15 dni temu

Co to jest Tezos (XTZ)?

W przeciwieństwie do Bitcoina i Ethereum, Tezos ma wizję, że hard fork nie powinien być standardowym sposobem na ulepszenie systemu z biegiem czasu. Ale dzięki niedawno uruchomionej sieci beta, rok po ICO, Tezos wciąż musi udowodnić, że może spełnić swoje ambitne cele.

Tezos (XTZ) – drugie co do wielkości ICO w historii

Tezos (XTZ) twierdzi, że jest platformą blockchain trzeciej generacji dla inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji (dApps) z lepszym systemem zarządzania.

Założyciele Tezos, Arthur Breitman i jego żona Kathleen Breitman rozpoczęli pracę nad projektem w 2014 r., ale ich pierwsza oferta monet (ICO) została uruchomiona 1 lipca 2017 r. W ciągu zaledwie dwóch tygodni nieograniczona sprzedaż pozyskała 66 000 bitcoinów i 361 000 Etery warte w tamtym czasie około 232 milionów dolarów.

Konflikty wewnętrzne

Jednak wkrótce po ICO poważny problem dotyczący tego, kto kontroluje projekt Tezos, postawił inwestorów w nieprzyjemnej i bolesnej sytuacji. Uruchomienie sieci było wielokrotnie opóźniane z powodu trwającego konfliktu.

Na początku 2017 roku Breitmanowie pomogli stworzyć fundację z siedzibą w Zug w Szwajcarii w celu przeprowadzenia ICO. Zgodnie z prawem szwajcarskim nowo utworzona Fundacja Tezos musi być niezależna. Fundacja kontroluje wszystkie zebrane fundusze, podczas gdy firma Breitmans, Dynamic Ledger Solutions , jest właścicielem kodu źródłowego.

Zarząd fundacji składa się z trzech członków, ale główne kontrowersje dotyczyły jej byłego prezesa Johanna Geversa i współzałożycieli Tezos. Według doniesień Wall Street Journal, konflikt rozpoczął się we wrześniu 2017 roku, kiedy Gevers stworzył dla siebie umowę o odszkodowanie, co wielu inwestorów uznało za niewystarczające rozmieszczenie zasobów.

W październiku prawnik Breitmanów wysłał list do pozostałych członków fundacji, oskarżając Geversa o „samodzielność, autopromocję i konflikt interesów” i wzywając do jego szybkiego zwolnienia. Jednak Gevers odmówił ustąpienia.

Ta wewnętrzna walka spowodowała liczne opóźnienia w uruchomieniu sieci. Ponadto przeciwko projektowi wniesiono kilka pozwów zbiorowych w imieniu wpłacających, oskarżając Tezos o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych.

Ostatecznie konflikty zostały rozwiązane iw lutym wszyscy trzej członkowie zarządu Fundacji Tezos, w tym Gevers, zostali zastąpieni. Niemniej jednak negatywne konsekwencje i brak zaufania do projektu pozostają u wielu osób do dziś. Aby przywrócić zaufanie społeczności, Fundacja Tezos ogłosiła 23 lipca 2018 r., że międzynarodowy gigant usług profesjonalnych PricewaterhouseCoopers Switzerland (PwC) przeprowadzi zewnętrzny audyt swoich finansów i działalności.

W międzyczasie, po miesiącach opóźnienia, 30 czerwca 2018 r., Tezos uruchomił wersję beta swojej sieci głównej. Zaproponowano blok genezy, który jest obecnie zalążkiem sieci beta. Przewiduje się, że główne uruchomienie sieci nastąpi w trzecim kwartale 2018 roku.

Cena Tezos XTZ od początku
Cena Tezos XTZ od początku

Tezos chce być lepszy od Ethereum

Arthur Breitman, współzałożyciel Tezos, był jednym z pierwszych użytkowników Bitcoina, ale zaczął wierzyć, że BTC i inne kryptowaluty mają pewne wady w swoich blockchainach, więc spróbował wymyślić coś lepszego. Tezos twierdzi, że ma wiele znaczących ulepszeń w stosunku do Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH) – swojego głównego konkurenta.

Samopoprawiająca się księga kryptograficzna

Tezos ogłasza się samokorygującą księgą kryptograficzną. Oznacza to, że Tezos został zaprojektowany tak, aby umożliwić płynną ewolucję łańcucha bloków, a nie mieć hard forka. W przeciwieństwie do Bitcoina i Ethereum, wizja Tezos polega na tym, że hard fork nie powinien być standardowym sposobem ulepszania systemu w miarę upływu czasu. Dlatego podstawową propozycją wartości XTZ jest bycie samorządnym projektem.

Jeśli masz udziały w Tezos, możesz uczestniczyć w zarządzaniu protokołem. Proces ten nazywa się On-Chain Governance. Pozwala posiadaczom monet głosować na przyszłe wdrożenia.

Deweloperzy mogą samodzielnie złożyć propozycję aktualizacji protokołu i dołączyć wniosek o wynagrodzenie za swoją pracę. Następnie posiadacze monet głosują za przyjęciem propozycji.

Ta struktura jest podobna do modelu zarządzania Dash (DASH) i została wymyślona w celu wspierania niezależnych programistów, którzy wnoszą wkład w protokół, zamiast pracować za darmo lub polegać na darowiznach i sponsoringu.

Inteligentne kontrakty i weryfikacja formalna

Oprócz tego samorządnego systemu, Tezos obsługuje również inteligentne kontrakty, co czyni go rodzajem hybrydy między Dash i Ethereum.

Język programowania inteligentnych kontraktów Tezos nazywa się Michelson i podobnie jak Solidity Ethereum został stworzony specjalnie do pisania inteligentnych kontraktów na Tezos. Jest to język funkcjonalny, który ułatwia weryfikację formalną.

Weryfikacje formalne zasadniczo pozwalają programistom na matematyczne udowodnienie poprawności ich kodu inteligentnej umowy oraz zachowanie niektórych właściwości umowy. Nie oznacza to jednak, że kod jest w 100% poprawny i nie będzie zawierał błędów.

Pomyśl o formalnych weryfikacjach, takich jak autokorekta podczas wysyłania SMS-ów. Jest to przydatna funkcja, ale jeśli nie umiesz pisać i nie poświęcasz wystarczającej uwagi, możesz skończyć wysyłając komunikat „w porządku, właśnie skończyłem się masturbować” zamiast „właśnie skończyłem medytować”.

Delegowany dowód stawki

Tezos używa delegowanego dowodu stawki (DPoS) jako mechanizmu konsensusu. Użytkownicy deponują określoną ilość monet, aby zagwarantować, że podejmą dobre decyzje dla sieci. Jeśli spróbują oszukiwać, stracą postawione środki.

Nazywa się to delegowanym dowodem udziału, ponieważ osoby, które nie chcą uczestniczyć w protokole konsensusu, mogą delegować swoje prawa na innych użytkowników, aby ich reprezentowali. Przedstawiciele ci nazywani są „piekarzami” i to oni weryfikują transakcje i tworzą bloki.

„<joastmark

Główni konkurenci Tezos

Zasadniczo ambicją Tezos jest stać się najlepszym wyborem dla platformy inteligentnych kontraktów. Twierdząc, że jest kryptowalutą trzeciej generacji, możemy wyróżnić inne samozwańcze platformy blockchain trzeciej generacji, takie jak Cardano i EOS, jako głównych konkurentów.

Jednak wszystkie te projekty nadal tkwią w cieniu swojego starszego brata Ethereum. Ethereum to jedyny projekt, który działa na dużą skalę. Z pewnymi zauważalnymi ograniczeniami, ale sieć działa i działa, podczas gdy Tezos, Cardano i EOS mają ogromne ambicje, ale nie udowodnili jeszcze, że ich technologia może rozwiązać większość problemów Ethereum. Jak wszyscy twierdzą, że tak zrobią.

Współtwórcy Tezos czekali przez rok na otrzymanie swoich monet

Monety Tezos nazywają się Tezzies i współtwórcy ICO czekali około roku, aby je zdobyć. Kiedy więc dostali możliwość ich sprzedaży, wielu z nich nie zawahało się. 2 lipca 2018 r. Gate.io ogłosiło, że będzie obsługiwać dwie pary handlowe XTZ. Następnie, w ciągu czterech dni, cena jednego Tezzie spadła z 4,15 USD do 1,10 USD, co jest aktualnym najniższym poziomem XTZ.

Przed uruchomieniem betanetu Tezos monety nie istniały, ale użytkownicy HitBTC mogli handlować kontraktami terminowymi XTZ. Co to znaczy? Cóż, giełda kupiła dużo Tezzie podczas ICO i od 2 października 2017 zaczęła oferować IOU. Co to jest IOU?

Zasadniczo HitBTC obiecał, że każdy, kto kupi te IOU XTZ, otrzyma za nie równą ilość prawdziwego XTZ, gdy sieć Tezos zostanie uruchomiona, a HitBTC otrzyma swoje tokeny. Oczywiście, gdyby giełda zbankrutowała przed stworzeniem monet Tezos, wszyscy handlarze IOU otrzymaliby tylko zimny prysznic.

Najwyższy w historii poziom tych wysoce spekulacyjnych IOU został osiągnięty 17 grudnia 2017 r., kiedy cena 1 XTZ IOU osiągnęła 12 USD.

Na koniec grudnia 2021 r. 1 XTZ kosztuje 4,45 USD, podaż w obiegu wynosi 872 540 395,20 XTZ , całkowita podaż to 763 306 930 XTZ, a kapitalizacja rynkowa Tezos wynosi 900 858 935. To stawia go na 45 miejscu wśród wszystkich kryptowalut, uszeregowanych według kapitalizacji rynkowej.

Czego nauczył nas Tezos?

Tezos można uznać za dowód na to, że sentyment rynkowy może być najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę kryptowaluty w krótkim okresie. Prawdopodobnie ważniejszy niż sam produkt i sama technologia.

XTZ był jednym z najbardziej rozreklamowanych projektów w krypto i właśnie dlatego zebrał absurdalną kwotę 232 milionów dolarów podczas swojego ICO. Bardzo wątpię, aby większość współpracowników szczegółowo zbadała, jaka jest podstawowa propozycja wartości Tezos i jak będzie się różnić w tej wysoce konkurencyjnej przestrzeni.

Poniższe problemy z walkami wewnętrznymi, opóźnieniami sieci i procesami sądowymi przeciwko Tezos powinny służyć jako przykład, że powinieneś być bardzo ostrożny, zanim zdecydujesz się zainwestować w projekt. Fakt, że wielu influencerów na Crypto Twitter lub zdecydowana większość użytkowników Reddit uważa, że ​​„projekt będzie ogromny i trafi na księżyc” nigdy nie jest dobrym powodem do inwestowania.

Zawsze staraj się dowiedzieć, jaki problem próbuje rozwiązać kryptowaluta i czy jej rozwiązanie jest lepsze niż już istniejące.

Tezos przystępuje do bitwy o dominację wśród platform do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji i twierdzi, że jest lepiej zarządzaną kryptowalutą. Naprawdę trudno przewidzieć, kto wygra tę walkę, zwłaszcza, że ​​większość faworytów nie uruchomiła jeszcze swoich mainnetów. Łącznie z Tezosem.

„Na zaufanie zdobywa się, gdy czyny spotykają się ze słowami”, powiedział kiedyś mądry człowiek.

Źródło: coinful.net
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy