15 dni temu

Chiny wkraczają w 2022 r. z przewagą pierwszego gracza na froncie CBDC, wypuszczają pilotażowe wersje aplikacji do obsługi cyfrowego portfela juanów na Androida, iOS

Chiński Bank Ludowy (POBC) opublikował niedawno pilotażowe wersje cyfrowych portfeli juanów dla smartfonów z systemem Android i iOS, podał Reuters .

Tymczasem naukowcy z Cornell University i Uniwersytetu w Chicago przedstawiono co cały ten pośpiech jest o, i jak będzie przybycie cyfrowej juanów, znany również jako e-CNY lub DCEP, wpływa na dolara i rynku kryptograficznego.

Posuwamy się naprzód dzięki wdrożeniu e-CNY

Chiny wkroczyły w ten rok z planami wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) na pełnych obrotach.

We wtorek pilotażowa wersja aplikacji e-CNY, opracowana przez instytut badań walut cyfrowych PBOC, była dostępna do pobrania w chińskich sklepach z aplikacjami Android i Apple w Szanghaju.

Jednak wciąż będąca w fazie badawczo-rozwojowej, aplikacja próbna jest dostępna tylko dla wybranych użytkowników za pośrednictwem obsługiwanych instytucji, które świadczą usługi e-CNY – w tym głównych banków krajowych.

Wyobraża się, że CBDC reprezentują cyfrową formę krajowej waluty fiducjarnej, a obecnie dziesiątki banków centralnych na całym świecie badają swoje opcje, czy i jak kontynuować emisję.

Wśród realizowanych projektów w fazie badawczo-rozwojowej najnowsze zapowiedzi pochodzą z Meksyku i Jamajki.

Pod koniec zeszłego roku Bank of Mexico ujawnił swoje plany uruchomienia CBDC do 2024 roku, podczas gdy Jamajka sfinalizowała ośmiomiesięczny projekt pilotażowy i przygotowuje się do ogólnokrajowego wdrożenia w pierwszym kwartale 2022 roku.

Jednak zwolennicy prywatności, w tym Edward Snowden, ostrzegają przed tą nową, cyfrową formą scentralizowanej waluty – argumentując, że CBDC może zapoczątkować ostateczną kontrolę finansową państwa i naruszyć prywatność obywateli.

W międzyczasie, czy Stany Zjednoczone mogą również zintensyfikować swoją grę z cyfrowym dolarem?

Jak ujawniło niedawne ogłoszenie o pracy, Bank Rezerwy Federalnej w Bostonie poszukuje nowego dyrektora ds. zarządzania produktami dla Projektu Hamilton – amerykańskiego pilotażowego programu CBDC, który do tej pory pozostawał w cieniu głównej agendy cyfrowej waluty w kraju – krypto. rozporządzenie.

Globalna bitwa walut

„Po wdrożeniu CBDC natychmiast zmieniłyby endogeniczną wartość innych walut, zarówno fiducjarnych, jak i cyfrowych, a także zachęty innych krajów do wdrażania własnych walut cyfrowych” – twierdzą Lin Cong i Simon Mayer, którzy zajęli się globalną konkurencją między krajowymi walutami fiducjarnymi. waluty, kryptowaluty i CBDC.

W swoim ostatnim artykule zatytułowanym „Nadchodząca bitwa walut cyfrowych” Cong i Mayer opracowali model, który wyjaśnia, dlaczego kraje posiadające silniejsze waluty są bardziej skłonne do zakazywania lub regulowania kryptowalut, podczas gdy kraje ze słabymi walutami są bardziej skłonne do przyjęcia odwrotnego podejścia i zalegalizować adopcję.

„Kraje z silnymi, ale nie dominującymi walutami (np. Chiny) są najbardziej zachęcane do wprowadzenia CBDC ze względu zarówno na przewagę technologiczną pierwszego gracza, jak i potencjalną redukcję dolaryzacji. Najsilniejsze waluty (np. Stany Zjednoczone) czerpią korzyści z wczesnego rozwoju CBDC, aby stłumić wzrost kryptowalut w zarodku i przeciwdziałać CBDC konkurencji. Najsłabsze narody rezygnują z wdrażania CBDC i zamiast tego przyjmują kryptowaluty” – sugeruje ich model.

Zgodnie z ich modelem, CBDC oferują najwięcej korzyści krajom, które mają stosunkowo silną, ale nie dominującą walutę – tak jak w przypadku Chin, Indii i strefy euro.

Ponadto ich odkrycia sugerują, że „wdrożenia CBDC przez te kraje stanowią większe zagrożenie dla rynku kryptowalut niż wprowadzenie CBDC przez dominujący kraj walutowy, tj. Stany Zjednoczone”.

„Odkryliśmy również, że dominacja dolara amerykańskiego powoduje „bezwładność”, która hamuje zachęty USA do wdrażania CBDC. Jednak niedawny wzrost inflacji w USA potencjalnie osłabia dominację dolara amerykańskiego i poprawia bodźce rządowe do zapuszczania się w CBDC” – podsumowali Cong i Mayer.

Źródło: cryptoslate.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy