13 dni temu

Estonia wyjaśnia, że ​​nie zabroni kryptowalut, nowe zasady będą dotyczyć tylko VASP

  • Ministerstwo Finansów Estonii wyjaśniło, że kryptowaluty nie zostaną zakazane zgodnie z nowymi wytycznymi dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy.
  • Jednak dostawcy usług kryptograficznych (VASP) będą mieli nowe obowiązki, w tym przeprowadzanie audytów i nabywanie licencji.

Estonia wyjaśniła, że ​​nie zabroni kryptowalut w kraju, nawet jeśli dąży do zaostrzenia przepisów dotyczących prania pieniędzy.

Obecnie naród prowadzi politykę przeciwdziałania praniu pieniędzy, która wpływa na dostawców usług kryptograficznych. Projekt ustawy proponuje przepisy, które będą wymagać od firm kryptograficznych podniesienia standardów należytej staranności, przeprowadzania audytów i utrzymywania wyższego poziomu kapitału. Wraz z projektem pojawiły się pogłoski o rządowych rozprawach ze zdecentralizowanymi finansami (DeFi) i portfelami niepowiązanymi.

Co więcej, premier narodu, Kaja Kallas, został skept í CAL o powitanie Bitcoin i innych cryptocurrencies do kraju. Utrzymywała swoją pozycję pomimo lobbowania kryptowalut przez dużych graczy branżowych, takich jak Coinbase.

Czytaj więcej: Pomimo cyfrowego podejścia i lobby Coinbase, premier Estonii odrzuca Bitcoin

Estonia i aktywa kryptograficzne

„Wiem, że jeden z moich poprzedników był wielkim zwolennikiem kryptowalut, ale jestem bardzo ostrożny” – powiedział Kallas w poprzednim wywiadzie.

Insynuowała również , że nie ma możliwości, aby Estonia zalegalizowała Bitcoin jako legalny środek płatniczy jak Salwador.

Jesteśmy wrażliwi na te kwestie, a kryptowaluta, sposób jej wykorzystania, to duży problem, ponieważ widać cyberataki i łatwość wypłacania pieniędzy przez firmy.

Ministerstwo Finansów Estonii przedstawiło jednak oświadczenie wyjaśniające, że nowe zasady mają zastosowanie wyłącznie do dostawców usług wirtualnych (VASP). Tego rodzaju gracze obsługują aktywa kryptograficzne w imieniu swoich klientów. Obywatele Estonii mogą zatem nadal swobodnie handlować lub kupować zasoby cyfrowe.

„Ustawodawstwo nie zawiera żadnych środków zabraniających klientom posiadania i handlu wirtualnymi aktywami i w żaden sposób nie wymaga od klientów udostępniania swoich kluczy prywatnych do portfeli”, czytamy w oświadczeniu, dodając: „Rozporządzenie nie dotyczy osób, które posiadają wirtualne waluta za pośrednictwem prywatnego portfela niedostarczonego przez VASP.”

Nowe wymagania dla dostawców usług kryptograficznych

Proponowane wytyczne ograniczają VASP możliwość otwierania i posiadania anonimowych portfeli kryptowalutowych, zwiększając nadzór rządu nad przepływem ich pieniędzy. Zgodnie z oficjalną stroną internetową rządu, nowy projekt ustawy pojawił się po tym, jak Grupa Zadaniowa ds. Działań Finansowych (FATF) wezwała do regulacji kryptowalut i VASP.

W 2017 roku Estonia zezwoliła na wydawanie licencji na prowadzenie działalności VASP, co czyni ją jednym z pierwszych krajów na świecie, które to zrobiły. Z czasem jednak narosły obawy, że kraj stanie się wylęgarnią prania brudnych pieniędzy. Z tego powodu cofnięto 2000 licencji VASP, pozostawiając licencje tylko 400 firmom. Ponadto nowe wytyczne stanowią, że nowe licencje będą wydawane wyłącznie firmom z siedzibą w Estonii, które podlegają kontroli regulacyjnej.

Źródło: www.crypto-news-flash.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy