6 dni temu

Jak Crypto pomaga bojownikom o wolność w Birmie

Pierwotnie opublikowany 25 grudnia 2021 r

Być może pamiętacie nowy program nieżyjącego już Anthony'ego Bourdaina w CNN, Parts Unknown i ich pilota, który celebrował demokratyzację Birmy po prawie pół wieku bycia pod autorytarnymi rządami wojskowymi.

Niecałą dekadę później wojsko kraju ponownie przejęło władzę, dyskredytując 83% zwycięstwo opozycji jako oszukańcze i wywołujące gwałtowne protesty, które doprowadziły do ponad 1000 zabójstw , z których wielu to młodzi aktywiści.

Harry Santos ma dziesięcioletnie doświadczenie w marketingu cyfrowym, pracując dla głównych światowych marek i FMCG, a obecnie pracuje dla lokalnego startupu fintech. Był wielkim zwolennikiem kryptowalut i pojawił się w kosmosie w 2013 roku.

Swoboda przepływu pieniędzy jest równie istotna jak wolność słowa

Podczas protestów w Hongkongu przeciwko Chinom kontynentalnym popularna opozycyjna publikacja Apple Daily została zamknięta – nie po aresztowaniu ich dyrektorów, a nawet groźbie aresztowań dla pracowników – było tak, ponieważ ich aktywa zostały zamrożone i nie mieli dostępu do utrzymania operacje.

Wolność dostępu i przemieszczania pieniędzy jest równie ważna jak wolność słowa. A w rewolucji pieniądze i fundusze są koniecznością. Masz ludzi do wyżywienia, rannych protestujących, którymi musisz się zająć, niezbędne zapasy, które musisz zdobyć itp.

Na przykładzie zamykanej publikacji w Hongkongu widzimy, że zdolność rządów i banków centralnych do kontrolowania i zamrażania dostępu do naszych pieniędzy jest niebezpiecznie nadmierna.

Tutaj pojawia się krypto

Rząd cienia Birmy ogłosił, że używa teraz stablecoin Tether ($USDT) do pozyskiwania funduszy i jako waluty. Stabilcoin jest zasadniczo tylko kryptowalutą, która powinna być wspierana przez walutę fiducjarną, taką jak USD 1:1, aby uniknąć wahań zmienności, co czyni ją bardziej idealną do płatności i przelewów pieniężnych.

Muszę wspomnieć, że Tether jest znany i w najlepszym razie kontrowersyjny, ponieważ nie jest przejrzysty, udowadniając, że ma zasoby, aby zapewnić między innymi stosunek 1:1. Możemy się tylko domyślać, dlaczego wybrali Tether. Może po prostu najłatwiej było im pozyskać i zebrać fundusze?

Osobiście wolałbym, aby używali Bitcoina, chociaż mają złą reputację pod względem użyteczności w płatnościach, a jego Lightning Network, który jest już używany w Salwadorze (kraju, który, co ciekawe, miał również historię z rządami juntów).

Przypadek użycia wolności

W tym samym czasie w 2013 roku, kiedy oglądałem odcinek z Bourdainem w Birmie, dołączyłem do jednego z pierwszych spotkań Bitcoin tutaj w Manili. W tym samym czasie trwał kryzys finansowy na Cyprze, a ich rząd zamrażał aktywa zwykłych obywateli. Intymne wydarzenie, w którym wzięła udział tylko garstka osób, zostało udokumentowane przez innego uczestnika na Reddicie tutaj .

Byłem częścią libertarian zauważonych w tym podsumowaniu i obiecany przypadek użycia odebrania władzy kilku i oddania jej ludziom jest w rzeczywistości tym, co wciągnęło mnie w kryptowalutę i wierzę, że będziemy świadkami jeszcze większego i większego więcej udanych przypadków użycia wolności w ciągu następnej dekady.

Sprawdź i śledź nasz nowy podcast o kryptowalutach na Spotify:

Ten artykuł został nadesłany przez Harry'ego Santosa do BitPinas: Jak Crypto pomaga bojownikom o wolność w Birmie

Źródło: bitpinas.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy