20 dni temu

Chiny uruchomiły portfel na cyfrowego juana

Chiny są coraz bliżej wprowadzenia cyfrowej państwowej waluty. Państwo środka uruchomiło już nawet własny portfel dla cyfrowego juana.

Aplikacja nosi nazwę „e-CNY (wersja pilotażowa)” i jest dostępna zarówno dla urządzeń z systemem Android, jak i iOS.

Według BlockBeats.info, strony informacyjnej dotyczącej blockchainowych projektów w Chinach, aplikacja pozwoli użytkownikom na zarządzanie portfelem i zamianę tradycyjnej waluty na wersje cyfrową. Na pierwszy rzut oka wydaje się ona być łatwa, szybka i intuicyjna w użyciu.

Ponieważ jest to wciąż wersja pilotażowa, jej użycie jest obecnie ograniczone. Z aplikacji mogą skorzystać tylko mieszkańcy 11 miast, w tym Shenzhen i Szanghaju oraz tych, które będą gospodarzami Olimpiady w Pekinie.

Użytkownicy najpierw muszą się zarejestrować, podając jedynie swój numer telefonu. Mogą łączyć się tylko z jednego urządzenia w tym samym czasie. Jeśli więc zalogują się na innym urządzeniu, w stosunku do poprzedniego nastąpi automatycznie wylogowanie.

Aplikacja obsługuje obecnie 9 banków:

  • Industrial and Commercial Bank of China,
  • Agricultural Bank of China, Bank of China,
  • China Construction Bank,
  • Bank of Communications,
  • Postal Savings Bank of China,
  • China Merchants Bank,
  • Internet Commercial Bank (Alipay)
  • WeBank (Alipay)

BlockBeats przetestował już aplikację, zarówno rejestrując konto i łącząc je z jednym z obsługiwanych banków, jak i realizując przelewy. Wśród wielu funkcji, możliwe jest np. przelewanie juanów za pomocą NFC. Tak więc, aby wysłać pieniądze wystarczy zbliżyć telefon do innego urządzenia z włączoną funkcją. Transakcja może odbywać się również w trybie offline.

cyfrowy juan prywatność

Chiński projekt wchodzi w życie

Wraz z uruchomieniem pilotażowej aplikacji dla cyfrowego juana, Chiny oficjalnie rozpoczynają erę cyfrowej waluty. Realizują jednocześnie roadmap, zgodnie z którym wszystko ma być gotowe przed Olimpiadą w Pekinie. Rozpocznie się ona za miesiąc, w dniu 4 lutego.

Na obecną chwilę portfel cyfrowego juana otworzyło już 140 milionów osób i 10 milionów firm. W sumie dokonano już 150 milionów transakcji o wartości 62 miliardów juanów (9 miliardów dolarów).

Chiny są największym krajem na świecie i ten system może zakłócić gospodarkę cyfrowych transakcji. Być może posłuży on również do przekonania Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej do przyspieszenia prac nad CBDC oraz uruchomienia odpowiednio cyfrowego dolara i cyfrowego euro.

Źródło: bitcoin.pl
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy