14 dni temu

KOSHER FOOD: ODKRYWANIE WSZYSTKICH niuansów i zasad

Termin „koszer” kojarzy się przede wszystkim z kuchnią żydowską i prawami judaizmu. Ale jaka jest istota koszernego jedzenia? Za koszerną uważa się żywność całkowicie odpowiadającą wszelkim wymogom kaszrutu, żydowskiego prawa o używaniu w żywności.

System koszernego jedzenia jest bardzo stary i tradycyjny. Jednym z głównych celów gotowania i spożywania koszernej żywności jest uczynienie żywności racjonalną i zdrową. Spożywać można wyłącznie żywność ekologiczną. Koszerna kuchnia jest jednak zróżnicowana – koszerne ciasta, koszerne zupy, sałatki i przekąski. Nawet jeśli szukasz zdrowej koszernej przekąski do hazardu w kasynie online, takim jak – NationalCasino.com/en_ca , w kuchni żydowskiej znajdziesz wiele wariantów zdrowych koszernych przekąsek. Przyjrzyjmy się bliżej, jaka żywność jest dozwolona w judaizmie.

Mięso koszerne

Spożywane może być wyłącznie mięso zwierząt, które są zarówno przeżuwaczami (ściśle roślinożernymi), jak i parzystokopytnymi (mają kopyta rozwidlone). Są to krowy, owce i kozy, a także gazele, żyrafy itp. Innymi słowy, mięso wieprzowe i królicze jest zabronione.

Tylko przednia część tuszy może być używana jako żywność. Zwierzę upolowane lub zabite nie nadaje się do spożycia. Aby zostać szochetem (rzeźnikiem bydła) trzeba się uczyć przez wiele lat. Tylko w ten sposób można uzyskać ogólną wiedzę o prawie żydowskim. Rzeźnik przechodzi następnie specjalny kurs dla rzeźników, który trwa około roku i kończy się egzaminem. Tylko wtedy ma kwalifikacje do uboju zwierząt. Maszgiach (ekspert, który zapewnia, że ​​produkt jest zgodny z przepisami kaszrutu) nadzoruje cały proces, a następnie wydaje pieczęć koszerności. Dlatego koszerne jedzenie ma dla wszystkich Żydów głębokie znaczenie sakralne.

Ptak

Tora nie definiuje żadnych atrybutów ptaków koszernych. Ponieważ nie ma dziś możliwości dokładnej identyfikacji wszystkich koszernych i niekoszernych ptaków wymienionych w Torze, spożywa się tylko ptaki domowe. Są to kurczaki, kaczki, gęsi, indyki i gołębie.

Ryba

Oznakami koszernych ryb są łuski i płetwy. Sumy i węgorze nie pojawią się na stole obserwatora kaszrutu, podobnie jak inne stworzenia morskie, takie jak homary, krewetki, ostrygi i kraby. Czerwony kawior jest koszerny, czarny kawior nie.

Jajka

Tylko jaja ptaków koszernych są uważane za koszerne. Niezbędną, ale niewystarczającą wskazówką, że jajko jest koszerne, jest to, że końce są inne (jeden jest ostrzejszy, drugi bardziej zaokrąglony). Jaja gatunków ptaków, które mają identyczne końce, zarówno ostre, jak i matowe, są oczywiście niekoszerne (zazwyczaj takie ptaki są mięsożercami lub padlinożercami). Ponieważ krew jest surowo zabroniona, jajka z zakrzepem krwi nie są koszerne.

Chleb

Domowy chleb przygotowany przez nie-Żyda nie jest koszerny i można spożywać tylko chleb z nie-żydowskiej piekarni, która przestrzega koszerności wszystkich składników. Wszystkie wyroby spirytusowe z winogron (wino, koniak i brandy) muszą być produkowane wyłącznie przez religijnych Żydów, począwszy od etapu wyciskania soku z winogron.

Gotowanie potraw koszernych

A co z procesem gotowania? Ponieważ jedzenie owadów jest zabronione (z wyjątkiem niektórych szarańczy), dużą wagę przywiązuje się do czystości pokarmu, dokładnie myje zioła, przesiewa mąkę i zboża, usuwa larwy gąsienic z kapusty i robaków z owoców.

Proces gotowania wymaga pewnej staranności i dobrej organizacji. Kuchenki elektryczne są lepsze od kuchenek gazowych, ponieważ palnik może być rozgrzany do czerwoności, a całe „uciekłe” jedzenie jest spalone. Ci, których na to stać, mają do dyspozycji dwie kuchenki oraz dwa zlewozmywaki. Jeśli w kuchni jest tylko jeden zlew, naczynia myje się w umywalkach.

Wniosek

W każdym razie, nawet dla nie-Żydów, koszerna etykieta na etykiecie świadczy o wysokiej jakości produktu. Ponieważ koszerne jedzenie jest również zdrowe dla nie-Żydów, gotowanie i spożywanie koszernego jedzenia ma wielkie duchowe znaczenie dla całego narodu żydowskiego.

Źródło: cryptomode.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy