23 dni temu

3 najlepsze rozwiązania warstwy 2 dla Ethereum

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o rozwiązaniach skalujących warstwy 2. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci najlepsze z nich. Tak więc, zaczynamy!

Polygon

Pierwszym z nich jest z pewnością Polygon. Jest to jedyny projekt warstwy 2, który wszedł do pierwszej piętnastki projektów o największej kapitalizacji rynkowej.

Jego kapitalizacja wynosi obecnie ok. 17 miliardów dolarów, co stawia token MATIC powyżej CRO, Algorand i Litecoina.

Jest to również największy projekt warstwy 2 na świecie dla Ethereum. Jego popularność odnotowała w 2021 roku wykładniczy wzrost.

Natywny token Polygon – MATIC, zwiększył swoją wartość o 13 600% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zwłaszcza na początku roku, kiedy to wzrósł z 0,018 USD do 2,45 USD w nieco ponad cztery i pół miesiąca.

Ethereum, w chwili obecnej najbardziej potrzebuje rozwiązań warstwy 2 do skalowania i zmniejszenia wysokich kosztów transakcji.

To jest właśnie cel Polygon. Obecnie coraz więcej deweloperów decyduje się na użycie jego technologii.

Jest ona wykorzystywana już m.in. przez Aave, Curve Finance i QuickSwap. W sumie istnieje już aż 130 protokołów DeFi zbudowanych na Polygon. Ich łączny TVL wynosi ponad 4 miliardy dolarów.

Zgodnie z danymi DeFi Llama Polygon wspiął się już na siódmą pozycję w klasyfikacji ogólnej pod względem TVL. Tym samym wyprzedził historyczne blockchainy, takie jak Tron czy Waves.

fundacja iota

Loopring

Drugim projektem warstwy 2, o którym trzeba wspomnieć, jest Loopring. Jest to inna platforma niż Polygon, ponieważ służy ona przede wszystkim do zarządzania zdecentralizowaną giełdą.

W rzeczywistości celem Loopring jest umożliwienie użytkownikom wymiany aktywów kryptowalutowych w sposób zdecentralizowany, bez przechodzenia przez blockchain Ethereum. Pozwala to uniknąć wysokich kosztów i niskich prędkości DEX-ów, które działają bezpośrednio na blockchainie ETH.

Loopring ma swój własny natywny token – LRC. Jego kapitalizacja rynkowa na chwilę obecną wynosi zaledwie 2,5 miliarda dolarów.

W ciągu 2021 roku jego cena wzrosła o 1000%. Wszystko w dużej mierze dzięki listopadowemu skokowi, kiedy to LRC poszybował z 0,4 USD do 3,2 USD w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

Immutable X

Warto również wspomnieć o Immutable X. Jest to bowiem projekt związany ze światem NFT, który w ostatnim czasie jest najpopularniejszym podsektorem krypto.

Immutable X jest największą platformą warstwy 2 na Ethereum dla NFT. To właśnie dzięki temu zawdzięcza swój sukces.

Służy ona przede wszystkim do umożliwienia posiadaczom NFT na Ethereum przenoszenia ich z jednego portfela do drugiego. Dzięki Immutable X, ponoszą oni prawie zerowe opłaty, a transakcje dokonywane są niemal natychmiast.

Natywny token Immutable X nazywa się IMX, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi nieco ponad 1 miliard dolarów.

Token istnieje jednak od bardzo krótkiego czasu. Nie skorzystał więc z gwałtownych wzrostów w poprzednich miesiącach. Warto jednak mieć go na oku. Patrząc co udało się osiągnąć innym tokenom warstwy 2, być może i jemu uda się powtórzyć tak spektakularny sukces.

Źródło: bitcoin.pl
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy