17 dni temu

Gdy inflacja w USA gwałtownie rośnie, Biały Dom obwinia monopole, ekonomista wzywa do kontroli cen

Inflacja w USA jest gorąca i wielu analityków i ekonomistów przewiduje, że Ameryka stanie w obliczu dalszych problemów gospodarczych, ponieważ politycy i administracja Bidena obwiniają korporacje. Takie spojrzenie na rosnącą inflację doprowadziło autorów finansów, takich jak Isabella Weber, do przekonania, że ​​kontrola cen może złagodzić obciążenia gospodarcze Ameryki.

Administracja Bidena obwinia inflację za chciwość korporacji i zachowania monopolistyczne

Ameryka ma do czynienia z najgorszą inflacją od ponad czterech dekad i Biały Dom uważa, że ​​zaostrzenie polityki antymonopolowej może naprawić sytuację. Co więcej, kilku liderów Kongresu chce zdusić gigantów handlu elektronicznego, takich jak Amazon, propozycjami, takimi jak ustawa senator Amy Klobuchar (D-Minn.) American Innovation and Online Competition Act . Ustawa senatora Toma Cottona (R-Ark.) Platform Competition and Opportunity Act (PCOA) ma również na celu reformę przepisów antymonopolowych.

Biały Dom obwinia utratę siły nabywczej w Ameryce za zachowania monopolistyczne. W zeszłym miesiącu Biały Dom udostępnił dane, według których cztery firmy z branży przetwórstwa mięsnego napędzały inflację. Profesor NYU Marion Nestle powiedziała New York Times w wywiadzie, że „ich celem jest kontrolowanie rynku, aby mogli kontrolować cenę”. Pomimo opinii administracji Bidena, North American Meat Institute twierdzi, że twierdzenia są fałszywe .

Ekonomista uważa, że ​​nadszedł czas, aby rozważyć kontrolę cen

Doprowadziło to do szalejącej debaty, a niedawno autorka finansów Isabella Weber opublikowała artykuł wstępny za pośrednictwem Guardiana, w którym mówi, że „mamy potężną broń do walki z inflacją: kontrolę cen. Czas to rozważyć”. Artykuł wstępny Webera mówi, że podczas II wojny światowej ekonomiści amerykańscy „zalecali strategiczną kontrolę cen”. Zasadniczo kontrola cen ogranicza działalność wolnego rynku, ponieważ nakazane ceny i ograniczenia są wprowadzane i egzekwowane przez rządy. Oznacza to, że producent nie ma nic do powiedzenia w kwestii wyceny towarów i usług, a rząd ma pełną kontrolę.

Idee Webera niezbyt popularne i nawet laureat Nagrody Nobla i ekonomista Paul Krugman skrytykował tę koncepcję. W usuniętym tweecie Krugman napisał : „Nie jestem fanatykiem wolnego rynku. Ale to jest naprawdę głupie. Jednak następnego dnia Krugman przeprosił Webera i powiedział, że usunął tweeta. Krugman powiedział :

Usuwając, z ekstremalnymi przeprosinami, mój tweet o Isabelli Weber na temat kontroli cen. Bez wymówek. Zawsze jest źle używać tego tonu przeciwko każdemu, kto kłóci się w dobrej wierze, bez względu na to, jak bardzo się nie zgadzasz — zwłaszcza gdy jest tak wiele złej wiary.

Wyśmiewana koncepcja kontroli cen, ekonomista z Harvardu upiera się, że „nie ma żadnej podstawy, by sądzić, że siła monopolu wzrosła”

Inna osoba kpiła z pomysłu kontroli cen i powiedziała : „Przeszliśmy od »inflacja jest tymczasowa« do »jeb ***, potrzebujemy kontroli cen« w ciągu jednej czwartej”. „Każdy, kto nazywa siebie ekonomistą, który jest również zwolennikiem kontroli cen, zasługuje na wyszydzenie, zawstydzenie i znieważenie” – napisał na Twitterze Hazlitt. Gospodarz podcastu „Smart People Sh * t” Dennis Porter powiedział :

Kontrole cen to rzecz, którą każdy rząd robi, zanim cała sprawa się zawali.

Nawet ekonomista Demokratów i wysoki rangą urzędnik administracji Obamy, Larry Summers , twierdzi, że wzmocnienie praw antymonopolowych nie pomoże amerykańskiej gospodarce. Podczas burzy na Twitterze Summers powiedział: „Powstające twierdzenie, że antymonopol może zwalczać inflację, odzwierciedla „zaprzeczenie nauki”. Istnieje wiele obszarów, takich jak przejściowa inflacja, w których poważni ekonomiści się różnią. Antymonopol jako strategia antyinflacyjna nie jest jedną z nich”. Na koniec ekonomista z Harvardu podkreślił, że zachowania monopolistyczne nie przyspieszyły jak inflacja.

„Nie ma żadnych podstaw, by sądzić, że siła monopolistyczna wzrosła w ciągu ostatniego roku, w którym inflacja znacznie przyspieszyła”, napisał na Twitterze Summers.

Co sądzisz o rosnącej inflacji w USA i winie Białego Domu za zachowania monopolistyczne? Co sądzisz o koncepcji lewarowania kontroli cen? Daj nam znać, co myślisz na ten temat w sekcji komentarzy poniżej.

Źródło: news.bitcoin.com
Zgarnij darmowe kryptowaluty
Aktualne airdropy