23 dni temu

Chiny wypuszczają aplikacje do cyfrowego portfela juanów dla sklepów z systemem Android i iOS (raport)

Ludowy Bank Chin uruchomił pilotażową wersję swojej cyfrowej aplikacji portfela juanów w sklepach z aplikacjami na telefony komórkowe. Jest to kolejny wysiłek, który wyraża pragnienie narodu, aby jako pierwszy opracować własną cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).

Najnowsza inicjatywa CBDC w Chinach

Według niedawnego tweeta lokalnego serwisu informacyjnego BlockBeats, instytut badań walut cyfrowych PBoC udostępnił aplikację „e-CNY (wersja pilotażowa)” – mobilny portfel dla chińskiego CBDC – w sklepach iOS i Android w całym kraju. Lokalni użytkownicy mogą teraz go pobrać i przeprowadzić pilotażowe testy cyfrowego juana i jego usług obiegu.

Dodatkowy raport Reutersa ujawnił, że inicjatywa była po raz pierwszy dostępna do pobrania w sklepach z aplikacjami na Androida i Apple we wtorek (4 stycznia) w Szanghaju.

Informacja we wniosku informowała, że ​​nadal jest w trybie badawczo-rozwojowym. „e-CNY (wersja pilotażowa)” jest dostępna tylko dla akredytowanych użytkowników za pośrednictwem instytucji świadczących usługi w zakresie cyfrowego juana, takich jak główne banki krajowe.

Wysiłki Chin zmierzające do wydania cyfrowej formy swojej waluty narodowej należą do najbardziej zaawansowanych na świecie. Po wszystkich wydarzeniach mających na celu spopularyzowanie produktu finansowego bank centralny poinformował w listopadzie ubiegłego roku, że liczba osób, które otworzyły portfele e-CNY sięgnęła 140 milionów.

Konta te były prawie siedmiokrotnie mniejsze w czerwcu 2021 r., kiedy wynosiły 24 miliony. Transakcje w juanach cyfrowych również znacznie wzrosły w tym okresie – z 5,4 miliarda dolarów do 9,7 miliarda dolarów.

Ponadto w listopadzie jedna z największych chińskich platform e-commerce – JD.com – współpracowała z China Construction Bank, aby stać się pierwszą firmą akceptującą e-CNY jako metodę płatności na swojej platformie. Klienci mogli skorzystać z produktu podczas święta zakupów – Dnia Singla, kiedy firma tradycyjnie odnotowuje miliardy dolarów wolumenu sprzedaży.

Konfrontacja amerykańsko-chińska

Zeszłego lata chińska CBDC stała się powodem werbalnego starcia dwóch ekonomicznych supermocarstw.

Po pierwsze, rząd najbardziej zaludnionego kraju ogłosił, że planuje umożliwić sportowcom i zagranicznym gościom na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku korzystanie z CBDC.

Kilka miesięcy później amerykańscy senatorowie – Marsha Blackburn, Roger Wicker i Cynthia Lummis – wezwali Komitet Olimpijski Stanów Zjednoczonych do zakazania jakiegokolwiek korzystania z cyfrowej waluty chińskiego banku centralnego podczas wydarzenia. Politycy wyrazili obawę, że jej ekonomiczny rywal może wykorzystać e-CNY do szpiegostwa i szpiegostwa.

Władze chińskie szybko zareagowały na te oskarżenia. Rzecznik MSZ – Zhao Lijian – poradził amerykańskim prawodawcom, by powstrzymali się od takich założeń dotyczących e-yuanów. Poszedł dalej, stwierdzając, że USA nie wiedzą, czym dokładnie jest waluta cyfrowa:

„Sugerujemy, aby odkryli, czym naprawdę jest waluta cyfrowa. Politycy amerykańscy powinni przestrzegać ducha zapisanego w Karcie Olimpijskiej, przestać czynić ze sportu sprawę polityczną i przestać sprawiać kłopoty cyfrowej walucie w Chinach”.

Źródło: cryptopotato.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy