21 dni temu

Pożyczki DeFi | Jak to działa, ceny i platformy

Chociaż koncepcja „pożyczek” finansowych istnieje od eonów, pożyczki DeFi są najnowszą innowacją i działają za pośrednictwem platformy pożyczkowej DeFi lub protokołów DeFi, które oferują pożyczki kryptowalutowe w sposób pozbawiony zaufania.

W przeciwieństwie do zwykłego ekosystemu finansowego, przestrzeń DeFi działa bez żadnej trzeciej części władzy centralnej. Pożyczki DeFi pozwalają posiadaczom umieszczać swoje monety na platformach pożyczkowych DeFi w celu udzielania pożyczek i zarabiać odsetki bez pośredników.

DeFi lub Decentralized Finance to ekosystem aplikacji finansowych zbudowany na technologii blockchain. Ekosystem DeFi rozpoczął się w sieci Ethereum i jest zbudowany na samorealizujących się inteligentnych kontraktach, które nie wymagają pośrednika będącego stroną trzecią. Opiera się na sieci peer-to-peer w celu ustanowienia zdecentralizowanych aplikacji, aktywów i protokołów, które zapewniają szereg usług finansowych i funkcji podobnych do tych oferowanych przez konwencjonalne banki i pośredników finansowych.

Czytaj dalej, aby bliżej przyjrzeć się, jak działają pożyczki DeFi i jak popchnęły finanse w nowym kierunku.

Jak działa pożyczanie DeFi?

Pożyczki DeFi umożliwiają handlowcom zgłaszanie swoich kryptowalut do celów pożyczkowych na platformie bez dostępu do ich danych przez organ centralny. Umożliwia przejrzysty i prosty dostęp do aktywów z dowolnego miejsca na świecie dla każdej transakcji finansowej bez ingerencji strony trzeciej.

DeFi ma maksymalną stopę wzrostu kredytów i oferuje korzyści kredytowe zarówno kredytodawcom, jak i kredytobiorcom. Zapewnia również możliwości handlu depozytami zabezpieczającymi, umożliwiając długoterminowym inwestorom pożyczanie swoich aktywów przy jednoczesnym uzyskiwaniu wyższych stóp procentowych.

Te protokoły Defi pozwalają użytkownikom pożyczać pożyczki po obniżonych stopach procentowych. Użytkownicy mogą wymieniać pieniądze fiducjarne na kryptowalutę na scentralizowanych giełdach, a następnie pożyczać je na giełdzie zdecentralizowanej.

Zdefiniuj platformy pożyczkowe

Korzystając z protokołów DeFi, takich jak Aave, użytkownicy zainteresowani zostaniem „pożyczkodawcą” muszą przenieść swoje środki na tak zwany „rynek pieniężny” za pomocą inteligentnej umowy, po czym tokeny stają się dostępne do pożyczania innym użytkownikom.

Finansowanie kryptowalut umożliwia inwestorom pożyczanie gotówki lub aktywów kryptograficznych poprzez zastawienie ich kryptowalut jako zabezpieczenia. Pożyczkodawca zachowuje własność aktywów podczas korzystania z pożyczek kryptograficznych. Jednak krypto dostarczone jako zabezpieczenie nie może zostać przeniesione w okresie kredytowania.

Proces jest stosunkowo prosty i opisany poniżej:

  • Użytkownicy pożyczają kryptowaluty, zwykle stablecoiny, na platformę pożyczkową, aby zarabiać odsetki bez papierkowej roboty.
  • Kontakt nawiązuje się z platformą pożyczkową, a pożyczkobiorca wnioskuje o pożyczkę.
  • Pożyczkobiorca gwarantuje kryptowalutę jako ubezpieczenie pożyczki. Pożyczka jest następnie akceptowana, a platforma kryptograficzna dołącza zabezpieczenie. Kredytobiorca musi spłacić całą kwotę przed odzyskaniem funduszu zabezpieczającego.
  • Aby utrzymać wartość zabezpieczenia powyżej wartości pożyczek, platforma może upłynnić pożyczkę użytkowników na stablecoiny, jeśli ich zabezpieczenie spadnie poniżej określonego przedziału.

Poniżej znajdują się niektóre z najpopularniejszych platform pożyczkowych DeFi:

Aave

Uruchomiony w 2020 r. Aave jest otwartym protokołem pożyczkowym DeFi opartym na Ethereum, który pozwala użytkownikom pożyczać aktywa, jednocześnie uzyskując odsetki od aktywów, które muszą zaoferować protokołowi. Protokół DeFi umożliwia pożyczkodawcom gromadzenie aktywów w puli, a w zamian otrzymuje się równoważną ilość tokenów.

Algorytmicznie Aave dostosowuje stopy procentowe od aktywów kryptograficznych zgodnie z popytem i podażą protokołu. Stopa procentowa, którą zarabiasz dzięki depozytom, może zrównoważyć oprocentowanie, które użytkownicy gromadzą dzięki pożyczaniu.

Z łączną wartością 18,44 mld USD oraz kilkoma testami i audytami przeprowadzonymi przez strony trzecie, Aave jest uważany za jeden z najbardziej bezpiecznych protokołów DeFi, uzyskując wynik bezpieczeństwa 95.

Producent

Maker to unikalna platforma pożyczkowa DeFi oparta na Ethereum, która emituje tylko token DAI, stablecoin powiązany z 1 USD. Maker ma wtórny token, MKR. Posiadacze tokenów mogą głosować w kwestiach zarządzania, takich jak zmiana opłaty stabilizacyjnej i alternatywne parametry ryzyka.

Maker jest otwarty dla każdego, kto tworzy skarbiec, aby zdeponować zabezpieczenia, takie jak USDC, ETC lub inne aktywa, i odtworzyć DAI w odniesieniu do zabezpieczenia.

Z całkowitą wartością 15,74 mld USD i wynikiem bezpieczeństwa 85, Maker jest jedną z najbezpieczniejszych platform.

Pogarszać

Compound to oparta na Ethereum autonomiczna, algorytmiczna aplikacja pożyczkowa DeFi, która wykorzystuje podejście rynku pieniężnego w świecie kryptowalut. Umożliwia każdemu deponowanie aktywów w pulach płynności społeczności oraz rozpoczęcie handlu i naliczania odsetek bez ustalonego czasu trwania pożyczki.

Związek ma łączną wartość 15,74 mld USD i jest uważany za bezpieczną platformę z oceną bezpieczeństwa 95.

Alchemik

Alchemix to oparta na pożyczkach platforma Ethereum DeFi, która wykorzystuje nową metodę, w której pożyczki są spłacane automatycznie w czasie. W zamian za zdeponowanie DAI w inteligentnym kontrakcie, użytkownik otrzymuje token reprezentujący potencjalny przyszły zysk z wpłaty.

Możesz uzyskać dostęp do wszystkich tych platform DeFi za pośrednictwem CoinStats Wallet, Twojej bramy do DeFi, która pozwala sprzedawać, wymieniać, kupować, pożyczać, zarabiać i śledzić wszystkie swoje cyfrowe zasoby z jednego miejsca.

Oprocentowanie pożyczek DeFi

Najważniejszą przewagą pożyczek DeFi nad tradycyjnymi pożyczkami finansowymi jest umożliwienie użytkownikom uzyskiwania wysokich stóp procentowych, z zarobkami w zakresie od 5% do 15% RRSO (roczna stopa zwrotu).

Zarabianie opłat za protokół

Protokoły DeFi pobierają niewielkie opłaty za czynności takie jak pożyczanie, zamiana i pożyczanie aktywów. Kilka projektów DeFi alokuje część zarobionych opłat innym użytkownikom w zamian za zapewnienie płynności.

Dane z CoinStats pokazują oprocentowanie i opłaty na różnych protokołach. Obecnie Aave, Compound i Uniswap należą do najlepiej zarabiających w oparciu o Ethereum.

Opłaty za gaz

Opłaty za gaz lub opłaty transakcyjne to opłaty pobierane przez deweloperów w celu przetwarzania transakcji na blockchainie Ethereum – gdzie odbywa się większość transakcji DeFi.

W czerwcu 2020 r. łączna opłata za gaz potrzebna do przeprowadzenia transakcji na Ethereum wyniosła 0,45 USD, podczas gdy we wrześniu odnotowała wzrost o 2,686%, co daje nową opłatę 12,54 USD.

W ostatnim kwadrancie roku nastąpił spadek opłat ze względu na spowolnienie aktywności, ale 4 stycznia 2021 r. zarejestrowano 17,56 USD jako średnia opłata za gaz za transakcję, najwyższa jak dotąd cena.

Żółta księga Ethereum narzuca, że ​​każda transakcja przyciąga co najmniej 21 000 gazu, który większość platform przyjmuje następnie jako swój domyślny limit. Użytkownik musi ustawić „limit” gazu i „zużyty” gaz. Współzależność tych dwóch będzie regulować cenę – im wyższy jest Twój limit gazu, tym szybciej będą realizowane Twoje transakcje.

Źródło: ycharts.com

Ryzyko związane z pożyczkami DeFi

Słuszne jest założenie, że pożyczki DeFi oferują jedno z najbardziej niezawodnych i atrakcyjnych metod uzyskiwania dochodu pasywnego, ze znacznie wyższymi stopami procentowymi w porównaniu z tradycyjnymi instytucjami finansowymi. Jednak, jak w przypadku każdej instytucji finansowej, istnieje kilka zagrożeń.

Oto trzy najważniejsze zagrożenia, które każdy powinien znać przed pożyczeniem aktywów kryptograficznych:

  • Utrata nietrwała

Inwestując swoje aktywa w pulę płynności, ryzykujesz „nietrwałą stratą”.

Nietrwała strata ma miejsce, gdy aktywa, które inwestor blokuje w puli płynności, zmieniają cenę po zdeponowaniu. Powoduje to stratę, w przeciwieństwie do zwykłego trzymania aktywów w portfelu kryptograficznym przez dostawcę płynności.

Ryzyko utraty wartości w dużej mierze zależy od systemu Automated Market Maker używanego przez popularne pule płynności. Pule DeFi muszą utrzymywać stosunek aktywów wynoszący dwa tokeny. Na przykład pula ETH/LINK może mieć stały stosunek odpowiednio 1:50, więc każdy, kto chce zaoferować płynność w puli, musiałby zdeponować zarówno Ether, jak i Link w tym samym stosunku.

  • Ataki na pożyczki błyskawiczne

Pożyczki Flash to nowa generacja pożyczek, które nie wymagają zabezpieczenia. Pożyczki Flash wykorzystują inteligentne kontrakty, aby zmniejszyć ryzyko związane z pożyczkami niezabezpieczonymi.

Pożyczkobiorcy są jednak zobowiązani do spłaty całej pożyczonej pożyczki w ramach tej samej transakcji, zwykle w ciągu kilku sekund. Transakcja jest cofana, jeśli pożyczkobiorca nie spłaci pożyczki.

  • Uchwyty do dywanów DeFi

DeFi Rug-pulls to nowy rodzaj oszustwa związanego z wyjściem ze zdecentralizowanych finansów.

Platformy DeFi nie mają regulacji, takich jak tradycyjne systemy finansowe, a zaufanie użytkowników do platform, na których zdecydują się handlować swoimi aktywami, jest zwykle naruszane przez Rug-puls.

Nowa kryptowaluta jest tworzona przez programistów i łączona ze znaczącą kryptowalutą, taką jak Ether, a następnie tworzona jest pula płynności. Zachęca się ludzi do wpłacania swoich aktywów do puli obietnicami wysokiego oprocentowania. Po szeroko zakrojonym marketingu przeprowadzonym na nowo stworzonym tokenie, pula zyskuje znaczną ilość wiodącej kryptowaluty.

Tylne drzwi, które są celowo zakodowane w inteligentnej umowie tokena, są następnie wykorzystywane do wybijania milionów nowych monet, a następnie do sprzedaży popularnej kryptowaluty.

Ten akt osusza górną kryptowalutę w puli, pozostawiając w niej miliony bezwartościowych monet, a programiści znikają bez śladu. Znanym przykładem ryzyka związanego z Rug-pull jest sytuacja, gdy w 2020 roku założyciel SushiSwap Chief Nomi zlikwidował swoje tokeny SUSHI po zebraniu zabezpieczenia o wartości ponad miliarda dolarów.

Jak uniknąć zagrożeń związanych z pożyczkami DeFi?

Pomimo wzrostu oszustw finansowych, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć w celu zbadania ryzyka przed zainwestowaniem w platformę pożyczkową.

Podsumowaliśmy je dla Ciebie:

Krok 1: Sprawdź integralność zespołu w innych projektach.

Krok 2: Uważnie przeczytaj oficjalny dokument projektu.

Krok 3: Sprawdź, czy strona trzecia przeprowadziła audyt kodu projektu.

Krok 4: Bądź świadomy sygnałów ostrzegawczych, takich jak nierealistyczne stopy procentowe, przesadne promocje i strategie marketingowe.

Wniosek

Pożyczki DeFi to naprawdę fascynująca technologia, która może zmienić światowy system finansowy. Próbuje zdecentralizować podstawy tradycyjnych usług finansowych, takich jak handel, inwestycje, pożyczki, pożyczki i ubezpieczenia.

Jako pierwszy globalny system finansowy ukształtowany przez samą populację, zdecentralizowane pożyczki finansowe stworzyły nowe perspektywy dla świata finansów dzięki gigantycznym postępom w możliwościach finansowych.

Źródło: coinstats.app
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy