21 dni temu

BTC i ETH osiągnęły historyczne szczyty, wzrost NFT i masowe inwestycje instytucjonalne 2021 Podsumowanie rynku kryptowalut

Miniony rok bez wątpienia przejdzie do historii jako kluczowy okres w historii kryptowalut. Najwyższe rekordy Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH) spowodowały, że kapitalizacja rynkowa kryptowalut przekroczyła 3 biliony dolarów, podczas gdy wzrost popularności tokenów niezamiennych (NFT) i projektów metaverse popchnął krypto do głównego nurtu.

Oto podsumowanie największych wiadomości i ruchów na rynku, które odegrały kluczową rolę w ukształtowaniu 2021 roku w jeden z najważniejszych lat w historii blockchain.

Kapitalizacja rynkowa kryptowalut wzrosła do 3 tys. USD pod wpływem historycznych wyników Bitcoina i altcoinów

Na początku 2021 r. łączna wartość wszystkich aktywów cyfrowych w obiegu wynosiła „tylko” 865 miliardów dolarów, co miłośnicy kryptowalut powitali z wielkim entuzjazmem, ponieważ do tego momentu wyznaczyły najwyższą wycenę rynkową walut cyfrowych.

Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła trzykrotnie od początku 2021 roku.

Jednak szalona jazda w 2021 roku dopiero się zaczynała. W pierwszym tygodniu stycznia kapitalizacja rynkowa osiągnęła już 1 bilion dolarów. Rajd trwał przez następne cztery miesiące, a kapitalizacja rynkowa przekroczyła 2 biliony dolarów w kwietniu, by ostatecznie osiągnąć poziom 2,55 biliona dolarów w maju. Nastąpił ogromny krach, w wyniku którego rynki straciły ponad 500 miliardów dolarów w ciągu 48 godzin i zapoczątkował stosunkowo długi okres konsolidacji, który trwał przez całe lato.

Jednak byki obudziły się w połowie lipca, a aktywa cyfrowe wznowiły swój wściekły wzrost do nowych szczytów cenowych. 11 października kapitalizacja rynkowa po raz pierwszy osiągnęła 3 biliony dolarów i wielu analityków kryptowalut było przekonanych, że bitcoin o wartości 100 000 USD do końca roku jest nieunikniony. Jednak dynamika rynku i niepewność regulacyjna wielokrotnie wyrażana przez amerykańskich polityków spowodowała, że ​​pod koniec roku wartość rynku spadła do 2,3 biliona dolarów.

Bitcoin osiągnął nowy poziom ATH pomimo restrykcji regulacyjnych ze strony Pekinu

Bitcoin rozpoczął rok z przytupem – największy na świecie cyfrowy zasób przekroczył poziom 40 000 USD w pierwszym tygodniu 2021 r. Masowy wzrost trwał do kwietnia, kiedy BTC po raz pierwszy przekroczył 60 000 USD i osiągnął wysoki wówczas poziom 64 800 USD.

Bitcoin zyskał prawie 76% w całym 2021 roku.

Maj był szczególnie złym miesiącem dla kryptowalut i BTC nie był wyjątkiem – jego cena spadła o ponad połowę w ciągu dwóch tygodni. Seria ataków regulacyjnych na przemysł wydobywczy bitcoinów w Chinach przyczyniła się do trendu spadkowego i utrzymywała BTC w przedziale 30 000 USD przez pierwszą połowę lata.

Do sierpnia nastroje na rynku całkowicie się zmieniły i BTC wznowiło rajd. Najstarsza waluta cyfrowa osiągnęła szczyt w listopadzie, notując najwyższą w historii cenę 68 770 USD. Chociaż od tego czasu cena BTC spadła do 48 000 USD, wartość ta nadal stanowi zdecydowanie najwyższą wartość pod koniec roku w jego 13-letniej historii.

Dane rynkowe pokazujące poprzednie wyniki kwartalne BTC. Historycznie rzecz biorąc, BTC często borykało się z przeciwnościami losu w czwartych kwartałach.

Innym ważnym aspektem, o którym już pokrótce wspomnieliśmy w powyższych akapitach, jest ogromny spadek i późniejsze odzyskanie hashrate BTC. Kiedy w maju Chiny rozpoczęły ekspansywny proces zamykania operacji wydobycia kryptowalut w granicach kraju, produkcja hashrate chińskich górników stanowiła prawie trzy czwarte globalnej mocy obliczeniowej sieci Bitcoin. W ciągu kilku miesięcy liczba ta spadła praktycznie do zera.

Całkowita produkcja haszyszu doświadczyła dramatycznego ożywienia w kształcie litery V po tym, jak Stany Zjednoczone i Rosja drastycznie rozszerzyły swoje zdolności wydobywcze w drugiej połowie 2021 roku.

W rezultacie, hashrate BTC skurczył się o prawie 70%, najniższy w dwuletnim niskiego 57.47 EH / s na 27 czerwca Ostatecznie innych krajach podniósł luz i napływ migracji chińskich firm górniczych wyciągnął globalny produkcja hashrate do 190,97 EH/s w dniu 6 grudnia, uderzająca odległość od poprzedniego ATH zarejestrowanego przed interwencją władz chińskich.

Rok 2021 przejdzie do historii jako rok, w którym Bitcoin po raz pierwszy został uznany za narodowy środek płatniczy. 7 września Salwador przyjął Bitcoin jako legalną walutę po tym, jak Zgromadzenie Legislacyjne tego kraju uchwaliło tak zwaną „ustawę Bitcoin” w czerwcu 2021 r.

Ethereum doprowadziło do szerszego odrodzenia się altcoinów i znacznie przewyższyło BTC

Podczas gdy Bitcoin zyskał „tylko” 75% w 2021 roku, cena Ethereum wzrosła o ponad 420% w tym samym okresie.

Ethereum znacznie przewyższyło Bitcoina w 2021 r. i doprowadziło do szerszego odrodzenia się altcoinów.

Cena ETH wzrosła z 734 USD 1 stycznia 2021 r. do rekordowego poziomu cen powyżej 4800 USD, po czym pod koniec roku spadła do 3800 USD.

Imponujące wyniki rynkowe Ethereum były w dużej mierze napędzane modernizacją londyńskiego hard forka, która wprowadziła mechanikę deflacyjną do podaży monetarnej drugiej co do wielkości kryptowaluty. Aktualizacja sieci w Londynie była bardzo oczekiwana i przygotowała grunt pod ostateczne przejście na mechanizm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) wraz z uruchomieniem Ethereum 2.0 zaplanowanym na 2022. Do tej pory ponad 1 milion tokenów ETH zostało na zawsze usuniętych z obiegu dzięki mechanice spalania EIP-1599 .

Shiba Inu był największym zdobywcą tego roku, a za nim znalazł się duet projektów gier blockchain .

Liczne altcoiny poszły w ślady Ethereum. Solana (SOL) katapultowała się na 5. miejsce w rankingu kapitalizacji rynku kryptowalut po zdobyciu ponad 11 500% w ciągu roku. (LUNA) Terra wzrost do szczytu jeszcze bardziej imponujące jak platforma skupia się na cyfrowym stabilności cen uzyskanych na 13.300% w roku 2021. Inne ważne zyskała m.in. Avalanche (Avax) , której udało się wprowadzić krypto TOP 10 i Shiba Inu (Shib ) , który był zdecydowanie największym graczem na rynku kryptowalut roku, z ponad 45 milionami procentowych zysków.

NFT doświadczyły ogromnego wzrostu popularności

NFT stały się jednym z gorących towarów nie tylko wśród entuzjastów kryptowalut, ale także wśród szerokiej gamy celebrytów i artystów cyfrowych, którzy wykorzystali nową technologię do wykorzystania unikalnych metod monetyzacji i nowych sposobów łączenia się z fanami.

Cyfrowy kolaż Beeple „The First 5000 Days” jest najdroższym do tej pory NFT, sprzedanym za ponad 69 milionów dolarów. Źródło obrazu: The Verge, Beeple

Wcześniej w tym roku, dzieło sztuki cyfrowej o nazwie pierwszych 5000 dni przez płodny artysta Mike Winkelmann, który idzie przez pseudonim Beeple, został sprzedany za rekordową $ 69,3 mln . Cyfrowy kolaż sprzedawany jako NFT na aukcji prowadzonej przez Christie's to obraz o wymiarach 21.069 na 21.069 pikseli w formacie .jpg zawierający dokładnie 5000 cyfrowych obrazów w mozaice.

Rozwój NFT przyciągnął wielu krytyków, którzy jako główny punkt sporny w odniesieniu do nowej technologii wymieniali wysokie koszty środowiskowe i brak nieodłącznej wartości. Krytyka nie jest bezpodstawna, ponieważ większość NFT znajduje się obecnie w żądnej władzy sieci Ethereum Proof-of-Work (PoW).

Ze względu na wysokie koszty energii i opłaty za gaz związane z transakcjami na platformie Ethereum, w ciągu roku na znaczeniu zyskało kilka konkurencyjnych łańcuchów bloków, które oferują wyższą przepustowość transakcji i niższe koszty. Największe korzyści odniosły łańcuchy Proof-of-Stake (PoS) Solana i Tezos (XTZ) , ponieważ ich skromny ślad węglowy stanowi doskonały wybór dla obudów NFT.

Jednak nadchodzące przejście Ethereum na model konsensusu PoS poprzez aktualizację „2.0” zaplanowaną na początek 2022 r. prawdopodobnie nadejdzie w samą porę, aby Ethereum zachowało swoją pozycję lidera jako platforma numer jeden dla NFT.

Powstanie projektów gier metaverse i blockchain

Wzrost popularności projektów Metaverse był jednym z największych newsów ostatniego roku. Podczas gdy projekty związane z grami blockchain i metaverse cieszyły się przez cały rok dużym zainteresowaniem, zmiana marki Facebooka na Meta przeniosła sprawy na nowy poziom. Gdy gigant mediów społecznościowych pokazał swoje zaangażowanie w metaverse, wiele projektów w branży kryptograficznej zaczęło się nabierać.

Projekty gier Blockchain były jednymi z lepszych wyników w 2021 roku.

Żaden inny projekt metaverse oparty na blockchain nie otrzymał tak dużego wzrostu dzięki rebrandingowi Facebooka jako GALA (GALA) , który zyskał ponad 38 900% w ciągu roku. Nic tak nie pokazuje popularności gier opartych na technologii blockchain, jak spojrzenie na 10 najlepszych aktywów cyfrowych w 2021 r. – trzech z dziesięciu największych graczy należy do sektora gier kryptograficznych, w tym wspomniana wcześniej GALA, Axie Infinity (AXS) i The Sandbox (PIASEK) .

Szum wokół projektów Metaverse widać po ogromnej sprzedaży generowanej przez NFT związane z projektami gier. Blockchain Gaming Alliance (BGA) poinformował, że gry NFT przyniosły 2,32 miliarda dolarów przychodów w trzecim kwartale 2021 r., co stanowiło 22% całego wolumenu transakcji NFT w tym kwartale, podczas gdy liczba portfeli wykorzystywanych do transakcji związanych z grami wzrosła z około 29 500 na początku 2021 r. do 754 tys. do końca września.

Dodatkowo unikalne cyfrowe kolekcje, pozornie co tydzień, ustanawiają nowe rekordy cenowe. Na przykład pojedynczy kawałek Axie Genesis Plot sprzedany za oszałamiającą kwotę 550 ETH , wart 2,5 miliona dolarów w momencie przejęcia.

2021 był rokiem inwestora instytucjonalnego

Być może najważniejszym trendem, który miał miejsce w 2021 r., był błyskawiczny wzrost ilości kapitału instytucjonalnego przepływającego w branży kryptograficznej. Business Insider poinformował, że kapitał wysokiego ryzyka, który napływał w kryptowalutach, prawie czterokrotnie zwiększył poprzedni rekord 8 miliardów dolarów w 2018 r. i osiągnął 30 miliardów dolarów. To więcej niż wszystkie poprzednie lata razem wzięte.

Prawie 30 miliardów dolarów wpompowanych w kryptowaluty przez inwestorów instytucjonalnych, więcej niż we wszystkich poprzednich latach razem wziętych. Źródło obrazu: Pitchbook

Duża część z ogromnych 30 miliardów dolarów, które zostały zainwestowane w kryptowaluty przez inwestorów venture capital w 2021 roku, pojawiła się w serii najbardziej znanych rund założycielskich: giełda kryptowalut FTX zebrała 900 dolarów w ramach finansowania serii B, startup Forte zajmujący się grami blockchain zebrał 725 milionów dolarów, fintech MoonPay zebrał 555 milionów dolarów, skupione na NFT Dapper Labs zebrało 305 milionów dolarów. Firma usług Bitcoin NYDIG znalazła się na szczycie listy z ogromnym zaciągiem o wartości 1 miliarda dolarów.

W ubiegłym roku sektor kryptowalut bardziej niż rok wcześniej splątał się z tradycyjnymi rynkami. Firma Coinbase zajmująca się handlem aktywami cyfrowymi weszła na giełdę w kwietniu i szybko zauważyła, że ​​jej wycena rynkowa przekroczyła 80 miliardów dolarów, ponieważ inwestorzy szybko gromadzili się na nowo notowanych akcjach.

Tesla, największy producent pojazdów na świecie, trafił na pierwsze strony gazet, kiedy ogłosił, że w lutym kupił BTC o wartości 1,5 miliarda dolarów, a później zaczął akceptować BTC jako metodę płatności. Gigant motoryzacyjny szybko wycofał swoją decyzję , podając jako główny powód troskę o środowisko. Microstrategy była kolejną spółką notowaną na giełdzie, która w ciągu roku dokonała ogromnych inwestycji w Bitcoin. Firma znajduje się na największej skrytce BTC ze wszystkich spółek publicznych – posiada ponad 122 000 BTC o wartości około 6 miliardów dolarów przy obecnych kursach rynkowych.

Co więcej, inwestorzy instytucjonalni z zadowoleniem przyjęli uruchomienie w październiku pierwszego funduszu giełdowego (ETF) notowanego na giełdzie w USA, opartego na kontraktach terminowych na Bitcoina. Strategia Bitcoin Strategy ETF (BITO) firmy ProShares odnotowała imponującą premierę rynkową, gdy inwestorzy wpłacili do funduszu prawie 1 miliard dolarów podczas pierwszego dnia handlowego na nowojorskiej giełdzie (NYSE). Wielu analityków rynku i szersza społeczność kryptograficzna uważało, że uruchomienie pierwszego ETF futures na BTC oznacza, że ​​pierwszy spot ETF jest tuż za rogiem.

Niestety, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nie zrezygnowała ze swojego wieloletniego stanowiska, że ​​nie zezwala na handel fizycznymi funduszami ETF Bitcoin w USA.

ETF nieprzyszły byłby przełomem dla inwestorów na skalę instytucjonalną, którzy nie chcą korzystać z giełd kryptowalut lub innych produktów opartych na kryptowalutach w celu poszerzenia swojej ekspozycji na Bitcoin i inne aktywa cyfrowe. Miejmy nadzieję, że 2022 będzie wreszcie rokiem, w którym długo oczekiwany spot ETF BTC zostanie ostatecznie zatwierdzony.

Końcowe przemyślenia

Niestety, ostatnie dni grudnia pozostawią kwaśny posmak w ustach wielu członków społeczności ze względu na znaczne spadki cen i narastający sentyment niedźwiedzi. Jednak skupianie się na najbliższej przeszłości nie jest dobrą strategią, zwłaszcza w szybko rozwijającej się branży, takiej jak kryptowaluty. W dłuższej perspektywie różne przełomy technologiczne i instytucjonalne przyjęcie zasobów cyfrowych, które miały miejsce w 2021 r., z pewnością ugruntują sektor w czołówce innowacji technologicznych i zapewnią wiele korzystnych możliwości inwestycyjnych na nadchodzące lata.

Branża blockchain zakończyła rok w znacznie lepszym miejscu niż zaczęła rok w roku. Miejmy nadzieję, że w 2022 r. będzie więcej tego samego.

Źródło: coincheckup.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy