16 dni temu

Vitalik Buterin przyznaje: Całkowicie przegapiłem NFT pomimo przewidywania DeFi

Początek nowego roku jest okazją do refleksji nad przeszłością i podążania naprzód z intencją i celem. I podczas gdy inne osobowości kryptograficzne rozpoczęły rok 2022 od zwyżkowych prognoz, współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, postanowił cofnąć się w czasie, ponownie odwiedzając niektóre z rzeczy, które przewidział w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Podzielił się również tym, czego się nauczył i co myśli dzisiaj o przedmiotach.

Jako programista, pisarz i aktywny członek przestrzeni kryptowalut od wczesnych lat , Buterin powiedział, napisał i przewidział wiele rzeczy na temat branży. Niektórych przybił, niektórych tęsknił, a innych bardzo śmiesznie. Ale po pierwsze, nie boi się przyznać, że myli się w swoich przewidywaniach.

Vitalik o przyjęciu i regulacji Bitcoina

Przed uruchomieniem Ethereum w 2015 r. Buterin był uparty na Bitcoinie: w lipcu 2013 r. napisał nawet artykuł wyjaśniający „odporność na międzynarodowość i cenzurę” Bitcoina oraz w jaki sposób wiodąca kryptowaluta może pomóc chronić siłę nabywczą i bogactwo obywateli w krajach takich jak Iran. Argentyna, Chiny i Afryka.

VitalikButerin
Vitalik Buterin

Współzałożyciel Ethereum powiedział w wątku na Twitterze, że odwiedził Argentynę w zeszłym tygodniu i zauważył, że adopcja kryptowalut była wysoka, ale adopcja stablecoin była wyższa, ponieważ firmy używają USDT do swoich operacji.

Buterin następnie zaczął odzwierciedlać negatywny wpływ regulacji Bitcoin, który przewidywał około dziesięć lat temu. W tamtym czasie programista argumentował, że „Bitcoin stawia opór rządowi nie przez sprytne określenie, w jakiej „kategorii prawnej” się znajduje, ale raczej przez to, że jest technologicznie odporny na cenzurę”.

Dzisiaj Buterin wierzy, że decentralizacja Bitcoina pozwoliłaby mu przetrwać w każdym super wrogim klimacie regulacyjnym, ale kosztem – „nie mógłby się rozwijać”.

„Skuteczna strategia oporu wobec cenzury wymaga połączenia solidności technologicznej i legitymacji publicznej” – napisał.

Źle o PoS i osi czasu niszczenia Ethereum

Współzałożyciel Ethereum przypomniał, jak krótko był apologetą marnotrawstwa energii PoW w 2012 roku. Był jednak podekscytowany, gdy w 2013 roku dowiedział się o dowód udziału jako obiecującej alternatywie i w pełni kupił ten pomysł do 2014 roku. Buterin oznaczył swoją przemianę jako szersza ewolucja intelektualna”.

Buterin podkreślił również swoje przewidywania dotyczące osi czasu PoS i Sharding w Ethereum, przyznając jednocześnie, że były one błędne i śmieszne. Zauważył również, że niedocenianie złożoności tworzenia oprogramowania było jego podstawowym błędem.

Następny na liście Buterina był jego komentarz na temat internetu pieniędzy . Nadal utrzymuje, że „internet pieniędzy nie powinien kosztować więcej niż 5 centów za transakcję” i dlatego programiści Ethereum pracują przez całą dobę, aby poprawić skalowalność sieci.

„Bitcoin Cash to porażka”

Buterin przypomniał również artykuł, w którym bronił altcoinów w 2013 roku za trzy punkty – różne sieci optymalizują się pod kątem różnych celów, koszty posiadania wielu sieci są niskie, a potrzeba alternatywy na wypadek, gdyby główny zespół programistów się mylił.

Ale jego poglądy na niektóre altcoiny zmieniły się drastycznie. Na przykład Buterin powiedział, że optymistycznie podchodzi do Bitcoin Cash w 2017 roku. Jednak programista postrzega teraz BCH jako porażkę ze względu na buntowniczy charakter jego społeczności.

Przewidywane DeFi, ale przeoczone NFT

Cytując białą księgę Ethereum, Vitalik Buterin zauważył, że wśród innych zdecentralizowanych aplikacji przewidział Zdecentralizowane Finanse (DeFi), ale całkowicie przeoczył NFT.

Wczesne błędy szybko korygowane

Ostatecznie Buterin przyznał, że jego „myślenie o polityce i organizacji ludzkiej na dużą skalę było wtedy bardziej naiwne”, dodając, że popełnił kilka wczesnych błędów, które szybko naprawił. Programista zauważył również, że miał „dobry instynkt na początku, aby uniknąć najbardziej szalonych części maksymalistycznego myślenia bitcoinów”.

Źródło: cryptopotato.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy