19 dni temu

Vitalik Buterin refleksyjnie: Zupełnie przegapiłem NFT

Współzałożyciel Ethereum -Vitalik Buterin- z początkiem roku postanowił wrócić do sytuacji, które przewidział w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Podzielił się również publicznie informacją, jaką wiedzę i naukę zdobył przez ostatnie lata. Buterin skomentował również szereg spraw związanych ze światem zdecentralizowanych finansów.

Jako programista, kreator, publicysta, Buterin może przypisać sobie wiele zasług dla tej branży. Przewidział bowiem wiele następujących zdarzeń, tak samo odważnie krytycznie komentował wiele z nich, które uważał za niestosowne. Jego cechą charakterystyczną jest również fakt, że nigdy nie bał się przyznać, gdy pomylił się w swoich przewidywaniach.

Adopcja i regulacje BTC

Zanim w 2015 roku Buterin uruchomił Ethereum, usilnie opowiadał się za Bitcoinem i wielokrotnie pisał w superlatywach o pierwszej kryptowalucie oraz jej sieci. Podkreślał jej potencjał i szanse, jakie niesie ze sobą dla ludzkości i systemu monetarnego.

W lipcu 2013 r. opublikował artykuł opisujący „odporność na międzynarodowość i cenzurę” sieci Bitcoina oraz w jaki sposób BTC może pomóc chronić siłę nabywczą i zasoby finansowe obywateli w takich regionach jak Iran, Argentyna, Chiny czy Afryka.

Buterin dalej zaczął przedstawiać negatywny wpływ regulacji bitcoina. Te wydarzenia zdążył przewidzieć już z wieloletnim wyprzedzeniem. W tamtym czasie programista podkreślał, że „Bitcoin stawia opór rządowi nie przez sprytne określenie, w jakiej „kategorii prawnej” się znajduje, ale raczej przez to, że jest technologicznie odporny na cenzurę”.

Obecnie twórca Ethereum jest zdania, że decentralizacja Bitcoina pozwoliłaby mu przetrwać każdą wrogą sytuację związaną z regulacjami rządowymi.

Skuteczna strategia oporu wobec cenzury wymaga połączenia solidności technologicznej i legitymacji publicznej

– napisał.

Vitalik o Proof of Stake

Vitalik przywołał również okres, gdy był przeciwnikiem marnowania energii PoW w 2012 roku. Wspominał swoją ekscytację, gdy w 2013 roku dowiedział się o oferowanej alternatywie i w pełni zrozumiał tą ideę. Buterin określił zmianę swojego nastawienia jako „szersza ewolucja intelektualna”.

Przywołał również swoje przewidywania, które tyczyły się osi czasu PoS i Shardingu w Ethereum. Przyznał jednak, że były one ”błędne i śmieszne”. Jego kolejną refleksją było to, że niedocenianie złożoności tworzenia oprogramowania było jego podstawowym błędem.

Ale jaki był mój podstawowy błąd? IMO polega na tym, że głęboko nie doceniłem złożoności tworzenia oprogramowania i różnicy między PoC w pythonie a właściwym impplem produkcyjnym. Pomysły z 2014 roku były zbyt skomplikowane, np. „Hipersześciany 12-wymiarowe”

– oznajmił na Twitterze.

Następnie Buterin skomentował wątek internetu pieniędzy. Oznajmił, że wciąż jest zwolennikiem myśli, że „internet pieniędzy nie powinien kosztować więcej niż 5 centów za transakcję”. Z tego właśnie powodu programiści Ethereum cały czas pracują, aby poprawić skalowalność sieci.

„Bitcoin Cash to porażka”

Buterin wrócił również do swojej publikacji, w której bronił altcoinów w 2013 roku. Jednakże od tego czasu jego poglądy na niektóre altcoiny drastycznie uległy zmianie. Przykładowo, jeszcze w 2017 roku podchodził optymistycznie do Bitcoin Cash. Teraz słynny programista postrzega BCH jako porażkę ze względu na buntowniczy charakter jego społeczności.

Dzisiaj nazwałbym BCH przede wszystkim porażką. Mój podstawowy wniosek: społeczności skupiające się wokół buntu, nawet jeśli działają w słusznej sprawie, często przeżywają trudne chwile na dłuższą metę, ponieważ cenią odwagę ponad kompetencje i są zjednoczone wokół oporu, a nie spójnej drogi naprzód.

– napisał.

Przewidywane DeFi a przeoczone NFT

Powołując się na cytat z białej księgi Ethereum, Vitalik Buterin zauważył, że wśród wielu dApps’ów, przewidział zdecentralizowane finanse (DeFi), ale całkowicie przeoczył NFT.

Korekta dawnych pomyłek

Pod koniec Buterin przyznał, że jego „myślenie o polityce i organizacji ludzkiej na dużą skalę było kiedyś dużo bardziej naiwne”. Oznajmił, że w przeszłości popełnił kilka błędów, jednakże szybko je naprawił. Programista zauważył również, że miał „dobre przeczucie na samym początku, aby uniknąć najbardziej szalonych części maksymalistycznego myślenia odnośnie bitcoina”.

Jeśli chodzi o technologię, częściej miałem rację w przypadku abstrakcyjnych pomysłów niż w kwestiach związanych z tworzeniem oprogramowania produkcyjnego. Musiałem nauczyć się rozumieć to drugie z biegiem czasu. Teraz doceniam potrzebę jeszcze większej prostoty, niż myślałem, że potrzebujemy

– podsumował na koniec.

Źródło: bitcoin.pl
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy