16 dni temu

Tajlandia podobno planuje nałożyć 15% podatek od zysków kapitałowych od zysków z kryptowalut

Środowisko regulacyjne i nadzoru prawdopodobnie stanie się bardziej rygorystyczne dla traderów kryptowalut w Tajlandii.

Zyski z kryptowalut przyciągną 15% podatku od zysków kapitałowych

Jak wynika z raportu Bangkok Post, zyski z kryptowalut przyciągną 15% podatek od zysków kapitałowych z bieżącego roku. Inicjatywa będzie miała zastosowanie do inwestorów i górników w aktywach cyfrowych, ale wykluczy giełdy. Podatek od zysków kapitałowych jest nakładany na zyski ze sprzedaży składnika aktywów niebędącego przedmiotem zapasów.

W raporcie medialnym przytoczono notatkę Ministerstwa Finansów, która zaleca inwestorom dokładne obliczanie i zgłaszanie zysków z kryptowalut w rocznym rozliczeniu podatkowym w 2022 r.

Raport, oparty na informacjach dostarczonych przez niezidentyfikowanego urzędnika Ministerstwa Finansów, twierdził, że Departament Skarbowy odnotował znaczny wzrost rynku kryptowalut, zarówno pod względem wielkości, jak i wartości, w 2021 r. i zamierza wzmocnić jego nadzór.

Niewiele jeszcze jasności

Nie ma jednak jasności co do sposobu naliczania i opłacania podatków. Analitycy branżowi uważają, że istnieją dwie opcje. Po pierwsze, osoby fizyczne i operatorzy górnictwa mogą obliczyć zyski i zadeklarować je wraz z płatnościami podatkowymi podczas rocznego rozliczania podatku. Po drugie, rząd może poprosić giełdy kryptograficzne o odliczenie podatków u źródła.

Druga opcja może niekorzystnie wpłynąć na handel kryptowalutami, który rozkwitł w ostatnich latach w środowisku naznaczonym brakiem ram regulacyjnych i podatkowych.

W raporcie cytowano Akalarpa Yimwilai, współzałożyciela i dyrektora generalnego Zipmex, który powiedział, że obliczanie zysków i strat do celów podatkowych nie jest łatwe, biorąc pod uwagę zmienny kurs dolara.

„Jako dostawca giełdy Zipmex opracowuje system, który pomaga naszym klientom obliczać zyski i straty, ale jest to trudne” – skomentował.

Sprzeczne interesy

Podczas gdy branża turystyczna Królestwa wiąże nadzieje z szybkim wzrostem przestrzeni kryptograficznej, aby przyspieszyć jej odrodzenie, rząd i bank centralny zachowały sztywną postawę, naznaczoną represjami.

Większość giełd kryptograficznych w Tajlandii jest obsługiwana przez wiodące banki lub bogatych ludzi biznesu. Na przykład najstarszy bank Tajlandii Siam Commercial Bank wykupił w listopadzie zeszłego roku 51% udziałów w największej giełdzie aktywów cyfrowych w kraju, Bitkub.

Inna ważna giełda kryptograficzna ZipMex Thailand zabezpieczyła 40 milionów dolarów finansowania od piątego co do wielkości pożyczkodawcy w kraju, Banku Ayudhya.

Komentując temat opodatkowania, Yimwilai dodał:

„Jeśli Departament Revenue naprawdę ma tak zaawansowany system analizy danych, że może precyzyjnie obliczyć zyski z kryptowalut, byłoby wielką korzyścią podzielić się nim z branżą”.

Źródło: cryptopotato.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy