12 dni temu

Jak NIE przechowywać NFT

Czas płynie i teraz nikt nie poprosiłby Cię o wyjaśnienie, co kryje się za skrótem NFT. Niewielu się waha: kupić, czy nie. Ale nadal nie ma pewności: jak i gdzie przechowywać NFT .

Początkowo Internet był polem dla społeczności naukowej, potem zaczęły z niego korzystać grupy interesu, potem hobby/subkultury znalazły zastosowanie – wszystko to popchnęło technologię do przodu, w kierunku szybkiego szerokopasmowego łącza internetowego.

Store NFTs
Ten NFT został niedawno sprzedany za 69 milionów dolarów

Wygląda na to, że technologia blockchain doprowadzi do podobnego szybkiego rozwoju technologii: społeczność potrzebuje szybkich, interoperacyjnych łańcuchów bloków i aplikacji, które są w stanie przetwarzać setki transakcji na sekundę.

Jednocześnie mamy ważną różnicę: teraz użytkownicy chcą brać udział w każdym aspekcie branży kryptograficznej – w finansowaniu, zarządzaniu projektami itp. Nie akceptują sytuacji, w której ta czy inna aplikacja służyłaby interesom pewnej grupy ludzi, jak mamy z Facebook/Meta. Przykład tej korporacji dość wyraźnie pokazuje, w jaki sposób zasady scentralizowanej kontroli dochodzą do ślepego zaułka, coraz bardziej oddalając się od interesów użytkowników.

Dlatego w branży blockchain/krypto, zasady decentralizacji i siła społeczności są kamieniami węgielnymi, religią społeczności. W rzeczywistości są one uważane za jedyną – choć trudną – drogę do harmonizacji interesów wszystkich stron i komponentów wszystkich projektów, począwszy od podstawowych technologii blockchain, aż po złożone zdecentralizowane aplikacje i społeczności, zjednoczone w zdecentralizowanym autonomiczne organizacje i korporacje (DAO i DAC).

W branży kryptograficznej wszystko musi być zdecentralizowane: rozwój, testowanie, finansowanie. Oczywiście cała podstawowa infrastruktura musi być zdecentralizowana – od prostych sieci transakcyjnych po zdecentralizowane aplikacje (dApps) i systemy przechowywania danych (dStorage) .

Istnieje jednak jedna warstwa infrastruktury, która musi stać się fundamentem własności cyfrowej – jest to interakcja niewymiennych tokenów (NFT), które są w efekcie dowodem własności, z danymi spoza NFT, które są przedmiotem tych prawa. Potrzebna jest warstwa ścisłego, zabezpieczonego kryptograficznie połączenia między prawem własności, napisanym w NFT, a samą własnością, która musi być dostępna w każdej chwili.

Store NFT

Dlaczego to jest ważne?

W 2021 roku oprócz boomu na zdecentralizowane finansowanie, a częściowo dzięki niemu, obserwowaliśmy szybki rozwój platform NFT. Ludzie chcą mieć pewność, że naprawdę posiadają to, za co zapłacili. Chcą bezpiecznie przechowywać swoje zasoby cyfrowe, a nawet przekazać je swoim spadkobiercom. O jakich aktywach mówimy?

Po prostu dowolna. Do końca 2021 r. NFT będą silne w następujących niszach: cyfrowe obiekty artystyczne, atrybuty gier, awatary, cyfrowe ubrania, wszelkiego rodzaju przedmioty kolekcjonerskie, gadżety dla fanów, własne produkty

NFT. Coraz więcej projektów powstaje wokół NFT, które przyciągają coraz więcej użytkowników. To wygląda jak magnes technologiczny. Wszystko wygląda świetnie, dopóki użytkownicy nie staną przed problemem przechowywania treści związanych z NFT. Jak bezpieczne jest przechowywanie? Jak szybko uzyskujesz dostęp do swoich zasobów? Jak niezależne i odporne na cenzurę są te usługi? Innymi słowy, czy pamięć masowa NFT jest teraz zdecentralizowana?

Nie wszyscy na to patrzą – tylko dlatego, że nowe, oparte na szumie usługi, takie jak portfele, platformy handlowe, konta gier, oferują własne miejsce do przechowywania. Teraz mamy pytanie – gdzie przechowują nasze informacje? Czy ich magazyny spełniają podstawowe wymagania pamięci wbudowanej dla NFT?

NFt Storage

Na razie wiele serwisów oferuje przechowywanie kluczy użytkowników – to naprawdę kiepska praktyka, obarczona stratami. Na przykład ostatnio hakerzy uzyskali dostęp do 96 zamkniętych kont, co doprowadziło do kradzieży 140 milionów dolarów. A to były klucze do portfela. Innym przykładem złej praktyki jest korzystanie ze scentralizowanych magazynów, takich jak AWS czy Google Cloud. W tym przypadku jesteś tylko nominalnym właścicielem treści, Twoje prawa do swoich zasobów są określone w NFT, ale Twój zasób cyfrowy jest przechowywany w szafie nieznajomego, czasami jest po prostu dostępny dla wszystkich!

Oczywiście istnieje potrzeba nowego typu systemu przechowywania, który należałby do jego właściciela. Oto główne wymagania, które musi spełnić:

● Musi być zdecentralizowany (nikt nie miałby możliwości zniszczenia sieci lub kontrolowania znajdujących się tam danych).

● Bezpieczeństwo (dane muszą być bezpieczne, aby mogły być używane w środowisku zdecentralizowanym).

● Dostępność (zawsze, nawet po latach i ponad granicami).

● Szybkość dostępu i zarządzania tokenami NFT. Jest to szczególnie ważne dla branży gier.

● Koszt przechowywania. Pamięć NFT zawsze miałaby indywidualne cechy ze względu na charakter i wartość zasobu. W rzeczywistości obrazy, diamenty, stare rękopisy i filmy zawsze musiałyby być przechowywane w innych warunkach, a tym samym cena będzie inna.

Dlaczego istniejące opcje przechowywania są dalekie od ideału?

Niska prędkość

Platformy bezpłatnego przechowywania są często używane w zdecentralizowanej gospodarce. Może to przerodzić się w kiepską gospodarkę: w niektórych zdecentralizowanych systemach prędkość dostępu do danych spadnie. Można to wytłumaczyć małą liczbą włączonych węzłów. Jak wszyscy wiemy, sieć działa lepiej, gdy jest duża i gdy węzły chcą wykonać tę pracę, a to pragnienie rzadko się zdarza, gdy węzły nie są nagradzane.

Może się wydawać, że nie jest to zasadniczy problem, tego typu usługi istnieją i działają poprawnie, ale zawsze z bardzo długim procesem pobierania, wykluczającym łatwość zarządzania i bezpieczeństwo dostępu.

NFT Storage

Wniosek: niemożliwe będzie zagwarantowanie wysokiej prędkości w żadnym darmowym zdecentralizowanym systemie pamięci masowej.

Ryzyko nieodwracalnej utraty danych

Dostępność w zdecentralizowanej sieci jest możliwa, jak powiedzieliśmy, gdy w sieci mamy dużo węzłów. W innym przypadku możemy stracić wszystkie dane, gdy tylko jeden węzeł jest wyłączony.

Większość pytań i wątpliwości pojawia się tutaj, gdy płacisz tylko raz i przechowujesz na zawsze (jak niektórzy mówią). Kto może zagwarantować, że Twoje dane będą tam nadal, bezpieczne i dostępne po pięciu latach? Niektóre węzły będą przechowywać to za darmo? Och, daj spokój, to nie działa nawet z pirackim skarbem wykopanym głęboko na zamieszkanej wyspie: prędzej czy później skarb zostanie odkryty! A może jest nadzieja, że ​​węzeł będzie działał wiecznie za jednorazową opłatę? Ile trzeba wtedy zapłacić?

Użytkownicy muszą mieć pewność, że za 10, 20, a nawet 50 lat ich NFT będą dostępne i nie zostaną utracone. Mogą chcieć przekazać go swoim spadkobiercom!

Zgodnie z usługami takimi jak OpenSea i Rarible przechowują NFT w scentralizowanych usługach, co jest nie tylko sprzeczne z obecnymi, że tak powiem, ale także z samą koncepcją tokenów, w tym tokenów NFT. Oprócz tego na bieżąco obserwujemy, jak największe scentralizowane serwisy informują o kradzieży, wyciekach i utracie danych. Wystarczy spojrzeć na Facebooka.

Wniosek: nawet zdecentralizowana pamięć masowa nie może zagwarantować długoterminowej dostępności Twoich danych, chyba że masz przejrzystą relację między przechowywaniem a ostatecznym właścicielem niezmiennych tokenów (NFT). Nie trzeba dodawać, że gdy przechowujesz swoje zasoby w scentralizowanej pamięci masowej, wszystkie zagrożenia są jeszcze wyższe.

NFT Storage

Zarządzanie i specyfika NFT

W tej chwili jednym z najważniejszych pytań jest to, jak zarządzać NFT. Jak upewnić się, że nie jest używany bez Twojej kontroli i niezgodnie z przeznaczeniem? Jak tworzyć galerie prywatne i publiczne, jak przekazywać tokeny do przeglądu i wykorzystania w grze?

NFT istnieje w wielu odmianach. Są NFT z samym zdjęciem, utworem muzycznym, tekstem itp. Są tak zwane NFT generowane samodzielnie – w branży gier spotyka się je częściej. Wymagają przechowywania nie tylko danych, ale algorytmu wyświetlania NFT. Na przykład CrypoKitties oprócz obrazu ma cechy, które trzeba pokazać w grze i nigdzie indziej.

Każdy projekt przechowujący NFT robi to inaczej. Niektóre nie są kompatybilne ze wszystkimi istniejącymi NFT, nawet biorąc pod uwagę wszystkie standardy.

Wniosek: patrząc na opcje przechowywania, weź pod uwagę specyfikę pożądanych NFT i potrzeby właścicieli.

Co jest potrzebne, aby spełnić wszystkie wymagania?

Niezawodna zdecentralizowana pamięć masowa dla NFT została stworzona w celu zapewnienia nieoddzielności samego niezamiennego tokena od jego cyfrowych cech. Osiąga się to za pomocą zdecentralizowanej technologii przechowywania, w której dowód własności jest ściśle powiązany z treścią i jej właściwościami, nawet jeśli znajdują się one w różnych sieciach.

Wkraczamy w erę łączenia sieci blockchain, a także blockchainów z sieciami przechowywania danych. Właśnie dlatego jedynym właściwym rozwiązaniem dla przechowywania NFT jest obecnie zdecentralizowana sieć blockchain i zdecentralizowana, szybka sieć przechowywania danych połączona.

Rafik Singatullin

Współzałożyciel i CEO, DeNet denet.pro

Źródło: e-cryptonews.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy