24 dni temu

Co to jest Internet 3.0? Web 1.0 vs Web 2.0 vs Web 3.0: Wyjaśnienie różnic

Co to jest Internet 3.0? Wszystko co musisz wiedzieć

Wyobraź sobie inny rodzaj internetu, który nie tylko poprawnie tłumaczy wszystko, co wprowadzasz, ale także interpretuje to, co mówisz, czy to w formie pisemnej, dźwiękowej, czy nawet w innych mediach, i gdzie większość otrzymywanych treści jest bardziej spersonalizowana niż ona kiedykolwiek był. Jesteśmy u progu nowej ery w rozwoju internetu. Został nazwany Web 3.0 przez niektórych wczesnych użytkowników.

Naprawdę istnieje kilka wczesnych aplikacji Web 3.0, które obecnie istnieją, ale ich prawdziwego potencjału nie widać, dopóki nowy Internet nie zostanie w pełni zintegrowany z infrastrukturą sieciową. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym naprawdę jest Web 3.0, jakie są jego cechy i jak wpłynie na nasze życie.

Co to jest Internet 3.0?

Tim Berners-Lee, twórca sieci World Wide Web, nazwał Web 3.0 siecią semantyczną, mając na celu stworzenie bardziej niezależnego, opartego na wiedzy i otwartego internetu.

Dane będą rzeczywiście połączone w zdecentralizowanej formie, co byłoby dużym krokiem naprzód w porównaniu z naszą obecną generacją Internetu (Web 2.0), w której dane są w dużej mierze przechowywane w scentralizowanych repozytoriach.

Zarówno użytkownicy, jak i maszyny rzeczywiście będą w stanie komunikować się z danymi. Jednak programy muszą być w stanie zrozumieć dane zarówno pojęciowo, jak i kontekstowo, aby tak się stało.

Jest to trzecia faza rozwoju sieci, często nazywana etapem odczytu-zapisu-wykonania, i odnosi się do przyszłości sieci. Sztuczna inteligencja (AI) oraz uczenie maszynowe (ML) umożliwiają komputerom przetwarzanie danych w taki sam sposób, jak robią to ludzie.

Web 3.0 vs Web 2.0 vs Web 1.0: W prostych słowach.

Co to jest Web 1.0: wyjaśnione w prosty sposób

Web 1.0 to przede wszystkim strony statyczne. Nie było absolutnie potrzeby logowania, dlatego nie było absolutnie żadnej interakcji z postami w postaci tekstów, obrazków czy gifów. Wszystko było tylko do odczytu . Nie było absolutnie żadnego pomysłu na śledzenie użytkowników lub czytelników przez Google Analytics. Web 1.0 nie zapewniał żadnego doświadczenia użytkownika.

Co to jest Web 2.0: wyjaśnione w prosty sposób

Web 2.0 to dwukierunkowa interakcja. Dla czytelnika doświadczenie użytkownika jest bardziej spersonalizowane. Czytelnicy nie otrzymują żądanych informacji, widzą również interesujące ich reklamy. Tutaj czytelnicy nie tylko znajdują informacje ze stron, które odwiedzają, a witryny zbierają również dane od czytelników lub ich użytkowników, tj. ich upodobania, zainteresowania, odwiedzane strony, ile czasu spędzili na tej stronie itp.

Scentralizowane strony internetowe, takie jak Youtube, Facebook, wykorzystują te dane, aby uczynić użytkownika bardziej przyjaznym, a spersonalizowane reklamy mogą być odpowiednio wyświetlane. Web 2.0 to w zasadzie sprzedaż danych reklamodawcom kosztem prywatności.

Web 2.0 przyniósł nową falę użytkowników Internetu. Tutaj możesz się zalogować, udostępniać tekst, obrazy, filmy, dane, dźwięk i robić to, czego nie. Jednocześnie wszystkie Twoje zainteresowania są również udostępniane stronie internetowej dzięki uczeniu maszynowemu.

W przeciwieństwie do Web 1.0, Twój widok ekranu może być zupełnie inny niż widok innego użytkownika. Z mojego punktu widzenia, jedynymi problemami związanymi z Web 2.0 jest Centralizacja i Prywatność. Teraz, gdy uprościliśmy Web 1.0 i Web 2.0, zrozummy, czym jest Web 3.0.

Co to jest Web 3.0: wyjaśnione w prosty sposób

Web 3.0 polega na rozwiązaniu dwóch głównych problemów Web 2.0. tj. Centralizacja i Prywatność przy użyciu technologii blockchain i decentralizacji.

W Web 3.0 jesteś właścicielem swojej zawartości, a zawartość jest przechowywana na wielu komputerach na całym świecie. Ma to na celu zapewnienie właściwej decentralizacji.

Tutaj tożsamość cyfrowa nie jest powiązana z twoją prawdziwą tożsamością. Możesz pobierać, przechowywać, przesyłać, wchodzić w interakcje jako użytkownik i robić wszystko, co można było zrobić w sieci 2.0 bez narażania swojej prywatności. Możesz pozostać anonimowy.

Jako konsumenci i programiści, każdy może zaakceptować fakt, że sieć znacznie ewoluowała na przestrzeni czasu.

Co jest nie tak z Web 3.0?

Nie ma absolutnie nic złego w koncepcji Web 3.0. Jednak wiele firm używa tego terminu lub pomysłu dla własnej korzyści.

Co Elon Musk i Jack Dorsey sądzą o Web 3.0?

Na Twitterze pojawił się wątek, w którym Jack Dorsey i Elon Musk dyskutowali, że Web 3.0 nie jest jeszcze rzeczywistością i jest na razie tylko marketingowym szumem. VC wykorzystują płyty LP do zarabiania pieniędzy w imię Web 3.0

Chociaż to, co powiedział, nie jest prawdą, nie powinniśmy również ignorować faktu, że Web 3.0 jest zagrożeniem dla firm takich jak Twitter, których Jack Dorsey jest jednym z założycieli.

Web 1.0 vs Web 2.0 vs Web 3.0: Zrozumienie różnic

Sieć 1.0

Najwcześniejszy etap ewolucji World Wide Web określany jest jako Web 1.0. W Web 1.0 było tylko kilku twórców treści, a zdecydowana większość klientów była konsumentami treści. Powszechne były osobiste witryny internetowe, które w większości składały się ze statycznych stron przechowywanych na serwerach internetowych należących do usługodawcy internetowego lub bezpłatnych usługach hostingowych. Nadaje się do użytku jako osobista strona internetowa. Opłaca użytkownika na podstawie liczby odwiedzonych stron. Zawiera katalogi, które umożliwiają użytkownikom wyszukiwanie określonych informacji.

Web 2.0

Web 2.0 odnosi się do stron internetowych, które kładą nacisk na dane generowane przez użytkowników, dostępność oraz interoperacyjność dla użytkowników końcowych na całym świecie. Partycypacyjna sieć społecznościowa to inna nazwa Web 2.0. Nie odnosi się do zmiany definicji technicznej, ale raczej do zmiany w sposobie budowania i używania stron internetowych. Przejście jest korzystne, chociaż wydaje się, że nie ma miejsca w przypadku zmian. Web 2.0 pozwala ludziom komunikować się i dzielić ze sobą jako twórcy treści generowanych przez użytkowników w świecie online. Web 1.0 to zaktualizowana forma Web 2.0. Na przykład: Facebook, Twitter itp. Tutaj ty, ja i każdy, kto korzysta z platform, możemy tworzyć własne treści i przesyłać je.

Internet 3.0

Web 3.0 odnosi się do wzrostu wykorzystania sieci oraz zaangażowania, w tym konwersji Internetu do bazy danych. Pozwala na aktualizację back-endu sieci po długim okresie skupiania się na front-endzie. Web 3.0 jest rzeczywiście narzędziem, które jest używane do definiowania kilku różnych ścieżek korzystania z sieci, a także zaangażowania. W takim przypadku informacje są udostępniane, a nie posiadane, a różne usługi wyświetlają różne perspektywy tej samej witryny/danych. Web 3.0 łączy decentralizację.

Oto porównanie między Web 1.0, Web 2.0, Web 3.0:

Sieć 1.0 Web 2.0 Internet 3.0
Definicja (według Burners-Lee) Tylko czytać Odczyt-zapis Odczyt-zapis-wykonywanie
Technologie związane z epoką Serwery plików i WWW Portale treści i przedsiębiorstwa Wyszukiwarki (AltaVista, Yahoo!) E-mail (Yahoo!, Hotmail) Udostępnianie plików P2P (Napster, BitTorrent) Publikuj i subskrybuj technologie Frameworki Ajax i JavaScript Adobe Flex Enterprise Jave, Microsoft.NET Framework (po stronie serwera) Blogi Wiki Wiadomości błyskawiczne Wyszukiwanie semantyczne Bazy wiedzy Ontologie Osobiści inteligentni asystenci cyfrowi
Kolejność pierwszeństwa Pierwszy etap Drugi etap Trzeci etap
Rodzaj sieci Po prostu sieć Sieć społecznościowa Sieć semantyczna
Liczba użytkowników Miliony Miliardy
Podstawowy pomysł Połączyć Informacja Połącz ludzi Połącz wiedzę
Powiązane strony internetowe CNN Flikr, YouTube, Blogger Filecoin, Sia, Kyber
Lata 1990-2000 2000-2010 2010-2022+
Cechy Hiperłącza i zakładki na stronach. Brak komunikacji między serwerem a użytkownikiem. Strony internetowe były statyczne. Pozwalał jedynie na przeglądanie treści. Lepsza interakcja. Zawiera funkcje, takie jak strumieniowe przesyłanie wideo, dokumenty online itp. Wprowadzenie aplikacji internetowych. Wszystko staje się online i przechowuje na serwerach. Inteligentne, internetowe aplikacje i funkcjonalności. Połączenie technologii internetowej i wiedzy Przedstawicielstwo (KR).

Web 3.0, kryptowaluta i blockchain

Możemy spodziewać się znaczącej konwergencji, a także symbiotycznej interakcji między tymi trzema technologiami, a także innymi dyscyplinami, ponieważ sieci Web 3.0 działałyby za pomocą zdecentralizowanych protokołów, fundamentalnych elementów blockchain, a także technologii kryptograficznych. Inteligentne kontrakty pozwoliłyby im być interoperacyjne, płynnie połączone i zmechanizowane.

Zdecentralizowane sieci peer-to-peer, takie jak Ethereum, a także IPFS, są wykorzystywane do tworzenia aplikacji Web3, często znanych jako DApps. Zamiast być tworzone, kontrolowane i zarządzane przez firmę, sieci te są budowane, kontrolowane i zarządzane przez użytkowników.

Za każdym razem, gdy słyszysz o Web3, zdasz sobie sprawę, że krypty są powszechnie przywoływane. Ponieważ większość z tych protokołów obejmuje kryptowaluty , tak właśnie jest. Każdy, kto chce pomóc w budowaniu, zarządzaniu lub ulepszaniu jednego z jego projektów, otrzyma nagrodę pieniężną (tokeny).

Co takiego jest w sieci 3.0, że jest tak wyjątkowa?

Najważniejszą zaletą Web 3 jest to, że ma na celu rozwiązanie najważniejszego problemu, który doprowadził do pojawienia się sieci 2: gromadzenie danych osobowych przez sieci prywatne, które następnie zostaną sprzedane marketerom lub prawdopodobnie złośliwym hakerom. Sieć Web 3 jest zdecentralizowana, co oznacza, że ​​nie jest kontrolowana przez pojedynczą jednostkę, podobnie jak zdecentralizowane aplikacje (aplikacje) zbudowane na jej szczycie i są dostępne.

Kluczowe cechy Web 3.0

Naprawdę musimy zbadać cztery podstawowe cechy Web 3.0, aby naprawdę zrozumieć następny etap Internetu:

  • Wszechobecność: Możliwość bycia wszędzie, a zwłaszcza w tym samym momencie, jest określana jako wszechobecność. Innymi słowy, wszechobecny.
  • Sieć semantyczna: Sieć semantyczna jest kluczowym elementem sieci 3.0. Sieć semantyczna ulepsza technologię internetową, umożliwiając ludziom tworzenie, udostępnianie i łączenie treści poprzez badania i eksplorację w oparciu o zrozumienie znaczenia słów zamiast słów kluczowych lub liczb.
  • Grafika 3D: Strony internetowe i usługi Web 3.0, w tym gry wideo online, e-commerce, a także portale z portfolio, w szerokim zakresie wykorzystują grafikę 3D.
  • Sztuczna inteligencja: dwiema podstawami sieci 3.0 są sieć semantyczna oraz sztuczna inteligencja. Web 3.0 umożliwia komputerom przechwytywanie informacji w ten sam sposób, w jaki robią to ludzie, integrując tę ​​funkcję z przetwarzaniem języka naturalnego, co skutkuje szybszymi i znacznie bardziej trafnymi wynikami. Stają się coraz bardziej sprytni, aby sprostać wymaganiom klientów.

Moje ostatnie przemyślenia na temat Web 3.0

Nowy internet oferowałby znacznie bardziej spersonalizowane i dostosowane do potrzeb surfowanie, a także mądrzejszego i bardziej ludzkiego pomocnika badawczego oraz inne zdecentralizowane korzyści, z których wszystkie mają przyczynić się do bardziej sprawiedliwej sieci. Zostanie to osiągnięte poprzez umożliwienie każdemu indywidualnemu użytkownikowi przejęcia kontroli nad swoimi danymi, a także poprawę ogólnego doświadczenia dzięki różnym innowacjom, które zostaną wdrożone, gdy będą już na miejscu.

Prawie wszystkie dzisiejsze maszyny, które zwykle pracują w trybie offline, począwszy od urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak piekarniki, odkurzacze, a także lodówki, po wszystkie środki transportu, stałyby się częścią gospodarki IoT, angażując swoje autonomiczne serwery, a także zdecentralizowane aplikacje (DApps). próbując rozwijać nowoczesne światy cyfrowe, takie jak blockchain, a także wirtualne zasoby, aby napędzać mnóstwo „cudów” innowacji w XXI wieku. Na tym kończy się artykuł. Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny. Daj nam znać, jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w komentarzach poniżej.

Źródło: cryptobullsclub.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy