16 dni temu

Co to jest NFT?

Niewymienne tokeny stały się dziś wyjątkowo popularnym cyfrowym zasobem. W związku z tym wiele osób zastanawia się, co to jest NFT. Zjawisko to hucznie weszło do mainstreamu, w dużej mierze dzięki kilku spektakularnym wynikom sprzedażowym.

Po tym, jak angielski dom aukcyjny Christie’s sprzedał pierwszą w historii grafikę NFT – kolaż obrazów artysty cyfrowego Beeple – za prawie 70 milionów dolarów, tokeny przyciągnęły uwagę całego świata.

Co to jest NFT?

Niewymienne tokeny przekształcają cyfrowe dzieła sztuki i inne przedmioty kolekcjonerskie w jedyne w swoim rodzaju, weryfikowalne aktywa. Można nimi handlować za pośrednictwem sieci blockchain.

Chociaż dla niewtajemniczonych może to złożona kwestia, potencjalne korzyści dla artystów, sportowców i nie tylko są ogromne. Inwestorzy są skłonni wydać gigantyczne pieniądze, by wejść w posiadanie cyfrowych wersji obrazów NFT. Na przykład pierwszy tweet Jacka Dorseya sprzedał się za prawie 3 miliony dolarów, a klip wideo z LeBronem Jamesem osiągnął wartość ponad 200 000 dolarów.

Jak działa NFT?

Co sprawia, że oryginalne obrazy czy dzieła sztuki wielkich artystów osiągają tak wysoką wartość? Przede wszystkim są jedyne w swoim rodzaju. Choć stosunkowo łatwo osiągnąć to w przypadku przedmiotów fizycznych, pliki cyfrowe można w łatwy sposób kopiować. Rozwiązaniem tego problemu są właśnie tokeny NFT.

Dzięki nim pojawia się możliwość stworzenia swego rodzaju cyfrowego certyfikatu własności, który można zarówno nabyć, jak i odsprzedać. Informacje o tym, kto jest właścicielem danego tokenu, przechowuje się w sieci blockchain, dzięki czemu nie da się ich podrobić czy sfałszować.

Jak kupować i sprzedawać niewymienne tokeny?

Podobnie jak w przypadku kryptowalut, NFT kupuje i sprzedaje się na specjalnych platformach. Najbardziej znanym rynkiem tokenów jest OpenSea.

Co ważne, sprzedaż niekoniecznie wiąże się z przekazaniem przedmiotu przedstawionego przez token. Tym, co przechodzi z rąk do rąk, jest certyfikat własności NFT, zarejestrowany na blockchainie.

Dostęp do portfela można uzyskać np. za pośrednictwem bezpłatnego rozszerzenia przeglądarki internetowej lub bezpiecznego urządzenia. Może on również przybrać prostą formę kodu wydrukowanego na kartce papieru.

Aby kupić NFT, musisz posiadać na swoim portfelu wystarczającą ilość kryptowaluty – na przykład Ethereum.

A czy Ty masz już własne tokeny?

Źródło: kryptowaluty.expert
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy