20 dni temu

Plusy i minusy kryptowaluty

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluty to nowe zjawisko w naszym świecie. Chociaż ma 11-letnią historię, wiele osób wciąż go nie rozumie. Niektórzy uważają, że jest to nowa forma waluty, podczas gdy inni uważają, że jest to modne hasło. To jednak nie wszystko. Zanim zagłębisz się w bardziej zaawansowane koncepcje i zastanowisz się, jak stworzyć własną kryptowalutę, musisz najpierw poznać odpowiedź na pytanie „Czym jest kryptowaluta?”

Kryptowaluta to zdecentralizowana waluta cyfrowa, która wykorzystuje technologię szyfrowania do regulowania generowania waluty i weryfikacji transferu środków. Anonimowość, decentralizacja i bezpieczeństwo to tylko niektóre z jego głównych cech. Kryptowaluta nie podlega nadzorowi ani śledzeniu przez żadną agencję centralną, rząd lub bank.

Blockchain to zdecentralizowana sieć peer-to-peer (P2P) złożona z bloków danych i stanowiąca integralną część kryptowaluty. Bloki te przechowują informacje o transakcjach w porządku chronologicznym i podążają za protokołami komunikacji między węzłami i weryfikacji nowych bloków. Jeśli nie zmienisz wszystkich kolejnych bloków, nie możesz zmienić danych zapisanych w bloku.

Kiedy więc pojawiła się kryptowaluta? Chociaż wirtualne waluty istnieją od dawna, Bitcoin jest pierwszą znaną i odnoszącą sukcesy kryptowalutą, która zajmuje wiodącą pozycję na rynku kryptowalut. Obecnie dostępnych jest ponad 1600 kryptowalut, w tym najpopularniejsze kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ripple i Ethereum, a liczba ta wciąż rośnie. Wszystkie powyższe informacje pozwalają firmom dostrzec zalety blockchain i skłaniają je do zastanowienia się nad stworzeniem kryptowaluty.

Plusy i minusy inwestycji i handlu kryptowalutami w 2021 r.

Cena Bitcoina, denominowana w dolarach amerykańskich, wzrosła w ubiegłym roku czterokrotnie, a w samym czwartym kwartale wzrosła o ponad 160%. Ten szybki wzrost wywołał zainteresowanie bitcoinami i kryptowalutami przez media i inwestorów. Co ważniejsze, wiele platform płatniczych, takich jak BitPay, Square i PayPal, zaczęło akceptować płatności w Bitcoin i innych kryptowalutach. Handel kryptowalutami na ustalonych platformach również stał się łatwiejszy. Tutaj przyjrzyjmy się niektórym potencjalnym zaletom i wadom kryptowalut.

Zalety kryptowalut

1. Potencjał do wysokich zwrotów

W ciągu pięciu lat zakończonych 31 grudnia 2020 r. indeks S&P 500 High-Cap US Stock Index wzrósł o 14,5% rok do roku (w dolarach amerykańskich, reinwestowane dywidendy netto); w tym samym okresie cena Bitcoina w dolarach wzrosła o 131,5% rok do roku (patrz wykres poniżej).

2. Potencjalna dywersyfikacja

W kontekście portfeli inwestycyjnych niektórzy określają kryptowaluty jako alternatywne narzędzie zabezpieczające złoto. Na przykład indeks Standard & Poor's 500 spadł w 17 z 60 miesięcy do końca grudnia 2020 r., z czego cena Bitcoina rosła przez 7 miesięcy. W ciągu pięciu lat do końca 2020 r. 10% portfel inwestycyjny Bitcoin i 90% S&P 500 wygeneruje roczną stopę zwrotu na poziomie 26,8%.

3. Ograniczona podaż

Można stworzyć lub „wydobyć” do 21 milionów monet. Obecnie wydobyto około 18,5 miliona bitcoinów, a pozostało niecałe 3 miliony. Powiązaną cechą jest to, że szybkość wydobywania bitcoinów z czasem spadła z powodu procesu zwanego halving. W 2009 roku każdy wydobyty blok był wart 50 bitcoinów, a teraz koszt każdego bloku to 6,25 bitcoinów.

4. Ochrona przed zdeprecjonowanymi walutami i groźbą wzrostu inflacji

Globalny kryzys finansowy (GFC) w latach 2008-2009 był katalizatorem dla banków centralnych na całym świecie do wdrażania niekonwencjonalnej polityki pieniężnej, zwłaszcza zakupów aktywów na dużą skalę. Po światowym kryzysie finansowym bilans Fedu wzrósł 8-krotnie, Europejski Bank Centralny nieco mniej niż 4-krotnie, a Bank Japonii prawie 7-krotnie. Niektórzy obawiają się, że doprowadzi to do znacznej deprecjacji waluty krajowej, co doprowadzi do wzrostu inflacji. Sugerują, że kryptowaluty zapewniają alternatywy, których nie można zdewaluować w ten sam sposób.

5. Rosnąca akceptacja i użytkowanie

Artykuł z 2020 r. na Coindesk.com stwierdził, że Coinbase przeprowadził transakcje kryptowalutowe o wartości 135 miliardów dolarów w 2019 r., co stanowi wzrost o 600% w porównaniu z 2018 r. Ten sam artykuł cytował raport Chainalysis, twierdząc, że procesory płatności odnotowały transakcje bitcoinowe o wartości prawie 4 miliardów dolarów. w 2019 r. Ponadto znacząco wzrosła liczba e-portfeli Bitcoin tworzonych w ciągu ostatnich kilku lat (patrz rysunek poniżej), wzrosła również liczba inwestorów instytucjonalnych chętnych do inwestowania w kryptowaluty. Najnowsze to Blackrock i Bridgewater.

Zalety kryptowalut

Wady kryptowaluty

1. Wysoka zmienność i potencjał dużych strat

W ciągu ostatnich pięciu lat roczna zmienność miesięcznej procentowej zmiany ceny Bitcoina w dolarach amerykańskich wynosiła około 90%. Z kolei roczna zmienność miesięcznych zmian procentowych w indeksie S&P 500 i cenach złota wynosi odpowiednio 15,3% i 13,4%. Aby zrozumieć, co ta zmienność oznacza dla inwestorów, rozważ zakres zwrotów: przez 60 miesięcy do końca grudnia 2020 r. najwyższy miesięczny zwrot Bitcoina wyniósł 76,1%, a najniższy -37,6%. Moment inwestowania w Bitcoin lub inne kryptowaluty znacznie wpłynie na zyskowność.

2. Korelacje

Jak wspomniano wcześniej, w ciągu 17 miesięcy, w których indeks S&P 500 spadł w ciągu pięciu lat do końca 2021 r., cena Bitcoina rosła przez siedem miesięcy. Innymi słowy, w ciągu 17 miesięcy, w których spadł indeks S&P 500, Bitcoin również spadł o 10 miesięcy, co jest trochę nieprzyjemne. W ciągu pięciu najgorszych miesięcy indeksu S&P 500 cena bitcoina spadła w czterech z nich — można by argumentować, że bitcoin ma słabą reputację, jeśli chodzi o zapewnianie dywersyfikacji, gdy są najbardziej potrzebne. Korelacja między zarobkami Bitcoin a zarobkami S&P500 jest dodatnia i silniejsza niż korelacja między zarobkami złota i S&P500.

3. Nieskończona potencjalna podaż

Chociaż ostateczna liczba bitcoinów będzie rzeczywiście ograniczona do 21 milionów, a wiele innych umów dotyczących kryptowalut również ma ograniczoną podaż, obecnie nic nie może powstrzymać stale rosnącego wprowadzania nowych kryptowalut. Dlatego podaż kryptowaluty może być nieograniczona. Warto również zauważyć, że kilka banków centralnych rozważa możliwość uruchomienia własnych walut cyfrowych, co może osłabić blask prywatnych wersji.

4. Słaby magazyn wartości i ograniczona akceptacja

Chociaż coraz więcej platform płatniczych akceptuje Bitcoin i niektóre inne kryptowaluty, liczba miejsc, w których można wymienić kryptowaluty na prawdziwe towary lub usługi, jest nadal bardzo ograniczona. Z podobnych powodów nieodłączna zmienność kryptowaluty sprawia, że ​​jest to kiepski sposób przechowywania wartości, ponieważ po przeliczeniu z powrotem na osobistą walutę bazową wartość kryptowaluty może gwałtownie zmieniać się w ciągu dnia.

5. Nieuregulowane i bez wsparcia

Kryptowaluta to struktura sektora prywatnego bez formalnego nadzoru lub regulacji. Oznacza to, że kryptowaluty mogą być z łatwością wykorzystywane przez przestępców jako środek do oszukiwania nieostrożnych inwestorów. Badania naukowe z 2019 r. wykazały, że 25% użytkowników Bitcoin brało udział w nielegalnych działaniach, a 46% transakcji Bitcoin dotyczyło działań nielegalnych.

Wady kryptowaluty

Wniosek

Ta lista nie jest wyczerpująca, ale ważne jest, aby zrozumieć możliwość dużych strat. Zwolennicy kryptowalut uważają, że to ryzyko spadkowe jest niwelowane przez potencjał ogromnych zwrotów, a ryzykiem można zarządzać poprzez odpowiednie dostosowanie pozycji kryptowalut w innych portfelach. Ogólna decyzja o tym, czy dodać kryptowalutę do portfela, opiera się na ocenie równowagi mocnych i słabych stron przez wszystkich i staramy się podkreślić główną treść tego artykułu. W przeciwieństwie do dyskusji o kryptowalutach, szersze wykorzystanie technologii blockchain w systemie finansowym niesie za sobą wiele potencjalnych korzyści. Być może, jak na ironię, biorąc pod uwagę obecny brak regulacji dotyczących szyfrowania, blockchain może być potężnym narzędziem regulacyjnym. Blockchain może być również używany jako narzędzie do redukcji kosztów w celu poprawy wydajności systemu finansowego.

Źródło: coin-tradeandmine.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy