21 dni temu

COC#8: Przegląd Bitcoina 2021 przy użyciu danych w łańcuchu i związanych z ceną

Cycling On-Chain to miesięczna kolumna, która wykorzystuje dane dotyczące łańcucha i ceny, aby lepiej zrozumieć ostatnie ruchy na rynku bitcoinów . Ta ósma edycja zawiera przegląd roku 2021, a następnie ocenia, jak wyglądają obecne trendy w 2022 roku.

Rok skromnego wzrostu

Cena bitcoina otworzyła rok na poziomie 27 346 USD (na Krakenie) i właściwie nigdy się nie obejrzała. Nadzieje były bardzo wysokie, co w dużej mierze było spowodowane instytucjonalnym strachem przed utratą (FOMO), który wywołali Michael Saylor i MicroStrategy, w połączeniu z modelami PlanB Stock-to-Flow (S2F) i S2F Cross Asset (S2FX), które przewidywały cenę odpowiednio około 100 000 i 288 000 USD.

Bitcoin nigdy nie osiągnął tych cen w 2021 roku, ale w listopadzie ustanowił nowy rekord wszechczasów na poziomie 68 991 USD (na Krakenie). Rok zamknął ceną 46 150 USD, co oznacza wzrost o 18 804 USD (68,8%) od początku roku. Pełna historia cen Bitoina z 2021 r. (na Kraken) jest pokazana na rysunku 1.

Rysunek 1: Cena Bitcoin (XBT) w dolarach amerykańskich (USD) na Kraken

Rysunek 1: Cena Bitcoin (XBT) w dolarach amerykańskich (USD) na Kraken ( źródło ).

Napływy w skali szarości ustają w lutym

W styczniu 2021 r. cena bitcoina osiągnęła swój pierwszy lokalny szczyt swojego cyklu byka, podczas którego zmieniło się kilka trendów w sieci . Przede wszystkim presja sprzedażowa ze strony posiadaczy długoterminowych i górników zaczęła spadać. W tym czasie nadal trwało duże instytucjonalne FOMO, prawdopodobnie wywołane połączeniem instytucjonalnego wydarzenia wprowadzającego MicroStrategy i NYDIG, które podobno było bardzo udane, a także zakupem przez Teslę bitcoinów o wartości 1,5 miliarda dolarów na początku lutego i zaakceptowaniem go za sprzedaż samochodów.

Jednak w lutym zaprzestał tego jeden z największych czynników napędzających wzrost cen. Grayscale Investments, czyli fundusz, w którym głównie inwestorzy instytucjonalni (81–84%) mogą kupować akcje, które Grayscale poprze bitcoinami (GBTC) i obiecuje, że nigdy ich nie sprzeda, z wyjątkiem corocznej odliczanej opłaty. W 2020 r. zasoby BTC Grayscale Investments odnotowały ogromny wzrost, osiągając w lutym nieco ponad 650 000 bitcoinów (rysunek 2).

Rysunek 2: Inwestycje w skali szarości BTC Holdings (źródło)

Rysunek 2: Inwestycje w skali szarości BTC Holdings ( źródło ).

Ze względu na popularność akcji GBTC wśród podmiotów, które być może nie były skłonne do samodzielnej opieki nad dużymi ilościami bitcoinów, cena akcji GBTC była notowana z ogromną premią w stosunku do ceny bitcoinów spot. Wprowadziło to możliwość arbitrażu lub transakcji typucash-and-carry ”, w ramach której inwestorzy, którzy jednocześnie skróciliby GBTC na rynkach terminowych i kupiliby długie GBTC, faktycznie kupując akcje i zamykając obie pozycje, gdy akcje GBTC zostałyby odblokowane do obrotu na wtórnych rynki sześć miesięcy później. W ten sposób inwestorzy mogli uchwycić „wolny od ryzyka” spread między ceną akcji GBTC a ceną bitcoin spot, która osiągnęła aż 40,2% w grudniu 2020 r. (wykres 3).

Rysunek 3: Inwestycje w skali szarości BTC Premium

Rysunek 3: Premia za inwestycje w skali szarości BTC ( źródło ).

Pod koniec lutego 2021 r. premia za GBTC spadła do ujemnych poziomów, zamykając okno na tę okazję do arbitrażu, która zabrała tak wiele bitcoinów z rynku. Z perspektywy czasu ta zmiana prawdopodobnie odegrała kluczową rolę w braku wigoru w kolejnych miesiącach, aby pewnie piąć się do nowych rekordów wszech czasów, tak jak miało to miejsce podczas hossy w 2017 roku.

Kapitał coraz częściej napływa do altcoinów i NFT w pierwszym i drugim kwartale

Od początku 2021 r. coraz większa ilość kapitału zaczęła napływać do innych aktywów kryptograficznych, takich jak altcoiny i tokeny niezamienne (NFT). Mniej więcej w tym samym czasie trwało szaleństwo akcji GameStop , kiedy inwestorzy detaliczni zmówili się na platformach takich jak Reddit i Robinhood, aby pompować ceny niektórych akcji, które fundusze hedgingowe masowo skracały. Duża część rynku wyraźnie poszukiwała aktywów o nadzwyczajnych zaletach, niezależnie od profilu ryzyka, który był z nimi związany.

Na szerszych rynkach kryptowalut pojawiało się oczekiwanie na nadchodzące „IPO” Coinbase. 14 kwietnia Coinbase rzeczywiście był bezpośrednio notowany na Nasdaq . Wydarzenie to zbiegło się w czasie ze sprzedażą akcji przez wielu dyrektorów, co spowodowało ogromny spadek ceny akcji tego dnia. Cena bitcoina również ustanowiła nowy rekord wszech czasów tego dnia, ale potem spadła wraz z ceną akcji Coinbase.

Dla traderów altcoin, bezpośrednia oferta Coinbase oznaczała, że ​​duża liczba tokenów była teraz dostępna na platformie, która działa na większej scenie, wysyłając ich oczekiwania cenowe dla tych tokenów w górę. Wokół bezpośredniego notowania Coinbase ceny altcoinów przewyższały bitcoin o duże marże, wysyłając indeks dominacji Bitcoin, który jest procentem całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut, która składa się z bitcoina, w dół (rysunek 4).

Rysunek 4: Cena Bitcoina (pomarańczowy) i dominacja rynkowa (czarny/biały)

Rysunek 4: Cena Bitcoina (pomarańczowy) i dominacja rynkowa (czarny/biały) ( Źródło ).

Elon i Chiny rozpoczynają w maju kapitulację rynku

Od czasu bezpośredniego notowania Coinbase w połowie kwietnia, coraz więcej bitcoinów było deponowanych na giełdach, a cena wciąż poruszała się na boki. 12 maja dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, nieoczekiwanie napisał na Twitterze, że Tesla przestanie akceptować płatności w bitcoinach ze względu na obawy związane z ochroną środowiska. Tydzień później, 18 maja, Chiny zakazały swoim instytucjom finansowym oferowania usług bitcoin , pogłębiając strach, niepewność i wątpliwości (FUD), które wywołały niepokój na stosunkowo przegrzanym rynku.

Ta kombinacja wydarzeń spowodowała szybki spadek ceny bitcoina. Wiele wcześniej niepłynnych bitcoinów ponownie stało się płynnych i zostało wysłanych na giełdy. To zdarzenie kapitulacji rynku zakończyło się z hukiem 19 maja, ponieważ ruchy w dół spowodowały, że wartość wielu kontraktów futures z depozytem zabezpieczającym w bitcoinach spadła poniżej ich cen likwidacji (rysunek 5), wywołując automatyczną sprzedaż bazowego zabezpieczenia bitcoin tych kontraktów, wysyłając cena jeszcze bardziej spadła. Wynikająca z tego kaskada likwidacji namalowała pierwszą świecę dzienną bitcoina z przedziałem cenowym w ciągu dnia wynoszącym 10 000 USD — niestety w dół.

Rysunek 5: Cena bitcoina (czarny), wartość otwartych kontraktów terminowych (niebieski), stopa finansowania wieczystego kontraktu terminowego (zielony), krótkie (czerwone) i długie likwidacje (pomarańczowy)

Rysunek 5: Cena bitcoina (czarny), wartość otwartych kontraktów terminowych (niebieski), stopa finansowania wieczystego kontraktu terminowego (zielony), krótkie (czerwone) i długie transakcje terminowe (pomarańczowe) ( Źródło ).

Chiny przeciwstawiają się wydobywaniu bitcoinów w maju i czerwcu

W przypadku Chin ataki na Bitcoin nie zakończyły się na tym. Doświadczeni Bitcoinerzy widzieli, jak Chiny banowały i odblokowywały Bitcoin dziesiątki razy od 2013 roku, ale tym razem było inaczej. Duża część wydobycia bitcoinów była historycznie prowadzona w Chinach, ale w maju i czerwcu 2021 r. chiński rząd faktycznie zakazał wydobywania bitcoinów, co spowodowało spadek wskaźnika hashowania o około 50% w tym okresie (rysunek 6).

Rysunek 6: Cena Bitcoina (czarny), hash rate (czerwony) i trudność (zielony)

Rysunek 6: Cena Bitcoin (czarny), współczynnik hashowania (czerwony) i trudność (zielony) ( źródło ).

Ten okres był naprawdę jednym z najbardziej niepewnych czasów w Bitcoin w ostatnich latach. Czy byliśmy świadkami rzeczywistego ataku państwa narodowego na Bitcoin, czy też Chiny podjęły tutaj decyzję, która może przejść do historii jako najgorsza decyzja geopolityczna związana z Bitcoinem? 1 czerwca napisałem co następuje w COC#2 :

„Jeśli sieć Bitcoin rzeczywiście pozostanie silna, chińskie represje przeciwko niej faktycznie spadną jako doskonały przykład antykruchości Bitcoina. Cały sens prawdziwie zdecentralizowanego systemu polega na tym, że nie można go zablokować — można tylko zabronić sobie korzystania z niego. Oddalający się od Chin współczynnik haszowania zmniejsza również wpływ powtarzających się w przyszłości chińskich FUD (strach, niepewność i wątpliwości), ponieważ ich potencjalna kontrola nad systemem w rzeczywistości ulegnie zmniejszeniu”.

Na szczęście dokładnie to rozegrało się w kolejnych miesiącach. Wielu chińskich górników bitcoinów podobno przeniosło się do jurysdykcji bardziej przyjaznych dla górnictwa, a wskaźnik haszowania i trudności Bitcoina w pełni powróciły do ​​poprzednich rekordów wszech czasów. Bitcoin po raz kolejny pokazał swoją odporność, ponieważ rynki odzyskały zaufanie w drugiej połowie 2021 roku.

Salwador przyjmuje Bitcoin latem

W tym samym czasie, gdy Chiny ostro rozprawiły się z Bitcoinem , Salwador otworzył przed nim ramiona i ogłosił, że uczyni bitcoin prawnym środkiem płatniczym w ich kraju. Strategia Bitcoin w Salwadorze zależałaby w dużej mierze od przyjęcia Lightning Network jako środka codziennych płatności i stanowiłaby doskonały precedens dla rzeczywistej użyteczności Bitcoina jako środka wymiany , potencjalnie usuwając z tabeli inne powtarzające się źródło FUD. Chociaż nie wiemy, w jakim stopniu wywołało to ogłoszenie Salwadoru, w 2021 r. adopcja Lightning Network wzrosła na wszystkich kontach (rysunek 7).

Rysunek 7: Cena Bitcoin (czarny) i pojemność sieci Lightning (pomarańczowy), liczba węzłów (zielony), liczba kanałów (niebieski) i średni rozmiar kanału (czerwony

Rysunek 7: Cena Bitcoin (czarny) i pojemność Lightning Network (pomarańczowy), liczba węzłów (zielony), liczba kanałów (niebieski) i średni rozmiar kanału (czerwony) ( Źródło ).

W miarę jak kurs haszowania wracał, a „Dzień Bitcoina” w Salwadorze, w którym oficjalnie stał się on prawnym środkiem płatniczym, a wszyscy mieszkańcy kraju otrzymali bitcoin o wartości 30 dolarów, gdyby pobrali rządową aplikację Chivo, zmienił narrację Bitcoina na bardziej pozytywny ton. Sam Bitcoin Day (7 września) zakończył się funkcjonowaniem jako „wydarzeniem sprzedaży wiadomości”, wywołując kolejną gwałtowną wyprzedaż, która spowodowała spadek ceny w kolejnych tygodniach. Po tym nowym lokalnym szczycie nastąpił nowy wyższy dołek, co sugeruje, że ogólny trend ceny bitcoina rzeczywiście zmienił się z niedźwiedziego na byczy przez całe lato.

Bitcoin Futures Etfs zostaną uruchomione w październiku

Przez całe lato przepływy kapitału w sieci ponownie przybrały na sile, ponieważ wiele monet zostało przeniesionych z giełd do rąk posiadaczy długoterminowych i podmiotów niepłynnych. Zbiegło się to z odrodzeniem hash rate i przyjęciem bitcoinów przez Salwador, po którym nastąpiła kolejna wielka historia, której uczestnicy rynku bitcoin spodziewali się od dawna: formalna akceptacja funduszu giełdowego bitcoin (ETF).

W 2021 r. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wyznaczyła Gary'ego Genslera na nowego przewodniczącego. Gensler miał historię bardziej pozytywnego nastawienia do Bitcoina i przez cały 2021 r. dawał wskazówki, że można zatwierdzić oparty na kontraktach futures bitcoin ETF. W październiku 1h, ProShares Bitcoin Strategy ETF stał się pierwszym bitcoinowym ETFem, który został zatwierdzony , po którym nastąpiło wiele innych ETF-ów opartych na kontraktach futures. ETF ProShares wykorzystywałby głównie kontrakty terminowe na CME, co doprowadziło do ogromnego wzrostu liczby otwartych udziałów w nich (rysunek 8).

Rysunek 8: Cena Bitcoin (czarny) i otwarte zainteresowanie kontraktami futures na CME (pomarańczowy)

Rysunek 8: Cena Bitcoin (czarny) i otwarte zainteresowanie kontraktami futures na CME (pomarańczowy) ( Źródło ).

Okres przygotowań do uruchomienia ETF spowodował, że Bitcoin osiągnął nowe rekordowe szczyty, ale samo zatwierdzenie ETF również służyło jako wydarzenie informacyjne. W kolejnych tygodniach cena bitcoina ponownie wzrosła i utworzyła nowe maksima, ale od tego czasu znajduje się w trendzie spadkowym.

Posiadacze długoterminowi (LTH) ostatnio zapewnili łagodną odporność

Podczas ostatniego trendu spadkowego wydarzyło się coś interesującego. Tradycyjnie posiadacze długoterminowi (LTH), będący podmiotami posiadającymi etykietę Glassnode, które posiadają większość swoich bitcoinów przez co najmniej 155 dni, mają tendencję do sprzedawania niektórych swoich monet w okresie siły rynkowej, a zwłaszcza podczas ustalania ceny. Zdarzyło się to również podczas ostatniego rekordu wszechczasów o wartości ~69 000 USD, ale trwało nawet trochę w dół, co jest bardziej nietypowe.

W niedawnym artykule Sama Rule w czasopiśmie Bitcoin Magazine , w którym podkreślono część powiązanego biuletynu Deep Dive , na cenę bitcoina nałożyła się zmiana pozycji netto LTH (rysunek 10). Ta liczba pokazuje, że bardziej „podgrzane” kolory zwykle pojawiają się podczas trendów wzrostowych i zwykle szybko znikają, gdy cena ponownie spada. Ten ostatni trend spadkowy od momentu osiągnięcia rekordowego poziomu ~69 000 USD jest wyjątkiem od tej reguły, ponieważ spółki LTH łącznie sprzedały skromną część swojej pozycji w drodze w dół.

Rysunek 9: Cena bitcoina, nałożona na zmianę pozycji netto długoterminowych posiadaczy (LTH), czyli podmiotów, które utrzymywały większość swoich bitcoinów przez 155 dni lub dłużej

Rysunek 9: Cena bitcoina nałożona na zmianę pozycji netto długoterminowych posiadaczy (LTH), czyli podmiotów, które utrzymywały większość swoich bitcoinów przez 155 dni lub dłużej ( źródło ).

Przyczyna tego jest prawdopodobnie związana z szerszymi okolicznościami makroekonomicznymi i obawami o ekonomiczny wpływ decyzji politycznych związanych z pojawieniem się nowego wariantu Omicron COVID-19, które zostały wskazane w zeszłym miesiącu w COC#7 .

Chociaż pojawiły się pozytywne sygnały sugerujące, że wariant Omicron może nie mieć tak dużego wpływu na rozwój komplikacji, jak poprzednio dominujący wariant Delta, decyzje polityczne w niektórych krajach były poważne (np. blokady). Podobnie wydaje się, że ostatnie posiedzenie Rezerwy Federalnej uspokoiło rynki finansowe (od tamtej pory ceny akcji osiągnęły nowe rekordowe poziomy), ale na rynkach utrzymuje się pewna doza obaw i niepewności. Z tej perspektywy trendy opisane w COC#7 są nadal aktualne.

Rynek Bitcoin nie ma rozpędu

Powodem, dla którego rynek nie był w stanie poradzić sobie z niewielką presją sprzedaży LTH po przekroczeniu rekordowych maksimów, było to, że większość impetu, który był obecny w pierwszej połowie 2021 roku, już minęła. Od czasu kapitulacji w maju, aktywność on-chain znajdowała się w trendzie spadkowym, jak wskazano również w COC#4 na początku września. W drugiej połowie 2020 r. i pierwszej połowie 2021 r. mempool bitcoin, który pokazuje, ile transakcji czeka na włączenie do następnego bloku, był stale wypełniany. Od tego czasu mempool regularnie czyści się, wysyłając większość opłat transakcyjnych z powrotem do najniższej stawki 1 satoshi na vByte (rysunek 10).

Rysunek 10: Memopool Bitcoin według mempool.space

Rysunek 10: Memopool Bitcoin według mempool.space ( Source ).

Podobnie, trendy wyszukiwania Google dla słowa „Bitcoin”, które zawsze wykazują wzrost podczas byków, są podejrzanie ciche od lata (rysunek 11). Z tej perspektywy dość niezwykłe jest, że cena bitcoina ustanowiła ostatnio nowe rekordy wszechczasów, ponieważ detaliczna część rynku była albo rozproszona przez alternatywne aktywa, albo po prostu nieobecna.

Rysunek 11: Światowe trendy wyszukiwania Google dla „Bitcoin”

Rysunek 11: Światowe trendy wyszukiwania Google dla „Bitcoin” ( źródło ).

W przypadku braku handlu detalicznego dominują więksi uczestnicy rynku

Na początku listopada COC#6 wskazał, że „inteligentne pieniądze” są teraz liderem w handlu detalicznym. Od tego czasu coraz wyraźniej widać, że tak właśnie jest. Na przykład, patrząc na procent wolumenu transferu, który składa się z bardziej zamożnych podmiotów w sieci (np. o wartości ponad 10 milionów dolarów), był stosunkowo wysoki w porównaniu z pierwszą połową 2021 r. (wykres 12).

Rysunek 12: Cena bitcoina (szary) i 7-dniowa średnia krocząca procentu wolumenu transferu w łańcuchu, który składa się z podmiotów z bogactwem w łańcuchu wynoszącym 10 milionów USD lub więcej

Rysunek 12: Cena bitcoin (szary) i siedmiodniowa średnia krocząca procentu wolumenu transferu w łańcuchu, który składa się z podmiotów z bogactwem w łańcuchu wynoszącym 10 milionów USD lub więcej ( źródło ).

Przepływy dostaw w łańcuchu pozostają neutralne do byczych

Niewielką presję na sprzedaż ze strony LTH, omówioną na rysunku 9, można również zauważyć w trendzie spadkowym na zielonej linii na rysunku 13. Ponadto czerwona linia pokazuje, że podczas ostatniego trendu spadkowego (czarna linia) podaż państwa, która jest całkowita podaż bitcoinów, która nie jest utrzymywana na giełdach, nie odnotowała podobnego spadku, jak to miało miejsce po szczycie rynku w połowie kwietnia 2021 r. (bezpośrednie notowanie Coinbase), a następnie Elon i China FUD. Niepłynna podaż (kolor niebieski), czyli całkowita podaż bitcoinów, która znajduje się w rękach podmiotów, które Glassnode zidentyfikował jako mające niewielką lub żadną historię sprzedaży, w rzeczywistości wzrosła i powróciła do podobnych wartości, jak w połowie kwietnia 2021 r. .

Rysunek 13: Cena bitcoina (czarny) i procent podaży w obiegu, który Glassnode określa jako „niepłynny” (niebieski), w rękach posiadaczy długoterminowych (LTH) (zielony) lub nie na giełdach (czerwony)

Rysunek 13: Cena bitcoina (czarny) i procent podaży w obiegu, który Glassnode określa jako „niepłynny” (niebieski), w rękach posiadaczy długoterminowych (LTH) (zielony) lub nie na giełdach (czerwony) ( Źródło ).

Rynki futures wyglądają na bardziej dojrzałe i zdrowsze

Jak już omówiono w COC#7 , ogólny stan rynków kontraktów terminowych na bitcoin wygląda obecnie ogólnie na bardziej dojrzały i zdrowszy niż w pierwszej połowie 2021 roku. podczas szczytów z początku 2021 r., ale przy neutralnych stopach finansowania i w oparciu o zabezpieczenie z większą ilością środków pieniężnych, które wiąże się z mniejszym ryzykiem spadków podczas długich kaskad likwidacyjnych (wykres 14).

Rysunek 14: Cena bitcoina (czarny), wartość otwartych kontraktów futures (niebieski), stopa finansowania wieczystego kontraktu futures (zielony) i odsetek otwartych pozycji z depozytem zabezpieczającym w bitcoinach (czerwony)

Rysunek 14: Cena bitcoina (czarny), wartość otwartych kontraktów terminowych (niebieski), stopa finansowania wieczystego kontraktu terminowego (zielony) i odsetek otwartych pozycji, które są objęte depozytem zabezpieczającym w bitcoinach (czerwony) ( źródło ).

Nastroje rynkowe są bardziej neutralne

Podobnie, ogólny sentyment rynkowy na rynkach bitcoinów i kryptowalut jest teraz bardziej neutralny niż w pierwszej połowie 2021 roku. Wykres 15 pokazuje, że obecnym poziomom cen, które początkowo kojarzono z „ekstremalną chciwością”, teraz towarzyszy neutralny, a nawet budzący lęk nastroje na rynku, co pokazuje, że obecne ceny są obecnie uważane za znacznie bardziej „normalne” niż na początku roku.

Rysunek 15: Cena bitcoina, nałożona na wyniki nastrojów rynkowych indeksu Fear & Greed

Rysunek 15: Cena Bitcoina, pokryta wynikami nastrojów na rynku indeksu strachu i chciwości ( źródło ).

Trwająca bitwa modeli cen bitcoin

Historycznie cena bitcoina poruszała się w bardzo wyraźnych, opartych na połowie, czteroletnich cyklach, po których można się spodziewać, że w końcu się zmniejszą . Istnieje wiele modeli cenowych. Niektórzy po prostu ekstrapolują historię cen poprzednich cykli zmniejszania o połowę na początek bieżącego cyklu (rysunek 17; białe linie). Inne to modele regresji oparte na czasie (czarne linie przerywane), a nawet modelowane historyczne ceny bitcoinów z dezinflacyjnym harmonogramem emisji monet (czarne linie). Każdy z tych modeli ma swoje własne ograniczenia metodologiczne, które wymagają bardzo zróżnicowanej interpretacji, ale razem tworzą ogólny obraz tego, czego można się spodziewać, jeśli obecny cykl okaże się nieco podobny do poprzednich.

Rysunek 17: Mapa drogowa cyklu halvingu Bitcoina

Rysunek 17: Mapa drogowa cyklu halvingu Bitcoina .

To, czy ten cykl będzie rzeczywiście podobny do poprzednich, było intensywnie dyskutowane w 2021 roku. Brak wyraźnego odbicia szczytu, jaki widzieliśmy w podobnych terminach po połowie o połowę w latach 2013 i 2017, przekonał niektórych, że od tego momentu zobaczysz malejące zwroty lub nawet wydłużające się cykle. Inni uważają, że w dzisiejszych czasach harmonogram emisji monet i związana z nim presja na sprzedaż górników nie są tak istotne, jak kiedyś, a cena bitcoina będzie bardziej przypadkowa z dryfem w górę, potencjalnie stając się z czasem mniej niestabilna. Jedno jest pewne, śledzenie tego będzie intrygujące.

Podsumowanie i prognoza na rok 2022

Z perspektywy czasu, początkowa hossa w latach 2020-2021 była silnie napędzana przez kombinację instytucjonalnych FOMO i transakcji typu cash-and-carry. Gdy tylko te możliwości arbitrażu wyschły i zmieniła się narracja dotycząca przyjęcia instytucji, rynek (który był mocno przeciążony w przypadku altcoinów i NFT) odwrócił się. Chińskie represje przeciwko wydobywaniu bitcoinów, które trwały w kolejnych miesiącach, stłumiły wszelkie utrzymujące się optymistyczne nastroje, odciągając spekulantów od rynku, ponieważ ich porzucony bitcoin stopniowo przechodził w ręce inwestorów z większym przekonaniem i mniejszą preferencją czasową. Połączenie odzyskania hash rate, przyjęcie Bitcoina przez Salwador i uruchomienie pierwszego (opartego na futures) bitcoin ETF napędzało nowy wzrost cen, ale przy względnej nieobecności uczestników rynku detalicznego brakowało ostatniej rundy ustalania cen wytrzymałość, aby wspierać skromną presję sprzedaży długoterminowych posiadaczy, którzy sprzedali się do pozornej siły rynkowej.

W 2021 r. rozbrojono dwie ważne historyczne narracje antybitcoinowe: argument „Chiny kontrolują Bitcoin” (górnicy opuścili Chiny) i nieporozumienie, że bitcoin nie może być używany do małych płatności (Salwador używa bitcoina do płatności za pośrednictwem Lightning Network). W 2021 r. wiele monet przeszło z rąk spekulantów do rąk posiadaczy długoterminowych, gdy rynki terminowe dojrzały, a poziomy cen od 30 000 do 60 000 USD stały się nową normą.

Być może 2021 nie przyniósł poziomów cen bitcoinów, na które wielu liczyło, ale ogólnie rzecz biorąc, był to zdecydowanie bardzo konstruktywny rok dla Bitcoina. Wchodząc w 2022 r., Bitcoin nie ma tego samego tempa byczego, jak w zeszłym roku, ale obecne ceny wydają się być w znacznie bardziej zrównoważonym miejscu z perspektywy ryzyka spadkowego. Z tej perspektywy cena bitcoina wydaje się być przygotowana na dalszy okres od trendu bocznego do łagodnego wzrostu cen – do czasu, gdy strukturalna zmiana nastrojów rynkowych lub okoliczności makroekonomicznych określi los pozostałej części obecnego cyklu o połowę Bitcoina.

Poprzednie edycje Cycling On-Chain:

Zastrzeżenie: Ta kolumna została napisana wyłącznie w celach edukacyjnych i rozrywkowych i nie należy jej traktować jako porady inwestycyjnej.

To jest post gościnny autorstwa Dilution-proof. Wyrażone opinie są całkowicie ich własnymi i niekoniecznie odzwierciedlają opinie BTC, Inc. lub Bitcoin Magazine .

Źródło: bitcoinmagazine.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy