25 dni temu

Przewodnik dla początkujących: Jak korzystać z Terra

Terra to inteligentny protokół blockchain kontraktowy i ekosystem finansowy skoncentrowany na płatnościach, zasilany przez algorytmicznie zarządzane, skalowalne i zdecentralizowane monety stablecoin z ustalonymi fiat. Ekosystem Terra oferuje innowacyjny pakiet produktów DeFi, dzięki czemu protokół jest warty zbadania.

O Terra

Wprowadzony na rynek w styczniu 2018 r., Terra to skalowalny, wysokoprzepustowy protokół blockchain zbudowany na pakiecie Cosmos SDK. Wykorzystuje mechanizm konsensusu Tendermint Delegated-Proof-of-Stake (DPoS), aby zagwarantować wystarczającą decentralizację, oferując jednocześnie tanie transakcje z dużą szybkością rozliczeń. Tym, co wyróżnia Terra, nie jest jednak wysoka wydajność podstawowej technologii, ale oparty na niej kwitnący ekosystem innowacyjnych i unikalnych aplikacji zorientowanych na użytkownika.

Zdecentralizowane aplikacje, takie jak Anchor, Mirror, Pylon, Mars i Spectrum, otworzyły świat inwestycji i możliwości uprawy plonów na Terra, przyciągając do protokołu setki tysięcy użytkowników i znaczną liczbę programistów. Dodatkowo, po ukończeniu ostatniej aktualizacji Columbus 5 , Terra stała się interoperacyjna z łańcuchami bloków, takimi jak Cosmos, Solana i Polkadot, dzięki czemu rosnący ekosystem aplikacji DeFi jest bardziej dostępny dla uczestników tych łańcuchów bloków.

Interoperacyjność między łańcuchami oznacza również większą użyteczność i wyższe zapotrzebowanie na flagowy produkt Terra — zdecentralizowany, zarządzany algorytmicznie stablecoin. Dzięki mostom, takim jak Wormhole i TerraBridge, użytkownicy mogą łatwo przenosić UST między Terra i Ethereum, Binance Smart Chain i większością innych łańcuchów bloków i używać go do różnych celów w całym świecie wielu łańcuchów.

Tworzenie i finansowanie portfela

Angażowanie się w ekosystem Terra wymaga założenia portfela.

Chociaż istnieje kilka opcji, z których można skorzystać, prawdopodobnie najlepszą z nich jest portfel Terra Station stworzony przez Terraform Labs. Jest to portfel nieobjęty ochroną, dostępny jako aplikacja mobilna, rozszerzenie przeglądarki oraz natywna aplikacja Windows i iOS. Oferuje podobne wrażenia użytkownika jak MetaMask, choć oferuje mniej funkcji, takich jak wymiana tokenów w portfelu lub obsługa NFT.

Portfel Terra
Źródło: Stacja Terra

Po pobraniu Terra Station z oficjalnej strony Terra wykonaj kilka prostych kroków, aby utworzyć nowy portfel. Tworzenie kopii zapasowej frazy Seed Phrase i przechowywanie jej w bezpiecznym, najlepiej pozbawionym powietrza środowisku jest tutaj najważniejsze. Dzieje się tak, ponieważ Seed Phrase daje Tobie – lub komukolwiek innemu – dostęp do Twojego klucza prywatnego, co z kolei zapewnia dostęp do Twoich środków. Dlatego ważne jest, aby zapisać Frazę Nasionka na kartce papieru i przechowywać ją w bezpiecznym miejscu lub użyć trwalszego rozwiązania, takiego jak tytan.

Po utworzeniu portfela będziesz musiał zasilić go kilkoma tokenami LUNA. LUNA to natywny token do obstawiania Terra używany do zarządzania, wydobywania i narzędzia do absorpcji zmienności dla stablecoinów Terra, które przechwytuje nagrody poprzez seigniorage i opłaty transakcyjne. Potrzebujesz LUNY w swoim portfelu, aby zapłacić za opłaty transakcyjne. Najłatwiejszym sposobem na zdobycie LUNY jest kupienie jej za pośrednictwem scentralizowanej giełdy, takiej jak Binance, Coinbase, Phemex lub FTX. Gdy to zrobisz, po prostu wypłać tokeny na adres portfela Terra Station, który można znaleźć w górnej części rozszerzenia przeglądarki lub aplikacji portfela.

Alternatywnie, osoby z funduszami na Ethereum mogą kupić opakowaną wersję Luny (wLUNA) przez Uniswap i przenieść ją do portfela Terra Station przez Terra Bridge.

Most Terra
Źródło: Most Terra

  Poruszanie się po Terra Bridge jest dość intuicyjne: podłącz swój portfel Etheruem do Terra Bridge, wybierz sieć Ethereum w rozwijanym menu „z” po lewej stronie aplikacji, wybierz Terra po prawej stronie, wybierz LUNA w menu „asset”, ustaw kwotę, wklej adres portfela Terra Station w „adresie docelowym” i kliknij przycisk Dalej. Po zatwierdzeniu transakcji w MetaMask, Terra Bridge automatycznie zamieni wLUNA na LUNA i zdeponuje ją na Twoim adresie portfela w sieci Terra. Jeśli masz środki na Solanie, możesz przejść przez ten sam proces, aby przenieść środki tylko za pomocą mostu wormholowego .

Eksploracja Terra

Utworzyłeś i sfinansowałeś swój portfel, a teraz zastanawiasz się, co dalej.

Pierwszą rzeczą, którą możesz chcieć zrobić, to uruchomić zakupioną LUNA, ustawiając ją na stacji Terra . Ponieważ Terra jest delegowanym protokołem opartym na Proof-of-Stake, opiera się na zestawie 130 walidatorów do weryfikacji, czyszczenia transakcji i zabezpieczania sieci poprzez uruchamianie pełnych węzłów i wprowadzanie nowych bloków do łańcucha bloków. W zamian za swoje usługi walidatorzy i delegujący mogą uzyskiwać stały strumień przychodów z opłat transakcyjnych i seigniorage, który obecnie wynosi około 7,07% dla delegujących i 7,47% dla walidatorów.

Aby zostać walidatorem na Terra, użytkownicy muszą albo powiązać swoje tokeny LUNA na co najmniej 21 dni i znaleźć się wśród 130 największych graczy, albo poprosić innych użytkowników o delegowanie swoich stawek LUNA. Dzięki temu każdy może wykorzystać swoje tokeny LUNA do działania, obstawiając lub delegując je do weryfikatorów, którzy następnie podzielą się częścią dochodów, które zarobią, z osobami delegującymi.

Tyczenie Terra
Źródło: Stacja Terra

Aby delegować LUNA, przejdź do Terra Station i wybierz „Staking” w menu po lewej stronie. Gdy to zrobisz, otworzy się nowy panel pokazujący listę dostępnych walidatorów. Po wybraniu odpowiedniego walidatora, klikając jego nazwę, otworzy się kolejny pulpit nawigacyjny, na którym będziesz mógł delegować swoją LUNA, klikając przycisk „deleguj”.

Od tego momentu wszystko jest gotowe, a Twoja związana LUNA (bLUNA) automatycznie naliczy zysk. Jeśli to jednak nie wystarczy i chcesz zrobić więcej, możesz użyć swoich tokenów bLUNA na protokole Anchor , aby uzyskać jeszcze większy zysk, pożyczając UST. Anchor płaci Ci za pożyczenie UST za pomocą swojego natywnego tokena ANC, a UST może zostać zdeponowany na tym samym protokole, aby uzyskać stałą stopę procentową 19,49%.

Pożyczanie i pożyczanie na Anchor jest proste. Przejdź do strony „pożycz” w aplikacji, kliknij przycisk „pożycz”, ustaw żądany stosunek wartości kredytu do wartości i zdeponuj zabezpieczenie bLUNA. Gdy to zrobisz, będziesz mieć UST w swoim portfelu, którego możesz użyć do wszystkiego, co chcesz, w tym do zakupu innych tokenów Terra-native na TerraSwap , inwestowania w akcje syntetyczne lub zapewniania płynności na Mirror , lub do uprawiania roli na Spectrum Protocol .

Zapoznanie się z Terra, gdy ekosystem jest jeszcze stosunkowo młody i rozwijający się, może dać użytkownikom poważną przewagę na szerszym rynku. Niektóre z jego zdecentralizowanych aplikacji, takie jak Anchor i Mirror, odniosły sukces i są wystarczająco duże, aby konkurować nawet z niektórymi „niebieskimi chipami” Ethereum DeFi. Terra przeżyła okres wybicia w 2021 r., wchodząc do 10 najlepszych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej, gdy LUNA po raz pierwszy przekroczyła 100 USD. Dzięki protokołom takim jak Mars, Spar, Loop Finance i Alice, które mają zostać uruchomione na początku 2022 r., Terra jest dobrze przygotowana do kontynuowania swojej trajektorii i zobaczenia zwiększonej adopcji w przyszłości.

Ujawnienie: W momencie pisania tego tekstu autor tej funkcji posiadał ETH i kilka innych kryptowalut.

Źródło: cryptobriefing.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy