19 dni temu

Meksyk wprowadzi CBDC do 2024 roku

Bank centralny Meksyku (Banco de México) ogłosił, że „wprowadzi do obiegu własną walutę cyfrową”. Ma to nastąpić do 2024 roku. Tym samym kraj Ameryki Łacińskiej dołączył do państw takich jak Chiny, Szwecja i kilka innych, które złożyły publicznie podobne deklaracje.

Cyfrowe peso

W najnowszym tweecie, rząd Meksyku ujawnił, że Banco de México do 2024 roku wdroży CBDC w systemie finansowym kraju. Władze podkreśliły znaczenie takiego ruchu. Dokładniej powiedziały, że może ono mieć „wielką wartość dla postępu integracji finansowej” w kraju.

Podczas wywiadu udzielonego na konferencji organizowanej przez S&P Dow Jones Indices, Jonathan Heath – zastępca gubernatora Banco de México – potwierdził tę wiadomość, mówiąc:

Pracujemy nad projektem. Mamy nawet harmonogram przebiegu prac. Myślimy, że być może najpóźniej do końca 2024 roku, powinniśmy je zakończyć.

CBDC jest czymś zupełnie innym niż zdecentralizowane kryptowaluty, takie jak bitcoin. Jest to cyfrowa wersja waluty fiat. Oznacza to, że jest ona w pełni scentralizowana i kontrolowana przez bank centralny. Z drugiej strony, bitcoin jest zdecentralizowany, ponieważ nie stoi za nim żadna instytucja.

W ostatnich miesiącach Meksyk wykazał pewną pro-bitcoinową postawę. Kilka tygodni temu, największa sieć supermarketów w kraju – Elektra – pozwoliła klientom płacić rachunki w BTC zamiast w walutach fiat.

Ponadto, trzecia najbogatsza osoba w Meksyku – Ricardo Salinas Pliego – porównał podstawową kryptowalutę do złota. Doradził też ludziom, aby zainwestowali w nią „tak szybko, jak to możliwe”.

CBDC w Chinach

Wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego stało się celem dla wielu państw na całym świecie. W tej kwestii jednak prowadzi Chińska Republika Ludowa – kraj o najbardziej wrogim stanowisku wobec kryptowalut. Właśnie z tej wrogości może wynikać jej szybki postęp w zakresie tworzenia CBDC. Władze Państwa Środka ogłosiły, że pozwolą korzystać z cyfrowego juana sportowcom i zagranicznym gościom na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 rok.

Źródło: bitcoin.pl
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy