20 dni temu

Estonia wyjaśnia nadchodzące przepisy, nie zakaże posiadania ani handlu kryptowalutami

Rząd Estonii zatwierdził przepisy mające na celu poprawę nadzoru nad sektorem kryptowalut, który szybko się rozwinął ze względu na korzystne przepisy i klimat biznesowy. Nowe prawo, które nie zostało jeszcze przyjęte, wprowadzi surowsze wymagania dla dostawców usług, nie uniemożliwiając ich klientom posiadania lub wymiany kryptowalut.

Władze w Tallinie opracowują surowsze zasady dla dostawców usług kryptograficznych

Władza wykonawcza w Estonii przygotowała i zatwierdziła projekt przepisów mających na celu „bardziej skuteczną regulację dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi (VASP)”. Głównym celem, wyjaśniło Ministerstwo Finansów w niedzielę, jest ograniczenie ryzyka przestępczości finansowej poprzez platformy kryptograficzne zarejestrowane i działające poza krajem bałtyckim.

Nowe przepisy, które mają formę zmienionego projektu ustawy przedłożonego parlamentowi estońskiemu, wymagają od VASP identyfikacji swoich klientów w sposób, który wiązałby ich z ich transakcjami. Przepisy rozszerzają zakaz otwierania anonimowych kont wirtualnych wprowadzony w 2020 r. Po tym, jak estońskie przepisy przyjazne dla kryptowalut przyciągnęły wielu ubiegających się o licencję.

Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że przepisy nie będą miały wpływu na osoby posiadające wirtualną walutę za pośrednictwem prywatnego portfela, który nie jest zapewniany przez VASP. Nie zabrania klientom posiadania i handlu wirtualnymi aktywami i nie wymaga od nich udostępniania kluczy prywatnych do ich portfeli kryptograficznych. Jednocześnie estońscy usługodawcy nie będą mogli oferować anonimowych kont ani portfeli.

Departament podkreślił, że środki są zbliżone do zasad stosowanych w transakcjach płatniczych i bankowych. Poprawki transponują zalecenia wydane przez Grupę Specjalną ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) do prawa estońskiego. Określają one niektóre usługi związane z aktywami wirtualnymi, które nie są zdefiniowane w obecnym ustawodawstwie Estonii.

Estonia podniesie wymagania kapitałowe dla licencjobiorców kryptowalut

Ważnym aspektem nowego rozporządzenia jest wymóg, aby firmy działały lub były połączone z Estonią w celu uzyskania licencji. Boom aplikacji był w dużej mierze spowodowany obecnymi przepisami umożliwiającymi odsprzedaż firm z licencją estońską stronom trzecim. Nadzór nad takimi podmiotami okazał się niewykonalny, a władze zauważyły, że zgodnie z nowymi przepisami Krajowa Jednostka Analityki Finansowej ( FIU ) będzie mogła odrzucać takie wnioski.

Ponadto organy regulacyjne podniosą wymogi kapitałowe dla VASP z 12 000 EUR do 125 000 EUR lub 350 000 EUR, w zależności od rodzaju usług. Estoński rząd ma nadzieję, że próg zmniejszy liczbę nieaktywnych podmiotów. Ministerstwo Finansów podało również, że średni roczny obrót licencjonowanych VASP wynosi obecnie około 80 milionów euro.

Estonia ogłosiła, że ​​pracuje nad nowymi przepisami w październiku, kiedy szef FIU, Matis Mäeker, ujawnił w wywiadzie, że tylko jedna na 10 licencjonowanych firm kryptograficznych ma konto bankowe w kraju, dodając, że regulator rozważa cofnięcie wszystkich wcześniej wydanych licencje na ponowne uruchomienie autoryzacji. Do tego czasu agencja cofnęła około 2000 licencji dostawców usług wirtualnych aktywów, takich jak giełdy kryptograficzne i operatorzy portfeli.

Czy spodziewasz się, że Estonia przyjmie surowsze przepisy dla swojej branży kryptograficznej? Powiedz nam w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: news.bitcoin.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy