13 dni temu

SEC opóźnia decyzję w sprawie bitcoin ETF od NYDIG

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) opóźniła o 60 dni decyzję w sprawie bitcoinowego ETFu od NYDIG.

Pierwotny termin upłynął 15 stycznia. Jeśli finalnie ETF zostanie dopuszczony do obrotu, stanie się, pierwszym w historii bezpośrednim bitcoinowym ETF-em w kraju.

SEC podejmie decyzję, czy zatwierdzić propozycję NYDIG do 16 marca tego roku. Agencja wyjaśniła, że musi dogłębniej przemyśleć sprawę, aby mieć „wystarczający czas na rozważenie proponowanej zmiany zasad i wszelkich otrzymanych komentarzy”.

NYDIG jest spółką zależną firmy zarządzającej aktywami Stone Ridge Holdings Group. Złożyła ona wniosek o swój fundusz giełdowy – NYDIG Bitcoin ETF – aby umożliwić inwestorom kupowanie lub sprzedawanie akcji, które śledzą cenę największej na świecie kryptowaluty. W ten sposób przyczyniłaby się do większej adopcji. Wiele osób, które obawiały się technicznych spraw związanych z BTC, mogłoby wtedy w łatwy sposób uzyskać na niego ekspozycję.

Nawet po zatwierdzeniu kilku ETF-ów futures na bitcoina, SEC wielokrotnie odrzucał propozycje produktów bezpośrednich. Powoływał się przy tym na obawy dotyczące manipulacji cenowych na rynku kryptowalut. Tuż przed Bożym Narodzeniem 2021 roku Komisja odrzuciła podobne wnioski Valkyrie i Kryptoin.

Mniej więcej w tym samym czasie, po wielokrotnym odraczaniu decyzji w zeszłym roku, SEC odrzuciła też propozycję WisdomTree.

Szef SEC etf bitcoina

Kryptowalutowy ETF

Fundusz giełdowy (ETF), jest instrumentem finansowym, który śledzi wartość określonego aktywa lub zbioru kilku jego rodzajów. Bitcoinowy ETF będzie więc po prostu odzwierciedlał wartość bitcoina.

Bitcoinowe fundusze giełdowe istnieją już w niektórych krajach. W tym roku powstało wiele takich produktów, m.in. w KanadzieBrazylii, Europie i Dubaju. Jednak zatwierdzenie ETF-u przez SEC od zawsze było świętym Graalem dla entuzjastów kryptowalut. Przyspieszyłoby bowiem adopcję i dałoby większą legitymizację kryptowalutom.

Zielone światło od SEC jest kluczowe nie tylko dlatego, że Stany Zjednoczone są największym rynkiem finansowym na świecie. Obecnie odpowiadają również za większość globalnego hash rate’u bitcoina. Kraj ten przejął tą schedę po Chinach, które od połowy roku walczą ze wszystkim co kryptowalutowe.

Źródło: bitcoin.pl
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy