17 dni temu

Najważniejsze lekcje Crypto 2021

Ponad połowa (55%) obecnych właścicieli bitcoinów dokonała swojej pierwszej inwestycji w BTC w 2021 roku.

Znaczna część inwestorów jest zupełnie nowa w świecie walut cyfrowych; świat, który w tym roku był świadkiem ogromnych rajdów i zapierających dech w piersiach wypadków.

Przyjrzyjmy się, jakie były największe lekcje w przestrzeni kryptowalut w 2021 roku.

Lekcja kryptowalut 5: handlowcy detaliczni mają moc

Od momentu powstania i pierwszego imponującego rajdu Bitcoin pod koniec 2017 roku, przestrzeń kryptowalut znana jest jako Dziki Zachód. Nieuregulowany rynek z ogromnymi zyskami przyciągnął tysiące inwestorów detalicznych, ale nie inwestorów instytucjonalnych, którzy potrzebowali bezpieczniejszego i bardziej kontrolowanego środowiska.

Sytuacja zmieniła się pod koniec 2020 roku, kiedy w czasach pandemii i rosnącej inflacji pieniądze instytucjonalne, kapitał korporacyjny i wielcy inwestorzy przenieśli się na kryptowaluty jako lepsze miejsce przechowywania wartości niż jakiekolwiek inne aktywa.

Oznaczało to nie tylko uznanie, ale także manipulacje na rynku. Wielcy inwestorzy dysponują wiedzą, narzędziami i co najważniejsze wystarczającym kapitałem, aby poruszyć rynek w ich kierunku.

Detaliści nigdy nie byli w stanie walczyć z profesjonalistami. To znaczy do samego początku 2021 r., kiedy społeczność internetowa inwestorów z Reddit zjednoczyła się, by stworzyć siłę krytyczną i „na krótko” wycisnąć profesjonalistów z Wall Street.

Tysiące inwestorów indywidualnych podniosło cenę akcji sklepu wideo GameStop i wpędziło w pułapkę shortsellerów z Wall Street. Inwestorzy zawodowi ponieśli duże straty.

Chociaż kultowa historia wydarzyła się na giełdzie, ma wiele podobieństw do przestrzeni kryptograficznej, gdzie inwestorzy indywidualni są nadal uważani za „głupich pieniędzy” przez duże fundusze kapitałowe oraz ich dobrze wyszkolonych i wyposażonych menedżerów majątku. Okazuje się jednak, że szanse mogą być przeciw nim również, gdy sprzedawcy się zjednoczą.

Lekcja kryptowalut 4: Bezpłatna i łatwa w cenie

Darmowe i popularne aplikacje inwestycyjne, takie jak Robinhood, przyniosły finanse masom, zwłaszcza młodszym pokoleniom nowych inwestorów.

Wolna od prowizji i łatwa w użyciu aplikacja Robinhood powstała z misją „odtajemnienia finansów dla wszystkich”. Uprościł i zgrywalizował handel, co skłoniło stosunkowo młodych i niedoświadczonych użytkowników do dokonywania nieograniczonych i codziennych transakcji – coś, przed czym ostrzegali specjaliści od inwestycji bez wiedzy.

Tylko w 2021 roku Robinhood przyciągnął dwukrotnie więcej nowych użytkowników niż w ciągu ostatnich 5 lat. Ale konsekwencje nie trwały długo.

Aplikacja wywołała ogromne oburzenie za brak nadzoru nad jej usługami, takimi jak program identyfikacji klientów, za dostarczanie fałszywych i wprowadzających w błąd informacji na temat różnych krytycznych problemów oraz za wyłączanie systemu podczas poważnych załamań rynkowych prowadzących do ogromnych strat.

20-letni student college'u popełnił nawet samobójstwo po tym, jak saldo jego konta Robinhood spadło do ujemnego poziomu 730 165 dolarów z powodu nieudanego handlu opcjami, który pozwala na zwiększenie zysków z inwestycji, ale także powiększa straty.

Później w 2021 r. Robinhood otrzymał historyczną grzywnę w wysokości 70 milionów dolarów od Urzędu Regulacji Przemysłu Finansowego (FINRA) za „błędy nadzoru systemu i znaczne szkody poniesione przez miliony klientów”.

W międzyczasie przestrzeń kryptograficzna otrzymała lekcję, że nic nie jest tym, czym się wydaje; to nie zawsze jest gra. Produkty inwestycyjne wyglądają na proste, ale ich złożony charakter nigdzie nie znika.

Powiązane: Proste zasady zarządzania ryzykiem dla traderów kryptowalut

Lekcja kryptowalut 3: Gracze przejmują kontrolę

Od lat gracze są idealną publicznością: wydają ogromne sumy pieniędzy na zasoby w grze, które nigdy tak naprawdę do nich nie należały. Twórcy gier byli tymi, którzy zarobili i kontrolowali wszystkie prawa własności.

Sytuacja zaczęła się zmieniać dzięki blockchain, NFT i zdecentralizowanemu modelowi pracy „graj, aby zarobić”, co zrewolucjonizowało wielomiliardową branżę gier online. Gracze mają prawo do prawdziwego posiadania swoich zasobów w grze i zdobywania nagród kryptograficznych za granie w grę. Gracze otrzymali prawdziwą możliwość handlu zasobami w grze na rynkach w grze i poza nią.

Axie Infinity wyłoniła się jako jedna z największych sensacji gier typu „graj, aby zarobić” w 2021 r. Gra, która pozwala użytkownikom hodować, hodować i handlować tokenizowanymi cyfrowymi zwierzakami (Axies) w metawersie, wzrosła o ponad 2000% w ciągu kilku miesięcy i stała się nawet najbardziej popularną kolekcją NFT w historii.

Setki tysięcy graczy wdarło się do gry, rozwijając Axie i wymieniając się nimi online. Zjawisko to było szczególnie widoczne w gospodarkach wschodzących, takich jak Filipiny, gdzie masy graczy weszły do ​​Axie Infinity, a nawet zdołały zarobić więcej na grach niż na pracy w prawdziwym życiu.

Szczerze mówiąc, średnia dzienna płaca na Filipinach wynosi około 540 filipińskich pesos (10 USD), co jest dość łatwe do pokonania w grze „odtwórz, aby zarobić”.

Nie zaprzecza to jednak tektonicznej zmianie, jaką gry NFT wprowadziły do ​​branży gier i sposobu myślenia graczy. Gry tokenizowane stworzyły nowy strumień przychodów dla graczy, dając im kontrolę nad własnością i zasobami w grze.

Lekcja kryptowalut 2: Influencerzy to nowe podstawy

Monety memowe nie są już żartem. To, co kiedyś wydawało się czystą egzotyczną zabawą, stało się jednym z najbardziej dochodowych aktywów kryptograficznych w 2021 roku.

Kultowy Dogecoin (DOGE) wzrósł o ponad 14 700% od pierwszego dnia roku, osiągając rekordowy poziom w maju. Jego rywalizująca moneta memowa Shiba Inu (SHIB) wzrosła w tym samym czasie jeszcze wyżej, osiągając ponad 58 000% . Mimo to SHIB kontynuował rok z kolejnym 1025% rajdem jesienią.

Ta zapierająca dech w piersiach fala była możliwa po części dzięki jednemu człowiekowi: Elonowi Muskowi. Dyrektor generalny Tesli i SpaceX regularnie promował tę lub inną monetę memu na swoich tweetach, powodując ich gwałtowne i natychmiastowe wahania cen.

Influencer z bazą 67 milionów obserwujących i wysoce reaktywnym, spekulacyjnym i nacechowanym sentymentem rynkiem kryptowalut stworzył potężny koktajl, który przekształcił się w fenomen monet memowych.

Monety dla psów zwieńczone krypto Olympus; ich kapitalizacje rynkowe przewyższały kapitalizacje dużych firm. Marki zaczęły akceptować monety memów jako płatności za towary na całym świecie, nawet renomowana analityka blockchain uwzględniała je w swoich raportach kryptograficznych.

Stało się oczywiste: to nie fundamenty wzbudzają sympatię i dzikie przejażdżki na Księżyc, to jeden człowiek ze SpaceX.

Lekcja kryptowalut 1: centralizacja nigdzie nie zniknęła

Ponad dekadę temu Bitcoin narodził się z ideą stania się nowym rodzajem pieniądza: całkowicie cyfrowym, zdecentralizowanym i wolnym od kontroli władz centralnych lub pośredników.

Protokół open source miał być kontrolowany przez użytkowników na całym świecie. 12 lat później rzeczywistość okazała się inna.

Późną wiosną 2021 r. historyczne powodzie w chińskiej prowincji Syczuan zniszczyły wiele farm wydobywczych bitcoinów i spowodowały około 20% strat hashrate dla chińskich górników bitcoinów.

W tym czasie sam region Syczuan zgromadził ponad 50% całkowitej mocy Bitcoina. Cena Bitcoina spadła odpowiednio do rocznego minimum w wysokości 29 000 USD .

Kilka miesięcy później komunistyczny rząd tego kraju zainicjował krucjatę przeciwko wszystkim walutom cyfrowym z wyjątkiem własnej krajowej waluty cyfrowej emitowanej przez bank centralny.

Górnicy bitcoinów opuścili Chiny, koncentracja mocy obliczeniowej podzieliła się i rozproszyła, przywracając nieco zdrowszą równowagę.

Jednak zależność Bitcoina od dużych zewnętrznych czynników się nie skończyła. Wieloryby korporacyjne i instytucjonalne zalały rynki kryptowalut. Wszelkiego rodzaju fundusze i firmy kupiły Bitcoina, aby zabezpieczyć swój kapitał przed inflacją.

Sama MicroStrategy pozyskała 122 478 bitcoinów , wydając ponad 3,1 miliarda dolarów. Firma jest największym korporacyjnym posiadaczem Bitcoina, a następnie Tesla (38,3 tys. BTC), Galaxy Digital Holdings (14,9 tys.), Square (8 tys.), Coinbase (4,5 tys.) i inne.

Podaż Bitcoina jest ograniczona do łącznie 21 milionów BTC, a prawie 20% istniejących monet jest już straconych na zawsze. Ponieważ koncentracja Bitcoina znajduje się w kilku dużych rękach, istnieje ryzyko jego centralizacji.

Ponieważ to zawsze wieloryby kontrolują rynek i tworzą wzorce cenowe, dla inwestorów indywidualnych centralizacja oznacza po prostu bardziej wrażliwy bitcoin i większe szanse na manipulację na rynku.

Powiązane:Cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC): co warto wiedzieć

Dlaczego powinieneś się troszczyć

    Źródło: dailycoin.com
    Zgarnij darmowe kryptowaluty
    Aktualne airdropy