14 dni temu

Kazachstan zamyka banki, internet pośród niepokojów, które zagrażają wydobywaniu bitcoinów, hashrate

Środki nałożone przez władze w celu stłumienia masowych protestów w górniczym hotspocie Kazachstanu wpływają na rynki kryptowalut i hashrate sieci Bitcoin. Aby uporać się z niepokojami społecznymi spowodowanymi rosnącymi cenami paliw i pogarszającą się gospodarką, rząd ograniczył dostęp do internetu i zamknął lokalne banki. Rosną obawy, że zamieszki mogą wywołać kolejną poważną migrację górników teraz, gdy niektórzy już opuszczają kraj, który również boryka się z niedoborami energii.

Rząd wyłącza kraj, gdy protesty szaleją w dużych miastach, Rosja wysyła wojska

Tysiące Kazachczyków wyszło w tym tygodniu na ulice, aby wyrazić swój gniew z powodu warunków społeczno-gospodarczych w ich kraju po tym, jak rząd zniósł ograniczenie cen gazu ziemnego i innych paliw. Protesty wybuchły w największym mieście kraju, Ałmaty, stolicy Nur-Sultan oraz w zachodniej prowincji Mangistau. Władze wprowadziły stan wyjątkowy.

Oficjalne media podały, że ponad 1000 obywateli zostało rannych podczas demonstracji, podczas których atakowano urzędy, strzelano i zabijano ludzi zarówno wśród protestujących, jak i funkcjonariuszy organów ścigania. 5 stycznia prezydent Kassym-Jomart Tokayev zdymisjonował rząd, obwiniając ministrów za sytuację, która grozi spiralą wymknięcia się spod kontroli. Rosja wysłała już oddziały „utrzymujące pokój” po tym, jak Tokaev zwrócił się do sojuszniczego kraju o pomoc w obliczu „zagrożenia terrorystycznego”.

Kazachstan był w większości offline w ciągu ostatnich kilku dni, a zakłócenia wpłynęły również na połączenia telefoniczne. Grupa monitorująca Netblocks ujawniła w środę, że w kraju jest zaciemnienie internetu. W czwartek państwowy kanał informacyjny Khabar 24 TV potwierdził, że dostęp do sieci został ograniczony, a użytkownicy nie mogą uzyskać dostępu do platform mediów społecznościowych i aplikacji do przesyłania wiadomości.

Tymczasem wszystkie biura bankowe w całym kraju zostały zamknięte, według przedstawiciela Narodowego Banku Kazachstanu cytowanego przez rosyjską agencję informacyjną Interfax. Urzędnik Olzhas Ramazanov wyjaśnił, że regulator podjął decyzję po „uwzględnieniu chwilowych przerw w dostępie do internetu oraz w celu ochrony zdrowia i życia pracowników instytucji finansowych oraz konsumentów usług finansowych”.

Niepokoje w Kazachstanie uderzają w rynki kryptowalut, hashrate bitcoinów

Szybko rozwijające się wydarzenia w Kazachstanie wpływ na rynki kryptowaluta i cenę z bitcoin ( BTC ) spadł poniżej kreski $ 44K w środę, gdy Crypto gospodarka skurczyła się o 4,5% do 2,25 bln $, jak Bitcoin.com Aktualności zgłaszane . Kryptowaluta o największej kapitalizacji rynkowej w momencie pisania w czwartek kosztuje poniżej 43 000 USD za monetę.

W obliczu represji wobec kopania kryptowalut, rozpoczętego przez chiński rząd w maju, Kazachstan stał się magnesem przyciągającym firmy zajmujące się wybijaniem walut cyfrowych, dzięki swoim ograniczonym stawkom za energię elektryczną i ogólnie pozytywnemu nastawieniu do branży. Średni miesięczny udział hashrate w tym kraju przekroczył w zeszłym roku 18%, a kraj Azji Środkowej stał się głównym ośrodkiem górniczym .

Kazachstan zamyka banki, internet pośród niepokojów zagrażających wydobywaniu bitcoinów, hashrate
Źródło: Coinwarz

Począwszy od nowego roku przy prawie 229 eksahashach na sekundę (EH/s) 1 stycznia, średni hashrate sieci Bitcoin spadł poniżej 170 na początku tego tygodnia. Obecnie wynosi 167,86 EH / s, w momencie pisania. Członkowie społeczności kryptograficznej wyrazili obawy, że dalsze pogorszenie sytuacji w Kazachstanie może wpłynąć na wskaźnik jeszcze bardziej, ponieważ górnicy mogą zacząć przenosić się do jurysdykcji o bardziej stabilnym środowisku politycznym i dostawie energii.

Podczas gdy Kazachstan początkowo witał firmy górnicze i podejmował kroki w celu uregulowania sektora, władze obwiniały rosnące problemy z brakiem energii elektrycznej na napływ firm wydobywczych. Deficyt mocy przekroczył 7% w pierwszych trzech kwartałach 2021 r., a przerwy w dostawach energii zmusiły już niektóre firmy do zamknięcia farm kryptowalut i przeniesienia sprzętu do innych miejsc wydobycia, takich jak USA

Czy uważasz, że świat kryptograficzny będzie świadkiem kolejnej dużej migracji górników w 2022 r. w związku z wydarzeniami w Kazachstanie? Podziel się swoimi oczekiwaniami w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: news.bitcoin.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy