11 dni temu

Krach bitcoina w 2022 roku? Analitycy dzielą się swoimi prognozami dot. BTC

Bitcoin wzrósł w 2021 r. o niemal 70 proc. Czy 2022 będzie równie łaskawy dla kryptowalut?Biorąc wszystkie dotychczasowe okoliczności, mijający rok był dla Bitcoina czasem szczególnym. Od stycznia cyfrowa waluta wzrosła o prawie 70%, napędzając cały rynek kryptowalut do łącznej wartości 2 bln USD. Niektórzy inwestorzy przewidują jednak ostry spadek w nadchodzących miesiącach. Jaka więc według analityków będzie przyszłość sektora w nadchodzącym 2022 roku?

  • Bitcoin rozpoczął 2021 rok na poziomie 32 tys. USD, a zakończy go w okolicach 50 tys. USD
  • Kryptowaluta w mijającym roku odnotowała niemal 70% wzrost, torując drogę do wzrostów wielu pomniejszych tokenów
  • Jednak wzmożone regulacje i silne wahania cen osłabiły perspektywy bitcoina, a eksperci ostrzegają, że rynek może zmierzać w kierunku spowolnienia
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Bitcoin w obawie przed dalszą korektą

Cena Bitcoina w listopadzie osiągnęła ATH tuż poniższej 69 tys. USD, a obecnie jego cena znajduje się trochę poniżej 50 tys. USD w okolicach 48 tys. USD, co oznacza spadek o prawie 30% w stosunku do szczytu. Choć w takiej sytuacji Wall Street definiuje rynki, które odnotowały spadki na poziomie 20% lub więcej od ostatnich maksimów, jako niedźwiedzie, to warto zauważyć, że bitcoin znany jest ze swojej niebywałej zmienności.

Carol Alexander, profesor w dziedzinie finansów na Uniwersytecie Sussex, powiedziała, że w 2022 roku spodziewa się spadku Bitcoina do nawet 10 tys. USD, które praktycznie wymażą wszystkie zyski z ostatniego półtora roku.

– Gdybym była teraz inwestorem, pomyślałabym o szybkim wyjściu z bitcoina, ponieważ prawdopodobnie mocno straci on w przyszłym roku – powiedziała Alexander.

Jej niedźwiedzie wezwanie opiera się na przekonaniu, że bitcoin nie ma żadnej fundamentalnej wartości i służy bardziej jako spekulacyjna zabawka niż inwestycja.

Wykres BTC/USD
Wykres BTC/USD

Alexander ostrzega przed powtórką z 2018 r., gdy BTC spadł do blisko 3 tys. USD, po tym, jak zaledwie kilka miesięcy wcześniej wspiął się na poziom prawie 20 tys. USD. Zwolennicy kryptowaluty twierdzą jednak, że tym razem sprawy mają się inaczej, ponieważ na rynku znajduje się obecnie wielu inwestorów instytucjonalnych.

– Bez wątpienia, wykres Bitcoina podąża drogą znanych z przeszłości baniek, będąc niesiony narracją ‘tym razem jest inaczej’, dokładnie tak samo mówiono w przypadku innych baniek – powiedział Todd Lowenstein, główny strateg ds. akcji w dziale bankowości prywatnej Union Bank.

Powszechnym argumentem opowiadającym się za inwestycjami w Bitcoina jest próba zabezpieczenia środków przed rosnącą inflacją spowodowaną polityką rządów.

Lowenstein powiedział, że bardziej jastrzębia polityka Rezerwy Federalnej może w 2022 roku przekreślić marzenia BTC o kolejnych szczytach.Czas dobrej koniunktury powoli odchodzi w przeszłość, a fala płynności ustępuje, co nieprawdopodobnie wręcz zaszkodzi przewartościowanym aktywom i spekulacyjnym obszarom rynku, w tym kryptowalutom – dodał główny strateg ds. akcji w dziale bankowości prywatnej Union Bank.

Pierwszy spot bitcoin ETF

Dużym wydarzeniem, na które inwestorzy kryptowalutowi czekają w 2022 roku, jest zatwierdzenie pierwszego w Stanach Zjednoczonych funduszu typu spot bitcoin exchange-traded.

Choć w tym roku Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zezwoliła na uruchomienie funduszu ProShares’ Bitcoin Strategy ETF, to produkt ten jedynie śledzi kontrakty futures na bitcoina, nie dając inwwestorom bezpośredniej ekspozycji na samą kryptowalutę.

Futures to finansowe instrumenty pochodne, które zobowiązują inwestora do kupna lub sprzedaży aktywów w późniejszym terminie i po uzgodnionej cenie. Poprzez śledzenie cen futures zamiast samego bitcoina, eksperci twierdzą, że ETF ProShares może być zbyt ryzykowny dla początkujących inwestorów, z których wielu inwestuje w kryptowaluty.

W CFD na kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading.

ZACZNIJ INWESTOWANIE

72% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty

– Bitcoin Futures ETF, który został uruchomiony w tym roku, był powszechnie uważany za nieprzyjazny dla klientów detalicznych, biorąc pod uwagę wysokie koszty związane z rolowaniem kontraktów, które wynoszą od około 5% do 10% – powiedział Vijay Ayyar, wiceprezes ds. rozwoju korporacyjnego i globalnej ekspansji w giełdzie kryptowalutowej Luno.

Jednak pomimo różnicy zdań ekspertów i regulatorów, rosnąca presja wskazuje na to, że Bitcoin Spot ETF zostanie zatwierdzony już w 2022 roku, a rynek BTC już teraz jest wystarczająco duży i dojrzały, aby go wspierać.

Rozwój sektora DeFi

Wraz z rozwojem branży zdecentralizowanych finansów (DeFi) udział BTC w globalnym rynku kryptowalutowym osłabł, a inne waluty cyfrowe, takie jak ethereum, zaczęły odgrywać znacznie większą rolę niż dotychczas. Analitycy spodziewają się, że w przyszłym roku proces ten jedynie przyśpieszy, ponieważ inwestorzy coraz częściej spoglądają na mniejsze kryptowaluty z nadzieją na duże zyski.

Wspomniana Carol Alexander z Uniwersytetu Sussex wskazał ethereum, solanę, polkadot i cardano jako monety, które warto mieć na uwadze w 2022 roku.

– Ponieważ inwestorzy detaliczni zaczynają zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z handlem bitcoinem, zwłaszcza w nieuregulowanych miejscach, przerzucą się oni na inne tokeny, należące do blockchainów, które faktycznie służą istotnej i fundamentalnej roli w zdecentralizowanych finansach – powiedziała Carol Alexander.

Przywiduję, że za rok o tej samej porze, kapitalizacja rynkowa bitcoina będzie o połowę mniejsza niż łączna kapitalizacja monet powiązanych z inteligentnymi kontraktami, takimi jak ethereum, czy solana – dodała Alexander.

Już teraz łączna suma pieniędzy zdeponowanych w usługach DeFi przekroczyła w tym roku po raz pierwszy 200 mld USD, a eksperci w 2022 roku przewidują dalszy wzrost popytu.

Mijający rok na froncie regulacyjnym

W tym roku organy regulacyjne wielu państw szczegółowo przyglądały się kwestii kryptowalut, przy czym Chiny całkowicie zakazały wszelkich działań związanych z cyfrowymi aktywami, a władze Stanów Zjednoczonych rozprawiły się z niektórymi aspektami rynku. Analitycy zgodnie oczekują, że regulacje dla sektora kluczową kwestią w 2022 roku.

– 2022 będzie wielkim rokiem na froncie regulacyjnym, bez wątpienia zainteresowanie ze strony różnych rządów, a zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, aby wprowadzić regulacje do przestrzeni kryptowalutowej, nigdy nie było tak wysokie – powiedział Ayyar z Luno.

Ayyar spodziewa się również uregulowania szarej strefy kryptowalut innych niż bitcoin i ethereum, które według SEC nie są papierami wartościowymi.

Eksperci twierdzą, że kolejnym kluczowym obszarem, na którym organy regulacyjne prawdopodobnie skupią się w przyszłym roku, są stablecoiny. Są to tokeny, których wartość jest powiązana z ceną istniejących aktywów, takich jak na przykład USD. Tether, czyli największy stablecoin na świecie budzi szczególne kontrowersje, ponieważ istnieją obawy, czy posiada on wystarczającą ilość aktywów w swoich rezerwach, aby jego powiązanie z dolarem było realne.

Nie ulega wątpliwości, że stabilne monety zostaną poddane większej kontroli, ponieważ organy regulacyjne będą sprawdzać solidność zabezpieczeń i wysokość dźwigni finansowej – powiedział Lowenstein.

– Ludzie pamiętają aż za dobrze, kiedy zabezpieczenia stojące za kryzysem mieszkaniowym i hipotecznym stały się podejrzane, a apetyty na ryzyko agresywnie wzrosły – dodał.

W międzyczasie, organy regulacyjne również zaczęły przyglądać się przestrzeni DeFi. Na początku tego miesiąca, grupa banków centralnych wezwała do uregulowania DeFi, mówiąc, że jest zaniepokojona usługami, które reklamują się jako “zdecentralizowane”, podczas gdy wcale takie nie są.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje benefit | kurs dolara | gpw cyfrowy polsat | kurs dino | analizy | dax 30 prognoza | średni kurs funta |
Źródło: comparic.pl
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy