16 dni temu

Rozpoczęcie sieci Bitcoin: spojrzenie na blok Genesis i kod źródłowy, które wywołały rewolucję finansową

13 lat temu anonimowy twórca protokołu Bitcoin uruchomił sieć, wydobywając blok genesis. Satoshi rozpoczął budowę bloku genesis w sobotę 3 stycznia 2009 dokładnie o godzinie 13:15 (EST) i od tego czasu wydobyto ponad 700 000 bloków.

Rozpoczęcie sieci Bitcoin

Dzisiaj bitcoinerzy i zwolennicy kryptowalut na całym świecie świętują 13. rocznicę uruchomienia sieci Bitcoin. Tego dnia, 13 lat temu, wynalazca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, uruchomił blok genezy, znany również jako „blok zero”. Istnieje kilka unikalnych cech bloku genezy, które odróżniają go od bloków, które nastąpiły później.

Kickstarting the Bitcoin Network: A Look at the Genesis Block and Source Code That Sparked a Financial Revolution
Wiadomość Satoshi Nakamoto pozostawiona w polu parametru coinbase bloku genesis.

Na przykład blok geneza ma dotację w wysokości 50 BTC , której nigdy nie można wydać. Blok zero ma również dwa kolejne wiodące zera szesnastkowe w hashu, co było powszechne dla bloków bitcoin wydobywanych na początku. Blok genezy zawiera również specjalny komunikat przechowywany w parametrze coinbase. Wiadomość pochodzi z nagłówka London Times 3 stycznia 2009 i brzmi:

The Times 03.01.2009 Kanclerz na krawędzi drugiego ratowania banków.

Teoria siedmiu dni, łańcuch czasu, wirtualny poker

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że protokół Bitcoin nie wytworzył kolejnego bloku aż do sześciu dni po wydobyciu bloku genesis. Zakłada się, że Satoshi miał powód do tego czasu oczekiwania, ponieważ przypomina to coś z makiawelicznego folkloru lub opowieści Genesis Biblii Króla Jakuba, kiedy ziemia została stworzona w ciągu siedmiu dni.

Satoshi Nakamoto wydobywał sieć Bitcoin za pomocą standardowego komputera osobistego lub jednostki centralnej (CPU). Zakłada się, że Nakamoto był użytkownikiem Microsoft, a baza kodu protokołu została napisana w języku C++. Oprócz języka kodowania użytkownicy wykorzystywali wówczas aplikację Windows GUI do wydobywania bloków BTC .

Kickstarting the Bitcoin Network: A Look at the Genesis Block and Source Code That Sparked a Financial Revolution
Oryginalna baza kodów Bitcoin miała również wbudowaną wirtualną grę w pokera, która nigdy nie została opracowana.

Kiedy bitcoinerzy zbadali wersję przed kodem przed 3 stycznia 2009, rozesłaną do członka bitcointalk.org „Cryddit”, odkryto szereg interesujących ustaleń. Na przykład w dokumencie po raz pierwszy pojawił się termin „koparka bitcoinów”, a także łańcuch bloków jako „łańcuch czasu”. Przedpremierowy kod źródłowy Bitcoin zawierał również wczesne ramy dla klienta IRC, rynek peer-to-peer (P2P) i wirtualną grę w pokera.

Kickstarting the Bitcoin Network: A Look at the Genesis Block and Source Code That Sparked a Financial Revolution
Zrzut ekranu z 3 stycznia 2009 r. (ta sama data co blok genesis), z niewydanym blockchainem w bloku 213 i trzema innymi połączeniami.

Dodatkowo, według użytkownika Bitcointalk.org Deepceleron z 23 grudnia 2013 r. i kilku innych detektywów w fotelach, „nie ma kodu źródłowego do odzyskania z Sourceforge przez Internet Archive, ale oto zrzut ekranu z 3 stycznia 2009 r. (ta sama data jako geneza), z niewydanym łańcuchem bloków w bloku 213 i trzema innymi połączeniami.” Niektórzy zakładają, że Nakamoto i niektórzy wcześni użytkownicy mogli przetestować uruchomienie blockchain przed 3 stycznia 2009 roku.

Protokół Bitcoin widzi wiele kamieni milowych w ciągu 13 lat, moc obliczeniowa osiąga wykładniczy wzrost

W zeszłym roku, w 12. rocznicę blokady genesis, tajemniczy górnik wydał 1000 BTC od 2010 roku po tym, jak pozwolił, by bitcoin leżał bezczynnie przez ponad dekadę. Trzynasta rocznica następuje po osiągnięciu dożywotniej ceny BTC 10 listopada 2021 r., Kiedy zasób kryptograficzny osiągnął 69 000 USD za sztukę. Co więcej, 1 stycznia 2022 r. hashrate sieci osiągnął rekordowy poziom ponad 200 eksahashów na sekundę.

Kickstarting the Bitcoin Network: A Look at the Genesis Block and Source Code That Sparked a Financial Revolution
Od 9 stycznia 2009 r. hashrate Bitcoina wzrósł o 267 647 058 823 529 300%. 1 stycznia 2022 r. hashrate sieci osiągnął ATH wynoszące ponad 200 eksahashów na sekundę (EH/s) lub 0,2 zettahash na sekundę (ZH/s).

9 stycznia 2009 r. hashrate Bitcoina wynosił około 68,96 kilohash na sekundę (KH/s) lub 68 000 (sześćdziesiąt osiem tysięcy) hashów na sekundę (H/s). Odpowiada to również około 0,068 megahash na sekundę (MH/s) lub 0,000068 gigahash na sekundę (GH/s), co jest zbyt niską wartością nominalną, aby zmierzyć w terahaszach na sekundę (TH/s).

Ktokolwiek kopał w tym czasie 9 stycznia 2009 r. i w następnym tygodniu (zakładamy, że był to Satoshi Nakamoto ), nadal poświęcał więcej mocy obliczeniowej, niż potrzeba do wydobycia bitcoina ( BTC ) za pomocą papieru i ołówka (0,67 haszy dziennie ) lub Nintendo Game Boy (0,8 H/s). Od tego dnia 9 stycznia 2009 r. hashrate sieci wzrósł wykładniczo o dwieście sześćdziesiąt siedem biliardów procent.

Co sądzisz o 13. rocznicy blokady genezy sieci Bitcoin? Daj nam znać, co myślisz na ten temat w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: news.bitcoin.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy