16 dni temu

Górnicy ETH nie będą mieli wyboru po uruchomieniu ETH 2.0 z PoS

W konsekwencji sieć zrezygnuje z algorytmu konsensusu proof-of-work, pozostawiając górnikom Ether (ETH) bardzo niewiele opcji. Ponieważ ich sprzęt stanie się przestarzały, będą zmuszeni do rozpoczęcia wydobywania altcoinów lub ponownej certyfikacji na stawki ETH. Jaki jest więc obecny stan wydobycia ETH i co dokładnie stanie się z branżą w wyniku nadchodzącej transformacji?

GPU a ASIC

Konsensus Ethereum opiera się obecnie na systemie PoW, który jest podobny do systemu Bitcoin (BTC). Dlatego proces wydobycia jest prawie identyczny w przypadku Ethereum, ponieważ górnicy ETH wykorzystują swoje zasoby obliczeniowe, aby zdobywać nagrody za każdy ukończony blok.

Jednak nadal istnieje zasadnicza różnica między tymi procesami. Podczas gdy wydobywanie bitcoinów stało się prawie całkowicie zależne od ASIC — dużych, głośnych maszyn zaprojektowanych specjalnie do wydobywania kryptowalut, które są w większości skupione w regionach o taniej energii elektrycznej — algorytm haszujący PoW Ethereum, zwany Ethash, został zaprojektowany, aby faworyzować jednostki GPU wydawane przez globalnych producentów chipów, takich jak Nvidia i AMD. Procesory GPU są znacznie tańsze i bardziej dostępne niż układy ASIC, jak wyjaśnił w rozmowie Thomas Heller, globalny dyrektor biznesowy kryptowaluty F2Pool.

„Ponieważ ASIC są bardzo wyspecjalizowanymi maszynami, gdy wypuszczana jest nowa generacja, często jest to ogromny skok technologiczny. Tak więc ich współczynnik haszowania jest znacznie wyższy, a efektywność energetyczna lepsza niż w poprzedniej generacji. Oznacza to, że ci producenci wydali dużo pieniędzy na jego badania i rozwój. Ich maszyny są często dość drogie, podczas gdy procesory graficzne są znacznie bardziej przystępne cenowo”.

Heller dodał, że ci, którzy używają górników GPU „mają znacznie większą elastyczność w tym, co możesz kopać”. Na przykład karta Nvidia GeForce GTX 1080 Ti — popularny wybór — może kopać ponad 15 różnych walut, podczas gdy jednostki ASIC zwykle obsługują tylko jedną walutę.

Niemniej jednak sieć Ethereum nie jest całkowicie odporna na koparki ASIC — przynajmniej w obecnym stanie. W kwietniu 2018 r. Bitmain wypuścił Antminer E3, układ ASIC wyprodukowany specjalnie do wydobywania Ethereum. Pomimo tego, że jest to bardzo udany model, który może pochwalić się szybkością mieszania 180 megahashów na sekundę i zużyciem energii 800 W, spotkał się z mieszanymi reakcjami społeczności Ethereum. Wydawało się, że znaczna część właścicieli platform GPU poniosła straty z powodu utraty zysków po podłączeniu ASIC, podczas gdy niektórzy zostali nawet zmuszeni do przełączenia się na inne sieci.

GPU a ASIC
GPU a ASIC

„W Whitepaper jest, że ETH będzie odporny na ASIC. Mam nadzieję, że biała księga oznacza coś” – był jednym z najważniejszych komentarzy w wątku r/EtherMining omawiającym Antminer E3 w czasie, gdy został ogłoszony. „Tylko 800 USD za 180 mh” argumentował inny użytkownik Reddita. „Hardfork or die eth.”

Niektórzy użytkownicy Ethereum sugerowali, że urządzenie do wydobywania Bitmain może prowadzić do większej centralizacji, a tym samym zwiększyć szansę na atak o 51%. Wkrótce grupa programistów zaproponowała „programowy dowód pracy” lub ProgPoW — rozszerzenie obecnego algorytmu Ethereum, Ethash, zaprojektowane w celu zwiększenia konkurencyjności procesorów graficznych, promując w ten sposób decentralizację.

Według artykułu z marca, którego współautorem jest Kristy-Leigh Minehan, współtwórca ProgPoW, około 40% współczynnika haszowania Ethereum jest generowane przez układy ASIC Bitmain. Alejandro De La Torre, wiceprezes Poolin — szóstej co do wielkości puli ETH — potwierdził, że „wydobywanie GPU nadal dominuje” w sieci Ethereum, dodając:

„Obecnie zysk z wydobywania ETH nie jest wysoki, a próg zarządzania i koszt urządzeń GPU są wyższe niż urządzeń ASIC. Jednak w porównaniu z urządzeniami ASIC, urządzenia GPU są bardziej elastyczne, ponieważ możesz przełączyć się na inne monety z różnymi algorytmami.”

ProgPoW nie został jeszcze zintegrowany z Ethereum i nie jest jasne, kiedy w końcu to nastąpi — w marcu programiści Ethereum debatowali, czy ProgPoW rzeczywiście przyniesie korzyści sieci przez prawie dwie godziny i nie osiągnęli konsensusu. Warto zauważyć, że przedstawiciel Bitmain wcześniej powiedział, że gigant sprzętu wydobywczego nie planuje przedłużenia żywotności Antminer E3, aby działał po październiku 2020 r.: „O ile nam wiadomo, wydobycie zakończy się w przybliżeniu w październiku lub jakiś czas później”.

Bezpieczna, ale niejasna przyszłość

Rzeczywiście, w przyszłości Ethereum odejdzie od wydobycia. Ethereum 2.0, które ma zostać uruchomione później w 2020 r., jest główną aktualizacją sieci w blockchain, która ma na celu przeniesienie obecnego algorytmu konsensusu PoW na PoS, w którym górnicy są wirtualni i określani są jako „walidatory bloków”.

Mówiąc dokładniej, są one wybierane losowo z uwzględnieniem zamożności użytkowników w sieci lub ich „udziału”. Innymi słowy, im więcej monet walidatorów PoS zdecyduje się postawić, tym więcej monet gromadzą jako nagrodę.

Według współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina, w wyniku przejścia sieć stanie się bezpieczniejsza i bardziej kosztowna w atakach niż Bitcoin, chociaż debata nad tym, który algorytm konsensusu jest lepszy, trwa od lat w społeczności kryptograficznej. Jednak nadal nie jest jasne, kiedy nastąpi uruchomienie Ethereum 2.0, ponieważ liczne błędy i problemy z zarządzaniem podobno opóźniają ten proces.

Przeczytaj także: Poradnik wydobycia Ethereum: Jak wydobywać ETH

Inną rzekomą zaletą systemu PoS jest to, że jest znacznie bardziej energooszczędny niż blockchainy PoW. Według danych Digiconomist, roczny całkowity ślad kryptowaluty wynosi 59,31 terawatów na godzinę, co jest porównywalne ze zużyciem energii w całym kraju Grecji. Jednak Bitcoin może nie być tak szkodliwy dla środowiska, jak się wydaje, dzięki raportowi z lipca 2019 r., który szacuje, że 74% wydobycia bitcoinów odbywa się przy użyciu odnawialnych źródeł energii.

Co się stanie z prawdziwymi górnikami Ethereum? Zgodnie z dokumentacją aktualizacji Casper, która jest częścią mapy drogowej Ethereum 2.0, sieć początkowo będzie obsługiwać model hybrydowy, który obejmowałby zarówno PoW, jak i PoS, pozostawiając trochę miejsca zarówno dla walidatorów bloków, jak i górników GPU/ASIC. „Z pewnością nastąpi okres przejściowy, w którym będą działać obie sieci”, Jack O'Holleran, dyrektor generalny Skale Network — platformy blockchain opartej na Ethereum — wyjaśnia, że ​​proces ten zajmie trochę czasu:

„Z pewnością przejście większości ETH1 w ETH2 zajmie trochę czasu — potencjalnie lata, a nie miesiące. Dobrą wiadomością o powolności tego przejścia jest to, że platformy DApps i DeFi będą mogły poruszać się w wolnym czasie w oparciu o rzeczywiste dowody rentowności, bezpieczeństwa i adopcji. To pozytywny wynik netto dla ekosystemu Ethereum.”

Do mojego czy nie do mojego?

Gdy Ethereum będzie w pełni działać na szynach PoS, górnicy będą mieli dwie opcje. Jedną z nich jest sprzedaż sprzętu i wykorzystanie tych pieniędzy, aby zgromadzić więcej ETH i zacząć obstawiać, podczas gdy drugą opcją, dostępną wyłącznie dla górników GPU, jest po prostu przełączenie się na inne sieci Ethash i kopanie altcoinów. Nick Foster, przedstawiciel amerykańskiego dealera sprzętu górniczego Kaboomracks, powiedział, że większość górników ETH wybierze drugą opcję:

„Powiedziałbym, że większość górników tak naprawdę nie zajmuje się wydobyciem, aby zdobyć ETH lub konkretną monetę. Tak, pewna liczba wydobywaj i trzymaj, ale sprzeciwiałbym się poglądowi, że duża populacja górników altcoinów trzyma swoje monety przez dowolny czas.

Foster opisał dalej, jak przeszedł na wydobycie Ravencoin (RVN), zasób blockchain Ethash peer-to-peer, z jego jednostką GPU o pojemności 3 GB, gdy wydobycie ETH stało się nieopłacalne: ze względu na stabilność i sprzedaj USD, aby zaraz potem zapłacić moją moc. Powiedziałbym, że wiele osób stosuje taką strategię”.

Jak podsumował Foster, spodziewa się, że górnicy ETH wyskoczą z sieci, podczas gdy nowi gracze – ci, którzy nie zainwestowali w infrastrukturę energetyczną lub platformy wiertnicze – będą stawiali na ETH. Opisał następujący scenariusz:

„Nie potrafię sobie wyobrazić, jak bardzo byłbym idiotą, gdybym znalazł pięcioletnią dzierżawę z mocą 0,04 USD, a ja wydobywałem ETH i zdecydowałem się sprzedać wszystko i po prostu nadal płacić moją dzierżawę, aby móc postawić ETH jako zastąpienie."

Marc Fresa, założyciel firmy Asic.to zajmującej się oprogramowaniem wydobywczym, zgodził się z tym sentymentem w rozmowie z: „Jeśli inwestujesz w wydobycie, nie chcesz się stawiać, ponieważ masz na to buildout”.

Jednym z głównych altcoinów, które mogą skorzystać na opuszczeniu Ethereum przez górników PoW, jest Ethereum Classic (ETC), bardziej konserwatywna wersja blockchaina, która podobno nie ma planów związanych z PoS. Ponieważ działa również na algorytmie Ethash, jego współczynnik haszowania może ulec znacznemu skokowi w wyniku potencjalnej migracji górników spowodowanej uruchomieniem Ethereum 2.0.

Źródło: coinful.net
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy