20 dni temu

Społeczność EOS wypycha oryginalnego programistę łańcucha w akcie zdecentralizowanego zarządzania

8 grudnia społeczność EOS głosowała za wykryciem płatności dla swojego dewelopera, Block.one, ze względu na brak przejrzystości finansowej i powolny postęp w łańcuchu. Z kolei społeczność EOS, reprezentowana przez ENF (EOS Network Foundation), będzie nadal przewodzić sieci EOS jako największemu na świecie DAO.

Co poszło nie tak między społecznością EOS a deweloperem, który zbudował łańcuch?

Co to jest łańcuch EOS?

Uruchomiony w czerwcu 2018 r. EOS jest publicznym łańcuchem, który może uruchamiać wiele aplikacji i ma stać się Windowsem blockchain, z milionem transakcji na sekundę (TPS) w celu wsparcia programistów.

Początkowo EOS pozyskał 4,2 miliarda dolarów finansowania, co czyni go najwyższym w historii ICO. Po przejściu głównej sieci do trybu online EOS doświadczył gwałtownego rozwoju ekosystemu. Analitycy nazwali EOS kluczowym graczem Blockchain 3.0, a nawet „zabójcą Ethereum”.

Jednak EOS powoli spada po krótkotrwałym boomie. Według Footprint Analytics do 21 grudnia TVL sieci EOS spadł na 34. miejsce spośród wszystkich sieci publicznych.

Analiza śladu: EOS Chain TVL
Analiza śladu: EOS Chain TVL

Ponadto ekosystem EOS składa się z projektów DEX, pożyczek, aktywów i zysków, przy czym DEX są dominujące.

Footprint Analytics: EOS Chain TVL według kategorii
Footprint Analytics: EOS Chain TVL według kategorii

Dlaczego EOS spada?

Większość ludzi obwinia Block.one, twórcę EOS, za słabą wydajność łańcucha bloków. Według wielu członków społeczności prace programistyczne były powolne, niskiej jakości i nie spełniły początkowych obietnic, w tym wizji rozwiązań cross-chain, miliona transakcji na sekundę i nie tylko. Dzięki finansowaniu w wysokości 4,2 miliarda dolarów, EOS nadal nie ma oczekiwanych przez wielu zachęt ekosystemowych. W porównaniu ze wszystkimi zachętami i hackathonami z obecnie wschodzących sieci, EOS był rozczarowujący.

Ponadto, chociaż EOS korzysta z mechanizmu konsensusu DPOS (proof-of-stake), wielu kwestionuje brak decentralizacji, ponieważ jego super-węzły są zdominowane przez kilka dużych firm. Wreszcie skrytykował Block.one za brak przejrzystości finansowej.

Społeczność EOS odrzuca Block.one

8 listopada Block.one ogłosił, że przekazuje 45 milionów tokenów EOS do Helios, nowego narzędzia prowadzonego przez Brocka Pierce'a, w celu tworzenia funduszy venture capital, rozwijania produktów finansowych na poziomie instytucjonalnym i budowania infrastruktury dla deweloperów.

Gotowe do sprzedaży tokeny nie należą do Block.one, a ENF (EOS Network Foundation, przedstawiciel społeczności EOS) zdecydowanie sprzeciwia się sprzedaży. Po ponad miesiącu negocjacji w końcu zdecydowali, że

  • Block.one musi przeznaczyć 45 milionów EOS na Helios, 30 milionów na ENF, 1 milion na Pomelo, platformę finansowania ekosystemu EOS i 1 milion na EdenOS, system zarządzania.
  • Adres IP związany z EOS, w tym konta społeczności i nazwy domeny eos.io, muszą zostać zwrócone społeczności.

Jednak chociaż Block.one zgodnie z obietnicą przesłał 32 miliony EOS do ENF, Pomelo i EdenOS, nie zwróciły społeczności związanych z EOS adresów IP.

W odpowiedzi ENF zamroziła saldo EOS na koncie Block.one poprzez głosowanie węzłów i zażądała, aby Block.one wycofał swoje zasoby EOS w ciągu jednego dnia i zwrócił EOSIO IP społeczności. W tym samym czasie społeczność EOS zdecydowała się zatrzymać płatności na Block.one.

20 grudnia lider ENF Yves La Rose napisał na Twitterze, aby ogłosić, że społeczność EOS zdecydowała się zrezygnować z własności intelektualnej związanej z EOS i planuje odbudować markę i bazę kodów EOS IP.

Ponadto założyciel EOS Network Daniel Larimer wyraził poparcie dla tej decyzji:

„Konsensus oznacza »dobrowolne stowarzyszenie« i prawo do »mówienia nie«” – napisał. „Oddzielenie czasami oznacza, że ​​jedna osoba dobrowolnie opuszcza wszystkich, a także oznacza, że ​​wszyscy opuszczają jedną osobę”.

„Deklaracja Niepodległości” EOS

Odkąd ENF zerwało z Block.one, ENF opublikowało swój plan dotacji 10 grudnia, starając się stworzyć otwarty i przejrzysty system składania wniosków.

Założyciel EOS, Dan Larimer, powiedział, że opracowywana jest wizja, mapa drogowa i promocja sprzedaży w celu dołączenia do EOS. EOS wkrótce stanie się DAO DAO, konta będą bezpłatne, a niezliczone osoby zostaną nagrodzone za wkład i zaproszenie innych, którzy zrobią to samo.

EOS ogłosił również harmonogram aktualizacji.

Po raz pierwszy EOS będzie działał bez Block.one.

Streszczenie

„Nigdy nie lekceważ siły małej grupy zaangażowanych ludzi w zmienianiu świata. W rzeczywistości jest to jedyna rzecz, jaka kiedykolwiek miała” (Yves La Rose

Głosowanie przeciwko Block.one jest jednym z pierwszych poważnych przykładów zdecentralizowanego zarządzania w działaniu. Wraz z ciągłym pojawianiem się publicznych sieci i rozkwitem DeFi i GameFi, ludzie mogą spojrzeć na głosowanie EOS, aby zobaczyć, że zdecentralizowane zarządzanie może być czymś więcej niż tylko modnym hasłem.

Ten raport został dostarczony przez Footprint Analytics.

Co to jest ślad

Footprint Analytics to wszechstronna platforma analityczna do wizualizacji danych łańcucha bloków i odkrywania spostrzeżeń. Czyści i integruje dane w łańcuchu, dzięki czemu użytkownicy na dowolnym poziomie doświadczenia mogą szybko rozpocząć badanie tokenów, projektów i protokołów. Dzięki ponad tysiącowi szablonów pulpitów nawigacyjnych oraz interfejsowi typu „przeciągnij i upuść” każdy może w ciągu kilku minut zbudować własne, spersonalizowane wykresy. Odkrywaj dane blockchain i inwestuj mądrzej dzięki Footprint.

Źródło: cryptoslate.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy