21 dni temu

Hiszpania zmniejsza liczbę bankomatów do poziomu z 2002 r., gdy kraj przechodzi na płatności cyfrowe

Liczba bankomatów w Hiszpanii stopniowo maleje do poziomu, jaki kraj odnotował w 2002 roku. Doniesienia lokalnych mediów sugerują, że działania te zostały podjęte w celu obniżenia kosztów oraz przyspieszenia cyfryzacji płatności i operacji w sektorze. Najwięcej bankomatów zarejestrowano w 2008 roku, kiedy w sieci było 61 714 aktywnych automatów.

Banki w Hiszpanii zmniejszają liczbę bankomatów

Liczba bankomatów w Hiszpanii spadła do najniższego poziomu od 2002 roku, kiedy w sieci było o 1795 więcej bankomatów niż obecnie. Według niedawnego raportu Banku Hiszpanii na koniec trzeciego kwartału 2021 r. w sieci znajdowało się 48 081 bankomatów. Ta redukcja ma związek z próbami obniżenia kosztów w sektorze bankowym w warunkach dążeń do cyfryzacji płatności i procesów bankowych .

Najwięcej bankomatów w sieci zarejestrowano w 2008 roku, kiedy w kraju zarejestrowanych było 61 714 bankomatów. Od tego czasu banki stopniowo usuwały maszyny z tej sieci. Jednak wykorzystanie pozostałych bankomatów wzrosło, jak wynika z tego samego raportu. Tylko w III kwartale 2021 r. Hiszpanie dokonali 171 300 transakcji wypłat za pomocą bankomatów, co stanowi wzrost o 1,04% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r.

Nacisk na cyfryzację

Hiszpański rząd zmniejsza ilość pieniędzy, które można wypłacić gotówką za transakcję. W ubiegłym roku hiszpańskie prawo antyfraudowe , które regulowało również niektóre kwestie dotyczące aktywów kryptowalutowych, wprowadziło kontrole płatności gotówkowych w zależności od rodzaju transakcji. Wspomniana ustawa stanowiła, że ​​płatności gotówką można dokonywać tylko do limitu 1000 euro. Obejście tego prawa może skutkować sankcjami w wysokości 25% dokonanych płatności, które byłyby opłacane przez każdą ze stron transakcji.

Jednak lokalne media twierdzą, że te wydarzenia mogą nieproporcjonalnie wpłynąć na obywateli Hiszpanii na obszarach wiejskich, którzy są najbardziej uzależnieni od gotówki na codzienne potrzeby.

Niedawny nacisk skłonił coraz więcej mieszkańców kraju do płatności cyfrowych. Na przykład ogólnopolskie badanie dotyczące płatności gotówkowych, przeprowadzone w lipcu 2021 r., wykazało, że tylko 35% ankietowanych obywateli używało gotówki do płatności. Stanowi to istotną zmianę w porównaniu do sposobu dokonywania płatności w 2014 r., kiedy 80% obywateli używało gotówki jako narzędzia płatności.

Chociaż zużycie gotówki spadło, Hiszpania nadal używa do płatności więcej gotówki niż kraje takie jak Szwecja, gdzie mniej niż 10% populacji używa do płacenia fizycznego papieru i monet.

Co sądzisz o zmniejszeniu liczby bankomatów i nacisku na płatności cyfrowe w Hiszpanii? Powiedz nam w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: news.bitcoin.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy