16 dni temu

Och &#%

Ten artykuł jest częścią naszej serii Przegląd Roku.

W 2021 r. DeFi rozkwitło z niszy w przestrzeni kryptograficznej do pełnoprawnego przemysłu, ponieważ inwestorzy dostrzegli potencjał otwartej gospodarki.

Total Value Locked, miara określająca ilościowo aktywa kryptograficzne zablokowane w protokołach DeFi, wzrosła ponad 12-krotnie do 250 mld USD z 18,7 mld USD na początku roku.

Inwestorzy DeFi cieszyli się w tym roku astronomicznymi zwrotami, ale nie zawsze szło gładko.

Największe zyski z DeFi można ogólnie znaleźć na terytorium degen, gdzie setki milionów aktywów powierza się nieaudytowanym inteligentnym kontraktom prowadzonym przez anonimowych deweloperów. A biorąc pod uwagę tego rodzaju pieniądze, przestrzeń naturalnie przyciąga oszustów i czarnych kapeluszy.

Przyjrzymy się dziewięciu protokołom DeFi, w których sprawy potoczyły się nie tak w 2021 roku.

NaleśnikKrólik

PancakeBunny, agregator zysków na Binance Smart Chain, miał kiedyś ponad 10 miliardów dolarów w łącznej wartości zablokowanej. W maju 2021, projekt został uderzony wykorzystać które stosowało flashloans manipulowania jego wyrocznie cen i drenażu dolarów warte 45m aktywów kryptograficznych.

TVL spadł do 215 mln USD, a BUNNY spadł o 99,8% w stosunku do szczytu.

Anubis DAO

Anubis DAO połączył dwa najgorętsze trendy jesieni: monety memów i widelce Olympus. Projekt rozpoczął sprzedaż tokenów, a inwestorzy zgromadzili się w wysokości 13,6 tys. ETH (60 mln USD). Niestety, nigdy nie zobaczyli protokołu w akcji, ponieważ cały ETH był chropowaty w połowie przedsprzedaży.

EasyFi

EasyFi to protokół wypożyczania w sieci Polygon. W kwietniu 2021 r. atakujący zdołał uzyskać dostęp do kluczy administratora projektu i ukradł tokeny $EASY o wartości 60 mln USD , które pozostają o 90% niższe od swoich maksimów.

Thorchain

Thorchain to popularny cross-chain DEX, który umożliwia natywną wymianę tokenów w różnych łańcuchach bloków. Jego wielołańcuchowa sieć, o nazwie ChaosNet, została uruchomiona w kwietniu z wielkimi fanfarami, wysyłając token $RUNE projektu do rekordowych poziomów.

Thorchain doznał serii wyczynów. $RUNE nadal marnuje zaledwie jedną trzecią swojej wartości w maju.

Borsuk DAO

Misją Badger DAO jest „dostarczenie Bitcoina do DeFi” i poczynili ogromne postępy w ciągu ostatniego roku, a w lutym TVL przekroczyła 2 miliardy dolarów.

1 grudnia Badger został trafiony przez exploita typu front-end, który skłaniał użytkowników do zatwierdzania tokenów w ramach złośliwego kontraktu. Skradziono 120 milionów dolarów w aktywach kryptograficznych, w tym 896 BTC (50 milionów dolarów) podobno należące do pożyczkodawcy kryptowalut Celsius.

$BADGER stracił połowę swojej wartości po wykorzystaniu exploita. Trwają prace nad planem restytucji .

CREAM Finanse

Rynek pieniężny DeFi CREAM Finance nie wydaje się mieć przerwy.

Po ataku ponownie entrancy w sierpniu, że piła $ 23M odsączone z protokołem, projekt został trafiony po raz czwarty na październik 27. flashloan exploit lewej wszystkie sklepienia CREAM v1 prawie gołe, z $ 130M w utraconych aktywów kryptograficznych, czyniąc go trzecim co do wielkości exploitem DeFi w tamtym czasie (teraz piątym).

W wyniku katastrofy tokeny $CREAM spadły o 80%.

Finanse złożone

29 września błędna aktualizacja, która trafiła do produkcji, spowodowała, że ​​Compound Finance wypłacił miliony dolarów nagrody w postaci tokenów COMP dla użytkowników pożyczkodawcy DeFi.

Chociaż początkowo uważano, że 80 milionów dolarów w tokenach $COMP jest zagrożone, problem został „złożony”, gdy odkryto, że każdy może napełnić zagrożony skarbiec tokenami, wywołując funkcję na odpowiednim inteligentnym kontrakcie.

Zespół Compound był bezsilny, aby go powstrzymać z powodu siedmiodniowego procesu zarządzania, którego używa protokół, a kolejne $COMP o wartości 69 milionów dolarów zostały ostatecznie utracone.

Przy 147 milionach dolarów jest to trzeci co do wielkości hack DeFi.

Sieć poli

Jak na największy hack DeFi w historii, był to z pewnością dziwny.

10 sierpnia skradziono aktywa kryptograficzne o wartości ponad pół miliarda dolarów z Poly Network, protokołu międzyłańcuchowego, który ułatwia wymianę tokenów między wieloma łańcuchami bloków, w tym Ethereum, Binance Smart Chain i Polygon.

Po hakowaniu zespół Poly wymienił z hakerem serię wiadomości przez Etherscan, po czym skradzione aktywa zostały zwrócone , co jest rzadkim zjawiskiem w anonimowym świecie DeFi.

Wciąż jest wiele rzeczy, które nie składają się na całą sprawę, z pewnymi spekulacjami, że mógł to być chwyt reklamowy.

Żelazne finanse

Lista porażek DeFi nie byłaby kompletna bez spektakularnej implozji Iron Finance, algorytmicznego stablecoina na Polygonie, który był ulubieńcem rolników zajmujących się uprawami w okresie letnim.

Całkowita wartość zablokowana osiągnęła najwyższy poziom powyżej 3 mld USD. W pewnym momencie większość stablecoinów w sieci Polygon została wdrożona w protokole.

Po tygodniach oszałamiających zysków i błyskawicznie rosnącego tokena, 16 czerwca wszystko się załamało. Protokół doznał „kranu bankowego”, a jego token $TITAN spadł z 62 USD do prawie zera w ciągu zaledwie 16 godzin.

Inwestor miliarder Mark Cuban, który wcześniej chwalił projekt , był tak wstrząśnięty doświadczeniem, że następnego dnia poszedł do CNBC, aby wezwać do regulacji stablecoin.

Źródło: thedefiant.io
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy