18 dni temu

Ethereum osiągnęło kilkukrotnie lepsze wyniki niż bitcoin w 2021 r. Raoul Pal wyjaśnia dlaczego

ethereum-eth
Ethereum. Źródło: unplash.com/@executium

Choć kapitalizacja rynkowa ethereum jest o połowę mniejsza, niż całkowita wartość bitcoina, ether (ETH) znalazł się na wygranej pozycji pod względem proc. wzrostów w skali roku. Tematykę tę poruszył niedawno znany ekonomista oraz strateg inwestycyjny Raoul Pal. W serii wpisów na Twitterze przedstawił m.in. powody spektakularnych wyników, jakie w ciągu minionych 12 miesięcy odnotowała druga co do wielkości kryptowaluta. 

Ethereum z lepszymi wynikami niż bitcoin

Drugi co do wielkości projekt kryptowalutowy nie prześcignął najstarszej z wirtualnych walut pod względem kapitalizacji rynkowej, ani też ceny jednostkowej. Ether poczynił jednak większe postępy jeżeli chodzi o proc. wzrosty te z kolei wiążą się z dynamicznym rozwojem sieci ethereum w 2021 r.

O tym, że ETH osiągnęło lepsze wyniki, niż BTC pisał ostatnio znany amerykański ekonomista Raoul Pal. W serii tweetów przeanalizował on to, co działo się na rynku w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz przedstawił prognozy na 2022 r. 

Wśród czynników, które wywindowały cenę ethera do góry, strateg ten wymienił dużą aktywność na blockchainie ethereum utrzymującą się na wysokim poziomie przez cały ubiegły r. 

Obok dyrektor generalny Real Vision podkreślił, że wyższe wolumeny w przypadku ethera mają przełożenie na spalanie tej kryptowaluty. Warto przypomnieć, iż w sierpniu doszło do tzw. hard forka w jej sieci. Aktualizacja ta przyniosła istotne zmiany – wśród nich wdrożenie EIP-1559. Dzięki niej podczas każdej transakcji na ethereum ”niszczona” jest opłata bazowa w etherze co przekłada się na zmniejszenie jego podaży w obiegu.

Z danych dostępnych na platformie Watch The Burn wynika, że łącznie spalono już ponad milion monet ETH o wartości 4,9 mld dol. 

Innym kluczowym czynnikiem było również przesyłanie tej kryptowaluty do inteligentnego kontraktu. Według strony Etherscan dotychczas zablokowano w nim ponad 8,8 mln etherów.

eth-zablokowane-w-inteligentnym-kontrakcie
Ethery zablokowane w inteligentnym kontrakcie. Źródło: etherscan.io

Spalanie, stakowanie oraz utrzymywany wolumen to powody, dla których ethereum osiągnęło 4-krotnie lepsze wyniki, niż bitcoin w 2021 r.– podkreślił Raoul Pal.

W CFD na kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading.

ZACZNIJ INWESTOWANIE

72% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty

Prognozy na 2022 r.

W opinii założyciela Global Macro Investor i Real Vision z czasem na rynek kryptowalutowy napłynie nowy kapitał. Jego zdaniem rajd ten przyciągnie do siebie kolejnych inwestorów detalicznych i instytucjonalnych. Uważa on ponadto, iż w tym przypadku najlepszą strategią byłoby odrzucenie na bok pogoni za dużymi zyskami, dźwigni itp. na rzecz HODLowania krypto aktywów. 

Raoul Pal podzielił się również radą, jaką otrzymał od amerykańskiego miliardera oraz managera funduszu hedgingowego Paula Tudora Jonesa. Powiedział mu on kiedyś, że najlepsi inwestorzy, jakich zna, to ci, których horyzont czasowy inwestycji odpowiada horyzontowi czasowemu ich pomysłu”. Tym oto sposobem zalecił myślenie o inwestycjach w latach, nie zaś miesiącach, czy tygodniach. 

Szanowany ekonomista dostrzegł także zależność między ceną aktywów cyfrowych a bilansem amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej (FED) rynki kryptowalut doznały bowiem wzrostów, gdy ten osiągnął szczyt w ujęciu rok do roku. 

Były manager funduszu Goldman Sachs uważa również, iż ethereum oraz bitcoin działają zgodnie z prawem Metcalfa, według którego wartość nowych technologii wzrasta w sposób wykładniczy, wraz z liczbą jej użytkowników.

ETH i BTC weszły w nowy rok bez fajerwerków

Dwie najpopularniejsze kryptowaluty znajdują się obecnie na minusie w zakresie 7-dniowym. Bitcoin nie zdołał wzbić się ponownie powyżej 50 tys. dol, a ether nie przekroczył linii 4 tys. dol. za monetę. 

Aktualna cena BTC to około 47,3 tys. dol. W ciągu ostatnich 24 godzin kryptowaluta ta wykazywała niewielkie ruchy. Kurs ETH utrzymuje się z kolei w okolicach 3,7 tys. dol. za monetę. W zakresie dobowym zachowywał się podobnie do bitcoina, odnotowując nieznaczne zmiany cenowe.

Autor poleca również:

Źródło: comparic.pl
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy