miesiąc temu

Koreańscy hakerzy ukradli kryptowaluty

Krążą plotki, że koreańscy hakerzy ukradli kryptowaluty o wartości ponad 1,7 miliarda dolarów. Agenci tego kraju mają ukrywać te środki przed światem i spiskować z przestępcami zajmującymi się praniem pieniędzy. Ich celem może być przeprowadzenie ataków na całym świecie.

Koreańscy hakerzy ukradli kryptowaluty o dużej wartości

Media podają, że za wiele cyberprzestępstw odpowiadają hakerzy szkoleni i sponsorowani przez Koreę Północną. Obwinia się ich m.in. o włamania do gield Kucoin i Bithumb. W ich wyniku giełdy straciły odpowiednio 281 miliony i 32 miliony dolarów w 2017 i 2018 roku.  Cyberprzestępcy mają rzekomo atakować zachodnie giełdy kryptowalut.

Co zaskakujące, Korea Północna nie sprzedała wszystkich wpływów z hacków i wiele razy zdecydowała się je zatrzymać. Największą motywacją do przeprowadzenia tych ataków są dla niej sankcje finansowe i gospodarcze nałożone przez zachód. Tak twierdzi starszy pracownik naukowy Azjatyckiego Instytutu Studiów Politycznych Koh Myung-Hyun.

Cena bitcoina wzrosła ponad 60 razy od 2017 roku, kiedy hakerzy z Korei Północnej zaczęli atakować giełdy kryptowalut. Kraj ten  wykorzystuje skradzioną kryptowalutę z perspektywy inwestycji długoterminowych. Dla Korei Północnej kryptowaluty stały się jedynym aktywem finansowym, który można uzyskać, gdy jest objętym ścisłymi sankcjami gospodarczymi.

Jakie taktyki stosują cyberprzestępcy?

Hakerzy muszą ciągle zmieniać aktywa z jednej monety na drugą, używać wielu adresów portfeli i transakcji. Od czasu do czasu zmienia się również taktyka prania pieniędzy. Jednak przestępcy zwykle stają przed ogromnymi wyzwaniami, próbując sprzedać uzyskane kryptowaluty. Wszystko to z powodu protokołów KYC już zaimplementowanych na wielu giełdach oraz faktu, że większość z nich nie ma na tyle dużej płynności.

Hakerzy z Korei Północnej stosują wiele strategii, w tym m.in. wdrażają złośliwe platformy i aplikacje, a także wykorzystują phishing i inne metody hakerskie. Programiści są częścią północnokoreańskiej agencji wywiadu wojskowego. Jedną z grup obwinianych o przypadki włamań jest Lazarus. Niektóre z tych funduszy ma być rzekomo wykorzystywanych na zakup broni, w tym także na rozbudowę arsenału nuklearnego i rakietowego. 

Źródło: kryptowaluty.expert
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy