16 dni temu

Web 3.0 Saga: Co Jack Dorsey i Elon Musk naprawdę myślą o Web 3?

Długo oczekiwana zdecentralizowana iteracja Internetu, nazwana Web 3.0, wywołała znaczne fale w ekosystemie blockchain. Wszyscy są zajęci umieszczaniem swoich opinii na lewo, prawo i centrum, niektórzy opowiadają się za tą ideą, inni są przeciwko niej, a niektórzy wprost nazywają to „ kolejną kapitalistyczną sztuczką”.

Podczas gdy przejście z Web2 do Web3 postępuje w bezprecedensowym tempie, miliarderzy walczą z nim w mediach społecznościowych, nieświadomi podstawowej rzeczywistości. Tym razem wojna na słowa rozprzestrzeniła się lotem błyskawicy na Twitterze, prowadząc do eskalacji między inwestorem venture capital z Doliny Krzemowej Markiem Andreessenem a byłym prezesem Twittera Jackiem Dorseyem.

saga web 3.0
Źródło: Depositphotos

Dorsey-Andreessen Tweet War eksploduje Web 2.0

Spór rozpoczął się po tym, jak Jack Dorsey przypuścił zjadliwy atak na „ koncepcję sieci 3.0 ”. Dorsey, który jest również jednym z najgłośniejszych zwolenników Bitcoina, opublikował dość nietypową i nietypową opinię przeciwko Web3, ostrzegając inwestorów blockchain, że idea Web3 jest już zaatakowana przez inwestorów z głębokimi kieszeniami. Według tweeta z 21 grudnia Dorsey powiedział: „Nie jesteś właścicielem sieci3. Ich VC i LP tak. Nigdy nie umknie ich zachętom. To ostatecznie scentralizowana jednostka o innej etykiecie. Wiedz, w co się pakujesz.

Wymyślona przez Gavina Woodsa w 2014 roku, Web 3.0 to futurystyczna koncepcja, która reprezentuje kolejną fazę Internetu, w której przechodzi w całkowicie zdecentralizowany ekosystem online oparty na kryptowalutach. Dorsey nie jest jednak przekonany. Podczas gdy melodramat na Twitterze wzbudził istotne pytania dotyczące wojny, która wybucha w bractwach techpreneur i inwestorów, nadal nie jest jasne, kto zbuduje przyszłość Internetu.

Ciąg tweetów Jacka Dorseya skierowany był do dużych firm venture capital, takich jak a16z, które zainwestowały oszałamiające kwoty w projekty Web3. Następnie Dorsey wdał się w kolejną wojnę na Twitterze z Chrisem Dixonem, znanym partnerem Marca Andreessena. Chris Dixon jest znany ze swoich ciągłych tweetów na Web3. Po tweecie Dorseya zwolennik Web3 opublikował fragment biografii Mahatmy Gandhiego: „najpierw cię ignorują, potem się z ciebie śmieją, a potem walczą z tobą – jesteśmy tutaj… potem wygrywasz”.

Chociaż tweet nie był powiązany z wcześniejszym tweetem Dorseya, były dyrektor generalny Twittera zapalił wszystkie pistolety, dodając odpowiedź, która praktycznie rozerwała Chrisa Dixona. Dorsey napisał na Twitterze swoją odpowiedź, mówiąc: „Jesteś funduszem zdeterminowanym, by być imperium medialnym, którego nie można zignorować… nie Gandhi”.

Wszystko się układało, ale dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, rzucił kolejną aleję w stronę Dorseya, który nie przegapił wsadzenia go wprost, aby uzyskać doskonały wynik. Na tweecie Elona Muska: „Czy ktoś widział web3? Nie mogę tego znaleźć. Dorsey natychmiast odpowiedział, po raz kolejny wykopując Andreesena – Horowitza (firmę venture capital a16z), zauważając: „To jest gdzieś pomiędzy a i z”.

Następnie Dorsey zaapelował do Wall Street Journal za użycie jego nazwiska i zdjęcia w artykułach typu clickbait związanych z Web3, a następnie opublikował mem pokazujący, jak będzie działać ekosystem Web3. Pozornie rozwścieczony ciągłym trollingiem i wyzwiskami, Marc Andreessen zablokował Dorseya na Twitterze, dając Dorseyowi więcej amunicji do trolowania Andreessena za pomocą nowego tweeta, który mówił: „Jestem oficjalnie zablokowany w web3”.

Mimo że wielu obserwatorów opowiadało się za nagłym wybuchem Jacka Dorseya, inni uważali, że mogło to być trochę nie na miejscu. Tak czy inaczej, zwolennicy Web3 szybko wskazali, że istnieje kilka przypadków, w których w grę wchodzi prawdziwa siła decentralizacji, potwierdzając, że Web3 jest rzeczywiście otwarty, przejrzysty i integracyjny.

Na przykład analityk on-chain @WillyWoo odpowiedział Dorseyowi, stwierdzając: „Jeśli są to naprawdę otwarte protokoły, jeśli zachęty stają się zbyt przewrotne, społeczność wyrywa sieć z koalicji założyciela/VC. To społeczność zasila te sieci. Np. ponowne uruchomienie CryptNote z 2014 r. dla Monero lub niedawna bitwa społeczności z Brock Pierce na EOS”.

Ten tweet odnosił się do niedawnej bitwy między społecznością EOS , kierowaną przez nowo utworzoną fundację EOS Network Foundation, a głównym deweloperem platformy, Block.One. Zaniepokojona brakiem zaangażowania dewelopera w projekt, społeczność zdecydowała jednogłośnie zwolnić Block.One z roli głównego dewelopera . Wszystkie przyszłe płatności na rzecz podmiotu zostały zablokowane w ramach tej decyzji.

Według raportów Block.One otrzymałby prawie 67 milionów tokenów EOS, około 250 milionów dolarów, w ciągu najbliższych sześciu do siedmiu lat. Jednak społeczność zdecydowała, że ​​„główny programista” nie jest zaangażowany w sprawę. Po tym incydencie Block.One ani nie zemścił się, ani nie zażądał zapłaty, co pokazuje, gdzie wsparcie społeczności odgrywa kluczową rolę w potencjale Web3.

Mimo że pytanie dotyczące własności pozostaje bez odpowiedzi, kilka obiecujących projektów Web3 doczeka się realizacji, przynosząc nowy świat możliwości i funkcji, które pomogą globalnej populacji uczestniczyć w transformacji. Oto kilka projektów Web3, których celem jest kształtowanie przyszłości Internetu, niezależnie od sporu miliarderów na Twitterze.

Obiecujące projekty Web3 zapewnią użytkownikom pełną kontrolę

Pierwsza na tej liście jest Partisia Blockchain , publiczna i przezroczysta warstwa prywatności Web3. Partisia Blockchain, wspierana przez non-profit Partisia Blockchain Foundation, składa się z zespołu z dużym doświadczeniem w tworzeniu oprogramowania klasy korporacyjnej przy użyciu kryptografii i obliczeń wielostronnych (MPC).

Partisia Blockchain łączy nieodłączne cechy blockchain z wysoce bezpieczną technologią MPC, aby rozwiązać problemy z prywatnością w całym ekosystemie kryptograficznym, dając przedsiębiorstwom korzyści ze zdecentralizowanych technologii przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej prywatności i bezpieczeństwa danych.

Jednym z aspektów, który odróżnia Partisia od innych istniejących rozwiązań, jest to, że oferuje kompletną infrastrukturę Web3 bez żadnego pojedynczego punktu zaufania do koordynacji ogólnych informacji na wszystkich platformach i aplikacjach. Jego innowacyjne rozwiązanie zapewnia użytkownikom pełną kontrolę nad ich danymi, nawet jeśli są one wykorzystywane przez zewnętrznych dostawców usług, rozwiązując palący problem prywatności danych.

Mimo to, jeśli chodzi o prywatność danych i kontrolę nad danymi osobowymi, istniejąca infrastruktura Web2 nie jest odpowiednia. PhotoChromic , rozwijający się projekt Web3, ma na celu rozwiązanie tego problemu za pomocą NFT (tokenów non-fungable). Platforma zintegrowała NFT z tożsamością użytkownika, aby opracować zarządzalny biometrycznie model SSI (Self-Sovereign Identity) w sieciach blockchain, dApps i usługach oprogramowania.

Łącząc NFT i blockchain, PhotoChromic pokonuje ograniczenia suwerenności poszczególnych danych, którymi zwykle zarządzają rządy i usługodawcy zewnętrzni, tacy jak banki i firmy ubezpieczeniowe. Platforma wykorzystuje NFT do tworzenia programowalnych tożsamości dla użytkowników, które są weryfikowalne, uniwersalnie adresowalne i bardzo bezpieczne.

Dzięki PhotoChromic użytkownicy zachowają kontrolę nad swoimi danymi, co pozwoli im bezpiecznie i bezpiecznie korzystać z szerokiej gamy produktów i usług Web3. Osoby prywatne i firmy mogą wykorzystywać infrastrukturę PhotoChromic do generowania niezmiennych identyfikatorów internetowych, umożliwiając nowe zastosowania bez naruszania prywatności.

Kolejnym projektem inicjującym rewolucję Web3 poprzez wprowadzenie kompleksowego modelu „zaufania jako usługi” jest Smartlink. Zaufanie między obiema stronami odgrywa kluczową rolę w transakcjach online. Podczas gdy scentralizowana gospodarka zawiera już kilka rozwiązań, nie są one przeznaczone dla Web3. Smartlink ma na celu rozwiązanie tego problemu dzięki inteligentnemu rozwiązaniu depozytu kontraktowego.

Zbudowany w oparciu o blockchain Tezos, Smartlink jest dostawcą typu trust-as-a-service dla Web 3.0. Oferuje szereg inteligentnych kontraktów depozytowych, które umożliwiają użytkownikom kupowanie i sprzedawanie towarów i usług bez pośredników. Korzystając z inteligentnych kontraktów Smartlink Escrow, każdy może uniknąć ryzyka utraty płatności w wyniku oszustw i oszustw. Ponadto inteligentne kontrakty są autonomiczne, co pomaga wyeliminować opłatę mediatora pobieraną przez rynki P2P i inne starsze systemy.

Obecnie wprowadzono umowy powiernicze Smartlink dla zasobów cyfrowych. Zespół Smartlink współpracuje z zespołem badawczym CEA nad dalszą dywersyfikacją umów dotyczących rzeczywistego użytkowania i dodaniem większej liczby rozwiązań depozytowych dla towarów fizycznych.

W miarę jak marzenie o Web3 stopniowo staje się rzeczywistością, te waśnie między przedsiębiorcami i inwestorami są nieuniknione. Jednak konieczne jest również przyjrzenie się obiecującym projektom kładącym podwaliny pod zdecentralizowaną sieć. Jednak tylko czas pokaże, czy „prawdziwie zdecentralizowana technologia” kiedykolwiek będzie istnieć, czy też stanie się polem gry dla inwestorów i firm z głębokimi kieszeniami.

Źródło: cryptobullsclub.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy