13 dni temu

Energooszczędne i przyjazne dla środowiska kryptowaluty

Ostatnio pojawiło się sporo kontrowersji dotyczących zużycia energii przez bitcoin i jego szerszego wpływu na środowisko.

Osoby niedoinformowane mają tendencję do umieszczania wszystkich kryptowalut pod jednym parasolem „szkodliwym dla środowiska”. Niestety, prawodawcy i ci, którzy kształtują politykę, często żywią błędne wyobrażenia na temat kryptowalut i branży blockchain. Te nastroje następnie spływają do świadomości publicznej, która następnie zaczyna walić w stół w prawodawców, aby „zrobić coś z wpływem kryptowalut na środowisko”. Cykl trwa.

W rzeczywistości wiele osób w branży blockchain i kryptowalut pracuje nad bardziej energooszczędnymi i zrównoważonymi rozwiązaniami.

W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najbardziej energooszczędnych, a zatem przyjaznych dla środowiska kryptowalut i łańcuchów bloków, jakie istnieją obecnie. Przyjrzymy się również innym blockchainom, które próbują wymyślić innowacyjne mechanizmy konsensusu w celu zmniejszenia i zrównoważenia zużycia energii kryptograficznej, oraz czy te rozwiązania są skalowalne.

Przyjazne dla środowiska i energooszczędne kryptowaluty

Hashgraf Hedery (HBAR)

W 2021 r. Centrum Technologii Blockchain w University College London (UCL) stwierdziło, że Hedera Hashgraph jest jedną z najbardziej energooszczędnych platform technologii rozproszonej (DLT). Firma UCL przyjrzała się kilku łańcuchom bloków typu Proof-of-Stake i określiła oczekiwane zużycie energii na transakcję jako funkcję obciążenia sieci .

Spośród łańcuchów blokowych modelowanych przez UCL (które obejmowały Ethereum 2.0, Cardano i Polkadot) stwierdzono, że Hedera była najbardziej energooszczędna . Stwierdzono, że Hedera zużywa około 0,00002 – 0,00004 kilowatogodzin na transakcję . Dla porównania oszacowano, że Ethereum 2.o może zużyć do 0,5 kilowatogodzin na transakcję.

Technologia DLT, stworzona przez profesora Leemona Bairda, wykorzystuje mechanizm znany jako „plotki o plotkach”, aby osiągnąć konsensus w swojej sieci, która zużywa o rząd wielkości mniej energii niż wydobycie dowodów pracy.

Oprócz zużywania bardzo małej ilości energii na transakcję na dużą skalę, Hedera Hashgraph jest również ujemna pod względem emisji dwutlenku węgla . Osiąga to poprzez kwartalne zakupy kompensacji emisji dwutlenku węgla. Dr Baird powiedział, że decyzja Hedery, aby stać się ujemną pod względem emisji dwutlenku węgla, była napędzana chęcią bycia „ najbardziej zrównoważoną zdecentralizowaną księgą dla gospodarki cyfrowej”.

hedera-hashgraf
hedera-hashgraf

Hedera (HBAR)

Cena £
0,291118 zł

Algorand (ALGO)

Algorand to blockchain typu Pure Proof-of-Stake, zaprojektowany przez cenionego profesora MIT Silvio Micali.

Podobnie jak Hedera Hashgraph, mechanizm konsensusu Algoranda jest niezwykle energooszczędny na dużą skalę.

Pure Proof of Stake różni się nieco od innych typów Proof of Stake. Osoba posiadająca ALGO nie musi blokować swoich tokenów. Każdy, kto ma w swoim portfelu tokeny, może stawiać i zarabiać odsetki.

Wpływ użytkowników na sieć jest wprost proporcjonalny do liczby posiadanych przez nich ALGO. Użytkownicy mogą głosować na konsensus, o ile są online. Ponadto dobór użytkowników do głosowania i wybierania bloków jest całkowicie losowy. Ostateczność bloku osiąga się w ciągu kilku sekund i nie ma gwarancji rozwidlenia. Gwarancja braku tworzenia się soft forków w sieci zapewnia, że ​​energia nie jest niepotrzebnie marnowana (jak to ma miejsce w sieciach POW, takich jak bitcoin, gdzie pozostaje tylko jeden soft fork, a pozostałe są odrzucane). Ze względu na protokół konsensusu, którego używa Algorand, energia zużywana do uruchomienia węzła w sieci jest znikoma – w rzeczywistości można uruchomić węzeł na małym urządzeniu, takim jak raspberry pi .

W badaniu UCL oszacowano również zużycie energii przez Algorand jako funkcję obciążenia sieci . Okazało się, że będzie to około 0,00017 – 0,00534 kilowatogodzin na transakcję .

W kwietniu 2021 r. Algorand opublikował komunikat prasowy, w którym zobowiązał się do zostania „najbardziej ekologicznym łańcuchem bloków” i ogłosił partnerstwo z ClimateTrade , liderem w zakresie przejrzystości i identyfikowalności emisji dwutlenku węgla.

Aby stać się ujemnym pod względem emisji dwutlenku węgla , Algorand i ClimateTrade wdrożyły wyrocznię zrównoważonego rozwoju, która notarialnie poświadcza ślad węglowy Algorand w łańcuchu dla każdej epoki (określona liczba bloków). Korzystając z inteligentnych kontraktów, Algorand następnie blokuje równoważną kwotę kredytu węglowego jako ASA (Algorand Standard Asset) w zielonym skarbcu, tak aby jego protokół nadal działał jako ujemny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Algorand
Algorand

Algorand (ALGO)

Cena £
1,58 zł

Tezos (XTZ)

Tezos to kolejny blockchain typu Proof-of-Stake, który twierdzi, że jest niezwykle energooszczędny i przyjazny dla środowiska.

PricewaterhouseCoopers przeprowadził niezależny przegląd śladu węglowego węzłów w sieci Tezos zgodnie z wymaganiami norm ISO 14040 i 14044 . Przegląd wykazał, że całkowity roczny ślad węglowy Tezos odpowiada średniemu śladowi energetycznemu 17 obywateli świata .

Ponadto badanie przeprowadzone przez University College London , które zbadało zużycie energii jako funkcję obciążenia sieci , oszacowało, że Tezos zużywa od 0,00036 do 0,01096 kilowatogodzin na transakcję – co było znacznie niższe niż w przypadku Ethereum, Bitcoin, Cardano i innych popularnych blockchainów. .

tezos
tezos

Tezos (XTZ)

Cena £
4,42 $

ODROBINA

IOTA to przyjazna dla środowiska kryptowaluta skoncentrowana na internecie rzeczy. IOTA wykorzystuje mechanizm znany jako „Tangle”, którego struktura danych umożliwia równoległe dodawanie transakcji, w przeciwieństwie do alternatyw blockchain. To sprawia, że ​​IOTA jest niezwykle energooszczędna.

W maju 2021 r., po ostatniej aktualizacji ich sieci, Fundacja IOTA opublikowała wyniki przeprowadzonego przez siebie testu dotyczącego zużycia energii przez jeden z ich węzłów sieciowych, który został uruchomiony na urządzeniu Raspberry Pi. Ich test wykazał, że węzeł Raspberry Pi 4 zużywa nieco ponad jedną milionową kWh na wiadomość/transakcję IOTA .

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez Islamski Uniwersytet Azad w Iranie przed aktualizacją sieci wykazały, że IOTA zużyła około 0.00016 kilowatogodzin na każdą transakcję .

Dane te wskazywałyby, że IOTA jest jednym z najbardziej energooszczędnych obecnie istniejących blockchainów.

odrobina
odrobina

IOTA (MIOTA)

Cena £
1,21 USD

Falowanie (XRP)

XRP to przyjazna dla środowiska kryptowaluta, która koncentruje się na płatnościach i rozliczeniach transgranicznych.

W przeciwieństwie do Bitcoina, całość istniejącego XRP została „wstępnie wydobyta”, więc do działania kryptowaluty nie jest potrzebne żadne energochłonne kopanie. Oznacza to, że w procesie transakcyjnym nie marnuje się żadna energia.

Ripple, firma stojąca za XRP, przyznaje, że XRP został „zaprojektowany z myślą o zrównoważonym rozwoju” i „jest z natury zieloną walutą”.

XRP Ledger opiera się na unikalnym mechanizmie konsensusu, który wykorzystuje znikomą ilość energii do potwierdzania transakcji w sieci.

Ripple oszacował, że XRP zużywa około 0,0079 Kilowatogodziny na transakcję . Obliczono również, że XRP zużywa rocznie 474 000 kWh energii. Dla celów porównawczych Bitcoin i Ethereum zużywają rocznie około 57 miliardów kWh i 3 miliardy kWh .

xrp
xrp

XRP (XRP)

Cena £
0,771749 zł

Sieciowy token energetyczny (EWT)

Energy Web Token (EWT) to kryptowaluta Energy Web Chain (uruchomiona w czerwcu 2019 r.), której celem jest zbudowanie bardziej identyfikowalnego, zdemokratyzowanego i zdekarbonizowanego systemu energetycznego, umożliwiając programistom tworzenie całkowicie dostosowanych zdecentralizowanych aplikacji (Dapps) specyficznych dla energii sektor.

EWT ma na celu zmniejszenie marnotrawstwa energii poprzez umożliwienie ludziom wyposażonym w urządzenia wytwarzające energię elektryczną (np. panele słoneczne, pompy ciepła, baterie itp.) stać się producentami energii w celu zmniejszenia zależności od paliw kopalnych poprzez łączenie się z łańcuchem bloków w celu sprzedaży nadmiaru mocy elektrycznej do najbliższego użytkownika dla najwyższego „licytanta”.

Energy Web Chain opiera się na czujnikach pozałańcuchowych, zwanych Oracle, które dostarczają dane ze świata rzeczywistego do aplikacji Energy Web Dapp w celu wyzwalania inteligentnych kontraktów i monitorowania cen aktywów energetycznych, wykorzystania zasobów i odpadów.

EWT nie jest tokenem ERC 20 i zamiast tego wykorzystuje konsensus dowodu autorytetu (PoA) z pomocą walidatorów w sektorze energetycznym i jest pomostowany, umożliwiając przeniesienie EWT do sieci głównej Ethereum, dzięki czemu EWT jest interoperacyjny w różnych łańcuchach bloków.

EWT jest wspierany przez Energy Web Foundation (organizację non-profit), w ramach partnerstwa między Rocky Mountain Institute i Grid Singularity .

Fundacja uruchomiła zdecentralizowany system operacyjny Energy Web (EW-DOS), który pozwala użytkownikom kontrolować i zarządzać swoimi systemami elektrycznymi online.

energia-web-token
energia-web-token

Sieciowy token energetyczny (EWT)

Cena £
$8,64

Chia (XCH)

Chia (XCH) działająca w sieci Chia (założona przez Brama Cohena z BitTorrenta) ma na celu rozwiązanie niezrównoważonego energochłonnego procesu obliczeniowego związanego z kryptowalutami dowodu pracy i twierdzi, że wykorzystuje zaledwie 0,16% rocznego zużycia energii przez Bitcoin i 0,36% Ethereum!

Aby porównać górnictwo i rolnictwo, zobacz szczegóły tutaj .

Sieć Chia zużywała średnio 47 752 kilowatów (kW) na dzień 19 lipca 2021 r., przy obecnej przestrzeni sieciowej 31,0 EiB.

Chia twierdzi również, że jest najbardziej zdecentralizowanym blockchainem, z około 350 000 węzłów wykorzystujących pierwszy nowy konsensus Nakamoto (tj. który z łańcuchów blokowych ma najdłuższy, będzie tym, który pozostałe węzły zaakceptują jako ważny i z którym współpracują) od 2009 roku.

Jednak Chia nie opiera się na dowodach pracy (PoW), a zamiast tego używa formy algorytmu konsensusu, który nazywa konsensusem 'Proof Of Space and Time' (PoST), aby wykorzystać (lub 'farmować') niewykorzystaną przestrzeń dyskową na komputerach (tj. „działki”).

Nie mylić z pomysłem Enronu, który wykorzystuje niewykorzystaną przepustowość Internetu, ponieważ ludzie Chia z niewykorzystaną przestrzenią dyskową (o łącznej pojemności 300 GB lub więcej) na normalnym sprzęcie (z procesorem z czterema rdzeniami) mogą hodować Chia przez przeznaczając część miejsca na dysku na działki, które mają być uprawiane dla algorytmu konsensusu, zamiast polegać na niezwykle energochłonnym górnictwie.

Jednak rolnictwo Chia jest bardzo trudne w przypadku dysków twardych, może skrócić żywotność dysku twardego o pojemności 512 GB z dekady do 40 dni i może unieważnić gwarancje na urządzenia .

Jednak w związku z tym fundacja ogłosiła na początku 2021 r., że Chia może być hodowana bezpośrednio na serwerach w chmurze Amazon Web Services (AWS), dzięki czemu każdy, kto ma komputer, połączenie internetowe, wolne miejsce do przechowywania i wystarczającą moc procesora, może uczestniczyć w rolnictwie. . Kontrastuje to z drogim specjalistycznym sprzętem potrzebnym do kopania Bitcoina.

Innym kontrastem do ograniczonej podaży 21 milionów tokenów Bitcoina jest przewidywalne podejście Chia do ciągłej inflacji. Przeczytaj Białą Księgę Biznesu Chia .

Chia osiągnęła najwyższy poziom 1600 USD w połowie maja 2020 r., ale od tego czasu gwałtownie spadła i w styczniu 2022 r. osiągnęła poziom około 100 USD.

Skomentuj poniżej, czy uważasz, że Chia jest opłacalnym projektem w dłuższej perspektywie, czy też martwisz się o duże straty w sprzęcie?

chia
chia

Chia (XCH)

Cena £
92,78 zł

Przyjazne dla środowiska krypto: przyszłe zmiany

Obecnie dużo uwagi poświęca się wpływowi kryptowaluty na środowisko. Ponieważ coraz więcej liderów w przestrzeni kryptograficznej patrzy na zrównoważony rozwój i zużycie energii przez rozproszone rejestry i łańcuchy bloków, postaramy się okresowo aktualizować ten artykuł.

Daj nam znać w komentarzach, jeśli uważasz, że pominęliśmy kryptowalutę, która jest bardziej energooszczędna i przyjazna dla środowiska niż te wymienione powyżej.

Zastrzeżenie: autor (autorzy) mogą inwestować w niektóre lub wszystkie wymienione krypty.

Źródło: ledgernomic.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy