23 dni temu

Co to jest Ethereum Classic (ETC)?

Główna różnica między Ethereum Classic (ETC) a Ethereum (ETH) jest na poziomie ideologicznym – wizja ETH polega na tym, że zapisy blockchain powinny zostać zrewidowane, jeśli większość społeczności tak zdecyduje, podczas gdy przekonanie ETC jest takie, że kod jest prawem i blockchain musi być niezmienny.

Ethereum Classic (ETC) to platforma komputerowa oparta na blockchain, specjalizująca się w funkcjonalności inteligentnych kontraktów. Powstał po rozłamie w społeczności Ethereum na temat sposobu radzenia sobie z incydentem znanym jako DAO. Zasadniczo ETC jest oryginalną wersją Ethereum i dlatego nazywa się ją Classic

DAO było formą kierowanego przez inwestorów funduszu venture capital, który w maju 2016 roku zebrał 160 milionów dolarów poprzez sprzedaż tokenów. Jednak około miesiąc później hakerzy wykorzystali lukę w kodzie i ukradli 3,6 miliona eterów. Zanim haker mógł przenieść skradzione środki z konta DAO na inny adres, minął 28 dni.

Po trzech tygodniach zastanawiania się nad tym, jakie działania podjąć, 20 lipca 2016 r. społeczność postanowiła wykonać hard fork, aby naprawić szkody powstałe w wyniku awarii DAO. Większość społeczności, wspierana przez twórcę Ethereum, Vitalika Buterina, zdecydowała, że ​​skradziona kwota jest zbyt duża i może doprowadzić do śmierci Ethereum, więc przeprowadzono hard fork i skradzione Ethery zostały zwrócone ich pierwotnym właścicielom.

Jednak niektórzy uważali, że blockchain musi pozostać niezmienny, ponieważ włamanie było spowodowane problemem z samym DAO, a nie problemami z siecią Ethereum.

Zorganizowali więc i opublikowali swoją deklarację niepodległości i od 20 lipca 2016 r. Ethereum Classic (ETC) stał się konkurentem Ethereum (ETH).

Hack DAO nakreślił duże różnice filozoficzne i ideologiczne w obu projektach, ale pod koniec dnia technicznie są one dość podobne.

Cena Ethereum Classic od początku
Cena Ethereum Classic od początku

Ethereum Classic kontra Ethereum

Niezmienność

ETC i ETH to zdecentralizowane platformy do uruchamiania aplikacji i inteligentnych kontraktów. Jednak po hard forku większość kupców i marketerów podążyła za Ethereum, a ETC został porzucony jak najmniejszy dzieciak w sąsiedztwie, którego więksi przyjaciele nagle od niego uciekają i zostawiają go samego tylko dla zabawy.

Największa różnica między tymi dwoma projektami jest na poziomie ideologicznym – wizja Ethereum polega na tym, że zapisy blockchain powinny zostać zrewidowane, jeśli większość społeczności zdecyduje się to zrobić, podczas gdy przekonanie Classic jest takie, że kod jest prawem, a blockchain musi być niezmienny.

PoW vs PoS

Obecnie obie sieci używają Proof-of-Work (PoW) jako mechanizmu konsensusu, ale Ethereum planuje w najbliższej przyszłości przejść na Proof-of-Stake (PoS), co doprowadzi do znacznej separacji technologicznej.

Pierwszą częścią w tym kierunku dla Ethereum Classic była defuzja „bomby trudności” Ethereum, która została zaimplementowana w oryginalnym protokole Ethereum w celu wprowadzenia systemu w tryb Proof-of-Stake. Jaka jest bomba trudności?

W Ethereum trudność emisji bloków jest celowo zawyżona, aby kopanie z myślą, że w końcu utrzymanie PoW stało się nie do utrzymania, staje się coraz mniej opłacalne . W tym momencie potrzebny będzie hard fork. Ten hard fork może działać na dwa sposoby – może rozbroić bombę trudności, opóźnić PoS lub przełączyć system na PoS.

14 stycznia 2017 r. Ethereum Classic wykonało hard fork pod kryptonimem „Die Hard”, który opóźnił bombę trudności i dodał ochronę powtórek, aby zapobiec przyjmowaniu transakcji w sieci Ethereum w sieci Ethereum Classic.

Zasadniczo społeczność ETC wybrała inną ścieżkę, kiedy zdecydowała, że ​​nie będzie podążać za mapą drogową Fundacji Ethereum w kierunku PoS. Na razie Ethereum Classic jest zaangażowane w algorytm PoW i spróbuje rozwiązać problem skalowalności poprzez implementację sidechains, co jest podobnym rozwiązaniem do tego, co Bitcoin robi z Lightning Network.

Polityka pieniężna

Obecnie Ethereum ma około 3% stopę inflacji rocznie z nieograniczoną podażą ETH, podczas gdy ETC wykonał kolejny hard fork 12 grudnia 2017 r., Który wdrożył politykę pieniężną o stałym kapitalizacji z maksymalną podażą około 210 milionów monet. Ethereum Classic pozostanie inflacyjne do około 2025 roku, kiedy to w obiegu powinno być około 200 milionów ETC. Następnie stanie się walutą deflacyjną.

Główni konkurenci ETC

Istnieje wiele projektów z ambicjami bycia na szczycie platform dla zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Od lipca 2018 roku niekwestionowanym liderem jest Ethereum. Dlatego jest głównym konkurentem i zagrożeniem dla Ethereum Classic.

Innym projektem, który już działa i może być uważany za kluczowego przeciwnika Ethereum Classic, jest NEO, nazywany również chińskim Ethereum. Jest to jedna z niewielu platform, która już działa i nie działa tylko w sieci Testnet.

Nadchodzą również tak zwane kryptowaluty trzeciej generacji, takie jak EOS i Cardano – z ogromnymi planami wprowadzenia fundamentalnych zmian na rynku kryptowalut.

Wielu wierzy, że Bitcoin z łańcuchami bocznymi, takimi jak RootStock, będzie głównym wyborem ludzi do tworzenia dApps.

Istnieje wiele spekulacji na temat tego, który z nich będzie lepszy, a Ethereum Classic jest zdecydowanie jednym z zawodników w tym wyścigu, mimo że nie jest faworytem.

Jednak większość pozostałych projektów to dzieci z dużymi ambicjami. Kiedy udowodnią, że ich technologia jest niezawodna w skali, możemy wyciągnąć dowolne wnioski na temat ich możliwości.

Najpierw muszą wyłożyć na stół dużą pulę pieniędzy i sprawdzić, czy uda im się ją zabezpieczyć w inteligentnym kontrakcie. Czasami te pieniądze zostaną przypadkowo skradzione lub zablokowane w kontrakcie, ale to jedyny sposób, aby dowiedzieć się i znaleźć luki w systemie.

Główna różnica między Ethereum Classic a innymi platformami inteligentnych kontraktów polega na tym, że używają one jakiejś formy PoS lub delegowanej bizantyjskiej tolerancji błędów (DBFT) jako mechanizmu konsensusu lub planują przejście w kierunku PoS, co ma miejsce w przypadku ETH, podczas gdy ETC będzie trzymać się bardziej konserwatywnego PoW.

Takie podejście może być atrakcyjne dla każdego, kto woli bezpieczeństwo i większą decentralizację, ale jeśli ETC nie znajdzie rozwiązania skalowania swoich transakcji, może zostać daleko w tyle za swoimi konkurentami.

Kapitalizacja rynkowa Ethereum Classic od początku
Kapitalizacja rynkowa Ethereum Classic od początku

ETC – od #3 do #41 według kapitalizacji rynkowej

Trzy dni po splicie z Ethereum, 23 lipca 2016, Poloniex jako pierwsza giełda notowała Ethereum Classic. Podczas pierwszego dnia handlu ETC zmieniał właściciela między 0,75 a 0,90 USD.

Nastąpiły kolejne wymiany i stało się jasne, że wielu górników będzie nadal kopać Ethereum Classic. Tak więc na początku sierpnia 2016 r. ETC przekroczyła 3,45 USD i stała się w tym czasie trzecią co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej. Zaledwie dwa tygodnie po rozwidleniu.

Nie trwało to jednak zbyt długo i zaledwie kilka dni później wartość ETC spadła do około 1 USD. Od tego czasu cena monety wynosiła od 0,70 do 1,50 USD do marca 2017 r., Kiedy ETH doprowadziło większość altcoinów do niezwykłych wzrostów.

Ethereum Classic podążył za swoim starszym bratem i przez następne trzy i pół miesiąca wartość ETC wzrosła z 1,30 USD 2 marca 2017 r. do 23,3 USD 25 czerwca 2017 r.

W czerwcu 2017 r. zakończył się tak zwany „sezon altcoinowy” i Bitcoin zaczął odzyskiwać dominację na rynku. Spowodowało to korektę o ponad 50% dla ETC, a 2 listopada 2017 r. Ethereum Classic był notowany po 10,15 USD.

Potem rozpoczął się kolejny imponujący wzrost, którego szczyt osiągnął 14 stycznia 2018 roku, kiedy 1 ETC zmieniał właściciela za 46,50 $. Jednak obecny rekord wszechczasów powrócił 6 maja 2021 r. – 134 USD.

Od stycznia 2022 r. moneta straciła około 65% tej wartości i obecnie kosztuje 34,71 USD.

W chwili pisania tego artykułu w obiegu znajduje się ponad 132 miliony monet ETC, co daje całkowitą kapitalizację rynkową Ethereum Classic 4,5 miliarda dolarów. To stawia go na 41 miejscu wśród wszystkich kryptowalut, uszeregowanych według kapitalizacji rynkowej.

ETC nigdy nie przewyższy ETH

Pomysł programowalnego łańcucha bloków ogólnego przeznaczenia, w którym można uruchamiać inteligentne kontrakty, jest czymś, co może zmienić dzisiejszy sposób zarządzania światem, ale jednocześnie jest to naprawdę trudny do zrealizowania pomysł.

Ponadto w kosmos pojawia się mnóstwo projektów z ogromnymi ambicjami, więc Ethereum Classic będzie musiało zmierzyć się z dużą konkurencją, jeśli będzie chciało zostać masowo przyjęte.

Jednak największym konkurentem i zagrożeniem dla ETC jest i prawdopodobnie zawsze będzie Ethereum. Większość użytkowników kryptowalut wybrała Ethereum i nie widzę, żeby ETC wyprzedziło ten wyścig.

„Kodeks jest prawem”

Głównymi zwolennikami Ethereum Classics są puryści i maksymaliści blockchain, którzy wierzą, że „kod jest prawem”, a zapisy blockchain muszą pozostać niezmienne.

Chociaż wydaje się, że kryptowaluty są dalekie od osiągnięcia mainstreamu, jeśli tak się stanie, nie sądzę, aby większość użytkowników przejmowała się „niezmiennością za wszelką cenę”. W rzeczywistości nawet nie wierzę, że zdecydowana większość ludzi w ogóle będzie miała dogłębną wiedzę na temat blockchainów i mechanizmów konsensusu.

Moim zdaniem kryptowaluty i inteligentne kontrakty będą wykorzystywane za pośrednictwem aplikacji zbudowanych z myślą o świetnym doświadczeniu użytkownika, a ludzie nie będą mieli pojęcia, jak dokładnie funkcjonują w środku. W ten sam sposób, w jaki system operacyjny Linux jest używany prawie wszędzie wokół nas i większość z nas nie ma o tym pojęcia.

Czy wiesz, że Linux jest teraz w każdym telefonie z Androidem, w Twoim samochodzie, w windzie, w Twoim odkurzaczu, a nawet w Windows? Szukaj w google i znajdź dla siebie, jeśli mi nie wierzysz.

Przełomowe technologie mogą stać się masowo stosowane, nawet jeśli ludzie nie mają pojęcia, że ​​ich używają. Największą zaletą Ethereum Classic w porównaniu z Ethereum jest ideologiczna zasada niezmienności i nie sądzę, aby to mogło odwrócić sytuację i sprawić, że ETC będzie bardziej popularne wśród użytkowników i firm niż ETH. Dlatego nie sądzę, aby ETC kiedykolwiek przewyższyło ETH.

Może to zrobić inna platforma do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, które być może jeszcze nie zostały stworzone, ale w wyścigu między ETC a ETH stawiam na Ethereum.

Źródło: coinful.net
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy