wyświetlać tygodniowo (odtwarzanie/programiści XDA)

Gdy zostanie osiągnięty próg zdefiniowany przez użytkownika dla tego dnia lub tygodnia, system operacyjny przestanie wysyłać alerty do użytkownika. Nadal nie jest jasne, czy ta funkcja będzie dotyczyć tylko nowych aplikacji zainstalowanych na Androidzie 13, czy też aplikacje z poprzedniego systemu również będą objęte nowymi regułami — nawet jeśli musisz ją skonfigurować ręcznie.

Faktem jest, że ten dodatek powinien znacznie ograniczyć spam w dziesiątkach powiadomień, które codziennie pojawiają się na ekranie głównym urządzenia mobilnego, zwłaszcza ze stron sprzedaży lub sieci społecznościowych, co może naprawdę zapewnić większą produktywność w rutynowych czynnościach.

TARE: Gospodarka zasobów Androida

Oczekuje się, że Google wyda ulepszenie, aby lepiej zarządzać wykorzystaniem zasobów w telefonie z Androidem 13. TARE, co oznacza The Android Resource Economy , zmniejszy zużycie baterii, skutecznie zarządzając politykami alarmów i zadań urządzenia.

Android 13 TARA 1
Nowością są opcje programistyczne (odtwarzanie/programiści XDA)
Android 13 TARA 2
Na razie trzeba go aktywować ręcznie (Playback/XDA-Developers)
Android 13 TARA 3
Możesz skonfigurować zawieszone zadania pojedynczo (Playback/XDA-Developers)
Android 13 TARA 4
Nadal nie wiadomo, jak wpłynie to na wydajność telefonów komórkowych (Playback/XDA-Developers)

Wygląda na to, że będzie to rozwinięta forma trybu oszczędzania baterii, który już istnieje, ale jest skierowany do aplikacji. Każdy program będzie miał limit liczby zadań, które może zaplanować za pomocą JobScheduler i AlarmManager, w zależności od poziomu baterii i potrzeb aplikacji. Jeśli obciążenie jest niskie, prawdopodobnie niektóre programy będą działać z ograniczeniami, aby zapobiec całkowitemu wyczerpaniu mocy.

Dokładne, jak to będzie działać, dopiero się okaże, ale prawdopodobnie pomoże to przedłużyć żywotność baterii i sprawi, że użytkownik będzie musiał rzadziej korzystać z gniazdka w ciągu dnia.

Układ zegara na ekranie blokady

Android 13 może wprowadzić nowe ustawienie na ekranie blokady, aby zmienić wygląd wyświetlanego tam zegara. Zamiast wyświetlać wyświetlacz na dwóch liniach i wyśrodkowany na ekranie, jak w obecnym systemie, gdy nie ma powiadomień, telefon zawsze wyświetlałby zegar na jednej linii.

Android 13 Zegar 1
Dwuwierszowa grafika Androida 13 (Playback/XDA-Developers)
Android 13 Zegar 2
Ustawienie umożliwiające wyświetlanie pojedynczej linii (odtwarzanie/programiści XDA)
Android 13 Zegar 3
Nowy stały układ jednowierszowy w systemie Android 13 (Playback/XDA-Developers)

W systemie Android 12 za każdym razem, gdy pojawia się nowy alert, wygląd zegarka jest automatycznie zmieniany na inny układ, niezależnie od wyboru użytkownika. Android 13 najwyraźniej będzie w stanie na bieżąco utrzymywać jednowierszowy układ, z powiadomieniami lub bez nich.

Dźwięk Bluetooth LE

Technologia Bluetooth Low Energy Audio (LE Audio) utrzymuje jakość dźwięku i transmisji kosztem mniejszego zużycia energii. Nowa platforma Google najwyraźniej w pełni obsługuje tę technologię jako sposób na zapewnienie wysokiej jakości strumieniowego przesyłania dźwięku do bezprzewodowych słuchawek i aparatów słuchowych bez poważnego wpływu na zużycie baterii.

Bluetooth LE Audio zapewni dłuższą żywotność baterii i bardziej stabilne połączenie, bez konieczności obniżenia jakości dźwięku na urządzeniach mobilnych. Kolejną zaletą byłaby możliwość parowania więcej niż jednego zestawu słuchawkowego jednocześnie, co pozwala dwóm (lub więcej) osobom słuchać tej samej muzyki na jednym telefonie komórkowym lub tablecie.

Wyłącz ograniczenia aplikacji w tle

Android 12 wprowadził nowy ogranicznik aplikacji w tle znany jako PhantomProcessKiller , który służy do przerywania procesów działających w systemie bez zauważenia przez użytkownika i powoduje zużycie pamięci RAM i zużycie baterii. Problem z tym dodatkiem polega na tym, że robi wszystko automatycznie, nawet jeśli właściciel telefonu nie chce przerywać procesów.

Oczekuje się, że Android 13 przyniesie ulepszoną wersję „zabójcy”, aby ludzie mogli wyłączać lub dostosowywać tę funkcję ograniczania użytkowania w tle. Ta nowa funkcja była postrzegana jako łatka wstawiona do AOSP i zawiera przycisk w opcjach programisty, aby wyłączyć to monitorowanie.

Natywna obsługa DNS przez HTTPS

Obecnie Android obsługuje tylko DNS przez TLS , bardziej znany jako DoT. Zmiana kodu w AOSP sugeruje, że w systemie Android 13 domyślnie zostanie dodana obsługa DNS przez HTTPS (DoH). Różnica między nimi polega na zastosowanej metodologii kryptograficznej: DoT używa TLS do zabezpieczania ruchu DNS, podczas gdy DoH używa znanych obecnie protokołów HTTP, powszechnych w witrynach e-commerce lub wymagających rejestracji użytkownika.

Nie jest to nic wyjątkowego, ale może zapewnić nieco większe bezpieczeństwo tym, którzy korzystają z Internetu. Na przykład przeglądarki takie jak Google Chrome mają tę technologię wbudowaną już od jakiegoś czasu — w przypadku Linuksa pojawiła się ona dopiero w marcu tego roku.

Płatności przez NFC dla wielu użytkowników

Android od pewnego czasu obsługuje więcej niż jednego użytkownika na jednym urządzeniu, ale istnieją ograniczenia dotyczące możliwości profilów pomocniczych. Dziś na przykład nie można dokonywać płatności za pomocą technologii NFC — może to robić tylko konto główne.

Płatność przez NFC od drugorzędnych użytkowników była obiecana dla Androida 12, ale mogła pozostać przez 13 (Zdjęcie: Playback / XDA-Developers)

W wersji 13 system prawdopodobnie zezwoli innym profilom zarejestrowanym w telefonie na dokonywanie płatności na ich indywidualne konta. Kod znajdujący się na AOSP zdradza, że ​​będzie to możliwe w przyszłości, więc inni członkowie Twojej rodziny lub znajomi będą mogli dokonywać zakupów tylko poprzez zbliżenie telefonu komórkowego do automatów płatniczych.

Które telefony otrzymają Androida 13?

Nadal jest wcześnie, aby wiedzieć, czy Twoje urządzenie będzie kompatybilne z Androidem 13, ale firma ma tendencję do przyjmowania pewnych praktyk, które, jeśli nie zostaną zmienione po drodze, pozwalają zrozumieć, jak działa logika programistów. Ogólnie rzecz biorąc, telefony z wyższej półki renomowanych marek mają duże szanse na otrzymanie aktualizacji, zwłaszcza jeśli urządzenie ma mniej niż dwa lata.

W oparciu o obietnice dotyczące aktualizacji, Google oficjalnie uaktualni te urządzenia do Androida 13 — powinny one jako pierwsze otrzymać nową wersję:

 • Piksel 6
 • Pixel 6 Pro
 • Piksel 5
 • Piksel 5a (5G)
 • Piksel 4
 • Piksel 4 XL
 • Piksel 4a
 • Piksel 4a (5G)

Samsung to firma, która zamierza utrzymywać wsparcie techniczne i aktualizacje dla swoich urządzeń przez około trzy lata, więc wystarczy sprawdzić rok premiery swojego telefonu komórkowego, aby zobaczyć, czy będzie migrował. Firmą, która podąża podobnym modelem, jest LG, ale koreańska marka ma tendencję do zmieniania zasad w połowie gry, więc nie sposób pokusić się o prognozę — pamiętając, że firma niedawno porzuciła rynek telefonów komórkowych.

Kolejną marką, która powinna podążać podobną ścieżką, jest OnePlus, więc najnowsze urządzenia firmy powinny zostać zaktualizowane do Androida 13.

Pixel 6 to telefon Google, który powinien przynieść Androida 13 z pierwszej ręki (Zdjęcie: @OnLeaks/Twitter)

W przypadku producentów, którzy mają własne modyfikacje Androida, takich jak Xiaomi, wszystko będzie zależeć od tego, jak deweloperzy poradzą sobie z funkcjami nowego systemu. W takich przypadkach prawdopodobnie wiele telefonów otrzyma aktualizację, nawet jeśli zajmie to kilka miesięcy.

Wymienione funkcje są częścią przecieków widocznych we wczesnych wersjach Androida 13. Oczekuje się, że bardziej konkretne szczegóły zaczną nabierać kształtu od maja, kiedy odbywa się tradycyjna coroczna konferencja deweloperów Google I/O.

Przeczytaj artykuł o Canaltech.

Trendy w Canaltech:

 • Najważniejsze wydarzenia NASA: najbardziej niesamowite zdjęcia astronomiczne z 2021 r
 • Ministerstwo Zdrowia zezwala na zastosowanie 4 dawki szczepionki; zobacz kto może otrzymać
 • Chevrolet Tracker: którą wersję warto kupić?
 • Kolor auta wpływa na temperaturę wewnętrzną
 • Ômikron: 7 objawów związanych z nowym wariantem koronawirusa
Źródło: canaltech.com.br
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy