miesiąc temu

Czy kryptowaluta jest alternatywą dla przekazów pieniężnych czy czynnikiem addytywnym?

Rządy na całym świecie od początku istnienia Bitcoina przyglądają się przyjmowaniu, regulowaniu, a nawet zakazywaniu kryptowalut. Od tego czasu ekosystem kryptograficzny jest lotem rakietowym na Księżyc iz powrotem (wielokrotnie). Dziś wydaje się, że więcej osób niż kiedykolwiek wskoczyło na przejażdżkę.

W wyniku pandemii zaobserwowaliśmy również ogromną zmianę w kierunku platform cyfrowych we wszystkich branżach. Liderzy polityczni na całym świecie poszli w ich ślady, podejmując kroki, aby skierować swoje gospodarki w tym samym kierunku.

Jednym z najnowszych przykładów jest Salwador, który trafił na pierwsze strony gazet, stając się pierwszym krajem, który przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy (posunięcie, które od tego czasu jest protestowane przez jego obywateli). W początkowym ogłoszeniu prezydent kraju bezpośrednio połączył krypto jako konkurenta przekazów pieniężnych , zauważając, że zwiększyłoby to ilość pieniędzy rodzin o niskich dochodach w Salwadorze, które otrzymują z przekazów pieniężnych o „równowartość miliardów dolarów każdego roku”.

Aby być skuteczną formą transgranicznych przepływów płatności, zasoby cyfrowe muszą przezwyciężyć wrodzone wyzwania, które już osłabiają ich zdolność do przyjęcia, niezależnie od przypadku użycia transgranicznego.

Przekazy pieniężne — akt osób wysyłających pieniądze w celu wsparcia swoich rodzin i społeczności w kraju — stanowią istotny składnik PKB w wielu krajach. W rzeczywistości globalne przekazy pieniężne wyniosły około 700 miliardów dolarów w 2020 roku , z czego 540 miliardów dolarów zostało wysłanych do krajów o niskich i średnich dochodach, według Banku Światowego. Salwador otrzymał z tego prawie 6 miliardów dolarów . Z drugiej strony szacuje się, że kryptowaluty stanowią obecnie mniej niż 1% wolumenu globalnych przekazów transgranicznych .

Czy kryptowaluta jest skutecznym zamiennikiem przekazów pieniężnych? Nie, przynajmniej jeszcze nie.

Popyt na każdą z naszych usług jest specyficzny dla rynku i często zdarza się, że odbiorcy nadal odbierają gotówkę, mimo że dostępne są opcje cyfrowe i wypłaty gotówkowe w czasie rzeczywistym. Nie jest to zaskakujące, ponieważ wiele osób otrzymujących przekazy pieniężne ma niewielką lub żadną możliwość płacenia za towary i usługi cyfrowo. Zamiast tego używają sklepów detalicznych, banków i innych fizycznych lokalizacji w sieci MoneyGram, aby uzyskać dostęp do potrzebnych funduszy.

Waluty cyfrowe są z pewnością czynnikiem addytywnym, a kryptowaluty bez wątpienia będą miały wpływ w nadchodzących latach. Ale to zajmie trochę czasu, a adopcja i wymiana gotówki dla milionów rodzin, które nadal na niej polegają, napotykają kilka przeszkód.

Po pierwsze, przelewy kryptowalutowe, szczerze mówiąc, obecnie nie są tańszą, szybszą ani łatwiejszą alternatywą niż gotówka, szczególnie biorąc pod uwagę złożoność konwersji kryptowalut na/z lokalnych walut.

Specyficzne dla Salwadoru przekazy pieniężne stanowiły około jednej czwartej PKB kraju i przynosiły korzyści około 360 000 gospodarstw domowych. Wiemy, że kupowanie i sprzedawanie kryptowalut jest znacznie bardziej skomplikowanym procesem niż przekazywanie i przyjmowanie pieniędzy za pośrednictwem platformy przekazów pieniężnych. Jest bardzo mało prawdopodobne, że wszystkie te gospodarstwa domowe wkrótce nauczą się i przystosowują do zupełnie nowego systemu płatności.

Ponadto, aby kupić towary lub usługi za pomocą krypto, zasób cyfrowy musi zostać ponownie przekonwertowany na lokalną walutę w prawie wszystkich okolicznościach. To trudne dla milionów ludzi, którzy polegają na przekazach pieniężnych, aby uzyskać szybki dostęp do środków na podstawowe codzienne potrzeby.

Niedawna ankieta wśród klientów wykazała, że ​​nadawcy przesyłają głównie pieniądze, aby pokryć koszty niezbędne do przetrwania i dobrego samopoczucia, głównie na żywność (73%), opiekę zdrowotną (59%) i mieszkanie (54%). Crypto po prostu nie jest gotowy, aby być kołem ratunkowym, od którego zależy tak wiele z tych osób, jeśli chodzi o natychmiastowość. Krypto może być szczególnie niestabilne w porównaniu z większością lokalnych walut, więc nie możemy polegać na nim jako na bezpiecznej przystani dla tych, którzy są uzależnieni od tego, że 20 USD wyniesie 20 USD, zanim do nich dotrze. Nie szukaj dalej niż historia cen Bitcoina .

Wreszcie, wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, musi jeszcze rozpoznać lub zapewnić legalne ścieżki handlu/płatności kryptowalutami. Szum sprawia, że ​​wydaje się, że będziemy płacić Bitcoinami za nasze świąteczne prezenty w 2022 roku, ale po drugiej stroniedziesiątki osób przyjmujących odwrotne podejście.

Aby być skuteczną formą transgranicznych przepływów płatności, aktywa cyfrowe muszą przezwyciężyć wrodzone wyzwania, które już osłabiają ich zdolność do przyjęcia, niezależnie od przypadku użycia transgranicznego, w tym brak użyteczności, koszt wymiany, złożoność, zmienność oraz ograniczone i zjazdy na waluty lokalne.

Wierzę, że kryptowaluty i waluty cyfrowe mogą ostatecznie pomóc w usprawnieniu płatności transgranicznych. Osobiście świetnie się też bawię „trzymając” krypto jako inwestycję i będąc częścią tej rozwijającej się branży. Jednak, podobnie jak większość nowych technologii, zasoby cyfrowe nadal napotykają sporo przeszkód, które należy pokonać, zanim staną się normą w przekazach na świecie.

Ujawnienie: MoneyGram nawiązał współpracę ze Stellar, która umożliwia cyfrowym portfelom podłączonym do sieci Stellar dostęp do globalnej platformy detalicznej MoneyGram.

Źródło: techcrunch.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy