24 dni temu

Czym są Stellar Lumen (XLM)?

Stellar ma tylko jeden cel – zmienić sposób, w jaki działa dziś światowy system płatności, a w tym przeglądzie oceniamy, jak skuteczny jest i jaka przyszłość może przynieść XLM.

 • Obszar do zakłócenia: Płatności transgraniczne, Tanie i szybkie transakcje
 • Konkurs: XRP od Ripple
 • Założyli: Jed McCaleb i Joyce Kim
 • Z siedzibą w: San Francisco, Kalifornia, Stany Zjednoczone
 • Całkowita podaż: od grudnia 2021 r. – 24 701 432 623 XLM (przyrosty o 1% rocznie)

Dlaczego XLM doświadczyło dwóch ogromnych pomp w ciągu jednego roku?

Już w lipcu 2018 Stellar miejsce 8 th wszystkich cryptocurrencies pod względem kapitalizacji rynkowej. Lumeny (XLM) to natywne atuty sieci. 100 miliardów XLM zostało stworzonych w genesis w 2014 roku. XLM ma maksymalną podaż 50 001 802 422 XLM.

W chwili pisania tego tekstu całkowita podaż XLM wynosi 24 701 432 623 monet, a jeden XLM zmienia właściciela za 0,29 USD, co jest naprawdę bliskie najniższej cenie handlowej w pierwszej połowie 2018 r. – 0,17 USD.

Stellar jest na giełdach od sierpnia 2014 r., ale do maja 2017 r. XLM był zwykle notowany za mniej niż 0,005 USD. Kiedy Ethereum rozpoczęło swoją główną podróż, większość altcoinów pomnożyło swoją wartość, podobnie jak XLM, rosnąc z 0,005 USD 1 maja 2017 r. do 0,067 USD 21 maja 2017 r.

27 czerwca 2017 r. Stellar przeprowadził airdrop XLM dla posiadaczy bitcoinów, co doprowadziło do spadku ceny Lumen, ponieważ wiele osób zaczyna sprzedawać „darmowe” monety, które otrzymali. Od grudnia 2021 r. Stellar jest sprzedawany za 0,29 USD.

Przeczytaj także: 10 najważniejszych faktów na temat Ripple

Następnie Stellar stanął w obliczu poważnej korekty, a we wrześniu 2017 r. XLM był notowany za 0,01 USD. Jednak 22 listopada uruchomiono nową pompę, która podniosła cenę Lumen z 0,035 USD do 0,93 USD w dniu 4 stycznia 2018 r. Jest to obecny najwyższy poziom Stellar w historii.

Stellar – infrastruktura finansowa do szybkich i tanich płatności transgranicznych

Stellar został wydany w lipcu 2014 roku jako rozwidlenie protokołu Ripple. Stworzyli ją Jed McCaleb – założyciel MtGox i współzałożyciel Ripple – oraz były prawnik Joyce Kim. Stellar to internetowy protokół do płatności transgranicznych wykorzystujący kryptowalutę Lumen (XLM).

Stellar wywodzi się z Ripple, więc służą podobnemu celowi, ale mają pewne różnice technologiczne. Głównym powodem, który doprowadził do powstania Stellar, było to, że Jed McCaleb miał filozofię finansową, która była sprzeczna z filozofią pozostałych członków Ripple.

Celem Stellar jest zmiana sposobu, w jaki działa dziś światowy system płatności, dzięki czemu możesz szybko, niezawodnie i za ułamki grosza przesyłać pieniądze za granicę. Jego celem jest nie tylko dostarczanie rozwiązania pomocy bankowej, jak robi to Ripple, ale także ułatwianie bezpośrednich płatności między ludźmi.

Stellar dąży do osiągnięcia tego celu, rozwiązując cztery główne problemy – ryzyko podwójnych wydatków podczas dokonywania transakcji cyfrowych, cyfrową reprezentację walut i aktywów, interoperacyjność i skalowalność.

Cena Stellar od premiery w 2014 r.
Cena Stellar od premiery w 2014 r.
Podwójne wydatki

Aby rozwiązać problem podwójnego wydatkowania, projekt kryptowalutowy musi posiadać technologię umożliwiającą bezpieczny sposób przechowywania dowodu posiadania i przekazywania wartości w postaci cyfrowej.

Stellar nie miał trudności z rozwiązaniem tego problemu, ponieważ odkąd Satoshi Nakamoto wynalazł Bitcoin (BTC), nie stanowi to już problemu. Bitcoin wprowadził na świat niezmienny zapis publiczny, więc jeśli ktoś ma w portfelu 100 dolarów i spróbuje wysłać 100 dolarów do dwóch osób, druga transakcja nie zostanie zaakceptowana.

Jednak Bitcoin nadal nie ma rozwiązania dla pozostałych trzech wyzwań, a Stellar został zaprojektowany, aby je rozwiązać.

Cyfrowa reprezentacja walut/aktywów

Dzisiejszy proces dokonywania transakcji transgranicznych między ludźmi jest bardzo skomplikowany, ponieważ istnieją różne sieci płatności, które nie współpracują ze sobą. Prowadzi to do wszelkiego rodzaju tarć i opóźnień. Potrzebujesz cyfrowej reprezentacji walut i szybkiego sposobu na ich konwersję. Banki są za to odpowiedzialne, ale zdecydowanie mają problemy z wykonaniem drugiej części pracy – dokonywaniem szybkich i tanich transakcji między różnymi walutami.

Stellar rozwiązał ten problem, wprowadzając kotwy. Kotwice to instytucje finansowe, które nawiązały współpracę z firmą Stellar. Działają jako pomost między istniejącymi walutami (USD, EUR, CNY itp.) a siecią Stellar.

Na przykład, możesz dać kotwicę sto dolarów, a następnie umieści ona tokenizowaną wersję tych stu dolarów w gwiezdnej sieci. Ludzie mogą przekazywać go jak cyfrową walutę, a gdy ktoś przyniesie go z powrotem do kotwicy, ten podaruje banknot studolarowy temu, kto im go przyniósł. Płatności w sieci Stellar są przetwarzane w 3-5 sekund, a opłata to ułamek grosza, więc jest to poważna przewaga nad tradycyjnymi systemami płatności.

Interoperacyjność

Stellar ma koncepcję wymiany rozproszonej w celu zapewnienia interoperacyjności. Pozwala to na przykład na to, że jeśli pochodzisz z Irlandii i chcesz wysłać pieniądze do Chin, przeglądasz rozproszoną księgę zamówień wbudowaną w sieć Stellar i dokonujesz transakcji w ciągu trzech do pięciu sekund bez wahań kursów walut. ryzyko.

Skalowalność

Rozwiązanie tych problemów nie będzie wiele znaczyło, jeśli system nie będzie mógł się skalować. Jak więc Stellar rozwiązuje ten problem? Odpowiedź brzmi, że mają własną zastrzeżoną technologię o nazwie Stellar Consensus Protocol (SCP). Celem algorytmu konsensusu jest ustalenie, w jaki sposób wszyscy na świecie zgadzają się, która transakcja jest ważna, a która nie. Jego kluczowe właściwości, które zostaną omówione bardziej szczegółowo później, to zdecentralizowana kontrola, niskie opóźnienia, elastyczne zaufanie i asymptotyczne bezpieczeństwo.

LUMEN (XLM)

Lumen to kryptowaluta, podobnie jak BTC. Lumeny są natywnymi zasobami sieci Stellar. Pierwotnie, gdy projekt został uruchomiony w 2014 roku, moneta nosiła nazwę Stellar (STR), ale w 2015 roku została przemianowana na Lumen (XLM), aby odróżnić ją od samej sieci Stellar i Stellar.org – organizacji non-profit, która przyczynia się do rozwoju sieci.

XLM służy dwóm celom.

Po pierwsze, każda płatność w sieci ma niewielką opłatę podstawową w wysokości 0,00001 XLM, aby zapobiec transakcjom spamowym. Środki z opłat bazowych doliczane są do puli inflacyjnej.

Po drugie, XLM działa jako pomost między parami walut. Jednak ta funkcja jest możliwa tylko wtedy, gdy między XLM a zaangażowanymi walutami zapewniona jest wystarczająca płynność.

Kapitalizacja rynkowa Stellar od premiery w 2014 r.
Kapitalizacja rynkowa Stellar od premiery w 2014 r.

Stellar Consensus Protocol (SCP) – model odpowiedni dla ogólnoświatowego konsensusu

W 2015 roku David Mazières, profesor informatyki na Uniwersytecie Stanforda, wprowadził alternatywę dla Byzantine Fault Tolerance (BFT) o nazwie Stellar Consensus Protocol (SCP). SCP jest konstrukcją dla Federacyjnego Porozumienia Bizantyjskiego (FBA).

SCP ma cztery kluczowe cechy: zdecentralizowaną kontrolę, elastyczne zaufanie, niskie opóźnienia i asymptotyczne bezpieczeństwo.

Stellar Consensus Protocol jest zdecentralizowany, co oznacza, że ​​każdy może uczestniczyć w procesie konsensusu. Nie ma centralnego organu decydującego o tym, kto może być walidatorem. Raczej każdy walidator decyduje, którym innym walidatorom ufać.

Elastyczne zaufanie oznacza, że ​​użytkownicy mogą ufać dowolnej kombinacji stron, które uznają za stosowne. Ich lista zaufanych walidatorów nazywa się wycinkiem kworum.

Na przykład, jeśli chcesz zostać walidatorem i uważasz, że Bank of America jest godny zaufania, możesz wymagać od niego potwierdzenia wszystkich transakcji, aby się z nimi zgodzić.

Wycinki kworum każdego walidatora nakładają się na siebie, tworząc konsensus dotyczący kworum lub całej sieci w sprawie transakcji.

SCP ma niskie opóźnienia , co oznacza, że ​​szybkość transakcji jest duża. W FBA nie ma górnictwa. Zamiast tego istnieje przekazywanie wiadomości i głosowanie, co pozwala potwierdzać transakcje co trzy do pięciu sekund. Ponadto jest to o wiele tańsze niż wydobycie, ponieważ nie potrzebujesz stojaków z maszynami na całym świecie, aby utrzymać sieć.

Bezpieczeństwo asymptotyczne oznacza, że ​​żadna ilość mocy komputera nie może wyprzedzić sieci. Na przykład w Proof-of-work, jeśli kontrolujesz 51% mocy obliczeniowej, dyktujesz sieć, ale w FBA atak z wykorzystaniem mocy komputera nie jest możliwy, ponieważ rozwiązywanie zagadek kryptograficznych nie jest elementem konsensusu.

Fundacja Stellar Development kontroluje 82% podaży tokenów

Stellar.org lub Stellar Development Foundation (SDF) to organizacja non-profit, która odgrywa ważną rolę w rozwoju Stellar. Służy dwóm głównym celom.

 1. Aby utrzymać kod i upewnić się, że protokół Stellar ciągle się aktualizuje.
 2. Rozwijać sieć, dzięki czemu staje się powszechnie stosowana.

SDF stara się na różne sposoby zwiększyć adopcję sieci, ale są dwie najskuteczniejsze metody.

Po pierwsze, współpracują z różnymi markami i firmami, takimi jak IBM, Deloitte i Icici Bank.

Po drugie, dystrybuują Lumeny do osób i partnerów.

SDF twierdzi, że XLM będzie dystrybuowany w następującej sprawie:

 • 50% dla osób fizycznych
 • 25% dla partnerów
 • 19% dla posiadaczy Bitcoina
 • 1% dla posiadaczy XRP
 • 5% w posiadaniu SDF na pokrycie kosztów operacyjnych

Z punktu widzenia inwestora jest trochę niepokojące, że twórcy zdecentralizowanego projektu nadal kontrolują ponad 82% całkowitej podaży monet, niezależnie od tego, że SDF zamierza je dystrybuować. Cel zdecentralizowanych kryptowalut jest dokładnie odwrotny – brak centralnego organu kontrolującego podaż pieniądza.

Ponadto XLM ma być walutą pośredniczącą. Jego konstrukcja ma na celu ułatwienie transferu, a po zakończeniu transferu Lumeny zostaną zwolnione z powrotem do sieci. Innymi słowy – nie potrzebujesz aż tak dużej ilości XLM, aby mieć bardzo płynną sieć.

W związku z tym użytkownicy nie mają motywacji do trzymania tych monet przez długi czas, co moim zdaniem sprawia, że ​​inwestowanie w XLM jest dość ryzykowne. Jednak, jak zawsze, wykonaj własne badania przed zainwestowaniem w jakąkolwiek kryptowalutę lub początkową ofertę monet.

Źródło: coinful.net
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy